Europos Sąjungos (ES) šalys turėtų nutraukti priverstinę romų ir kitų mažumų deportaciją į Kosovą, pareiškė „Amnesty International“.
Antradienį išleistoje ataskaitoje tarptautinė organizacija detaliai nurodo, kaip romai yra parsiunčiami į Kosovą. „Dažniausiai jie parsiunčiami ankstyvą rytą, neturėdami su savimi daugiau nieko, išskyrus vilkimus drabužius“, - rašoma ataskaitoje.
„Amnesty International“ tvirtina, kad sugrąžinti į Kosovą romai vėl susiduria su diskriminacija ir smurtu.
Paskutiniame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje daugelis romų išvyko iš Kosovo, kur įsiplieskė buvusios Jugoslavijos karas.
2008 metų vasarą Kosovas paskelbė vienašališką nepriklausomybės nuo Serbijos deklaraciją. Nuo to laiko ES narės daro vis didesnį spaudimą Kosovui priimti atvykėlius.
Tačiau labai nedidelei daliai į Kosovą sugrįžusių romų suteikiama parama, o tai reiškia, kad jie susiduria su didelėmis problemomis siekdami švietimo, sveikatos priežiūros, apgyvendinimo ir socialinės paramos, teigiama „Amnesty International“ ataskaitoje, pavadintoje „Nelaukiami niekur: sustabdykite priverstinį romų grąžinimą į Kosovą“.
Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad labai nedaugeliui romų Kosove pavyksta susirasti darbą, o nedarbas romų bendruomenėje siekia 97 procentus.
Organizacijos ekspertas Kosove Sianas Jonesas teigė, kad ES šalys rizikuoja pažeisti tarptautinius įstatymus, parsiųsdamos žmones į tas vietas, kuriose jiems gresia persekiojimas ir smurtas.