• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu susitikinėjate su narcizu, arba, kaip įtariate, sociopatu, gali būti sunku suprasti, kas vyksta. Pavyzdžiui, jūs dažnai jaučiatės vieniši, tačiau nesuprantate, kodėl. Gali atrodyti, kad jūsų žodžiai nuolat supykdo jūsų partnerį, tačiau jūs negalite pasakyti, kas būtent jį suerzino. Ir tik tada kai pradedate garsiai apie tai kalbėti, jūs suprantate, kad jūsų antrosios pusės elgesys buvo netinkamas.

Jeigu susitikinėjate su narcizu, arba, kaip įtariate, sociopatu, gali būti sunku suprasti, kas vyksta. Pavyzdžiui, jūs dažnai jaučiatės vieniši, tačiau nesuprantate, kodėl. Gali atrodyti, kad jūsų žodžiai nuolat supykdo jūsų partnerį, tačiau jūs negalite pasakyti, kas būtent jį suerzino. Ir tik tada kai pradedate garsiai apie tai kalbėti, jūs suprantate, kad jūsų antrosios pusės elgesys buvo netinkamas.

REKLAMA

Žurnalistė Donna Andersen po skyrybų su smurtavusiu sociopatu vyru įkūrė tinklalapį „LoveFraud.com“. Ši interneto svetainė tapo populiaria vieta, kurioje smurtą patyrę asmenys dalinasi savo patirtimi, norėdami patarti kitiems, kaip atskirti sociopatus ir jų išvengti.

D. Andersen pasidalino įrašu, kuriame ji pateikia frazes ir žodžius, kuriuos verta žinoti, jeigu esate nelaiminguose santykiuose ir manote, kad jūsų antroji pusė yra narcizas arba sociopatas. Štai keli šių frazių pavyzdžiai, kuriuos vertėtų įsiminti.

REKLAMA
REKLAMA

Terminai „sociopatas“ ir „narcizas“ šiame straipsnyje yra vartojami kaip sinonimai, iš dalies todėl, kad į tokias situacijas žmonės patenka dėl asmenų, turinčių narcisistinių savybių, tarp jų ir sociopatų, kaltės. 

REKLAMA

1. Bombardavimas meile

Susipažinus su narcizu, jie tikriausiai rodys jums daug meilumo. Paprastai jie sako, kad jūs išsiskiriate iš kitų jų turėtų partnerių, kad jūs esate tikroji jų gyvenimo meilė, ir kad jums lemta būti kartu. Jie apipila jus komplimentais, brangiomis dovanomis, galbūt net pakviečia jus kartu išvykti į kelionę.

Tačiau dr. Stevenas Stonis „Psichology today“ tinklaraštyje rašo, kad visa tai yra netikra, ir normalūs santykiai taip nesivysto.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jaučiatės taip, lyg jūsų santykiai juda per greitai, tikriausiai taip ir yra, sako S. Stonis. Jeigu narcizas praėjus vos kelioms savaitėms po susipažinimo pareiškia, kad jus be proto myli, ir kad jūs esate jų sielos draugas, o tai priverčia jus pasijusti nemaloniai, tuomet visas tas meilumas gali būti naudojamas blogiems ketinimams.

2. Grobuonis

Tikėtina, kad prieš jus galutinai sužavint, narcizas jau žvalgėsi kito potencialaus taikinio. Jie šiek tiek primena plėšrūnus, kurie medžioja grobį, nes jiems reikia surasti silpną žmogų, kurį jie galėtų išnaudoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Narcizai atsargiai ieško naujo partnerio, kurį galėtų pakerėti, sugundyti ir taip įvilioti į spąstus, o tai padaryti jie moka puikiai. Į jų pinkles dažniausiai papuola tie, iš kurių galima išgauti daug naudos, tačiau kurie taip pat yra lengvai pažeidžiami, „Pshych Central“ interneto tinklalapyje rašo Silvia Horvath. Būtent todėl narcizai dažniausiai taikosi į žmones, kurie nuvertina save ir turi pasitikėjimo savimi problemų.

REKLAMA

Tačiau kartu narcizai ieško rūpestingos asmenybės, kuri padeda kitiems, rašo S. Horvath, toks žmogus dažniausiai labai myli savo šeimą bei draugus ir stengiasi dėl savo karjeros. Dėl šių savybių toks žmogus yra labiau linkęs matyti tik geras narcizo savybes. Bent jau iki tol, kol jie nepradeda kenkti.

3. Apsimetinėjimas auka

Savo knygoje „Kaimynas sociopatas“ (angl. „The Sociopath Next Door“) dr. Martha Stout rašo, kad pats patikimiausias būdas atpažinti sociopatą neturi nieko bendra su baime. Priešingai, jį geriausiai atskirti galima pagal tai, ar jis siekia jūsų užuojautos.

REKLAMA

Knygoje autorė rašo: „Jeigu gailite žmogaus, kuris nuolat jus ar kitus užgauna, ir kuris atkakliai siekia jūsų gailesčio, yra beveik 100 proc. tikimybė, kad jūs bendraujate su sociopatu.“

Kai jie bando sužavėti, narcizai dažnai guodžiasi, kad praeityje jie patyrė daug skausmo. Jie gali kalbėti apie patirtą smurtą ar nelaimingus santykius. Žinoma, tai nereiškia, kad jie meluoja, tačiau verta išlikti atsargiam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Stout taip pat užsimena: „Esu tikra, kad jeigu egzistuotų velnias, jis norėtų, kad mes jo gailėtume.“

4. Miglos pūtimas

Psichologė Stephanie Sarkis „Psychology Today“ paskelbtame įraše rašo, kad „miglos pūtimas“ yra taktika, kurią naudoja mokantys manipuliuoti žmonės, siekdami kontroliuoti kitą asmenį. Iš esmės, tai priverčia auką suabejoti realybe, nes ją, lyg marionetę, valdo jų partneris.

REKLAMA

S. Sarkis teigia, kad yra kelios „miglos pūtimo“ stadijos. Visa tai vyksta iš lėto, palaipsniui, taigi aukai gali būti sunku tai pastebėti, kol dar nėra per vėlu. Tai gali prasidėti nedideliu pamelavimu, retkarčiais pasakomais kandžiais komentarais, tačiau laikui bėgant toks elgesys dažnėja. Tai kiek primena varlės puode analogiją: puodui lėtai kaistant, varlė nepajaučia, kaip vanduo užverda ir ji miršta.

REKLAMA

Narcizai gali atvirai meluoti, sakyti dalykus, kurie jūs žinote yra netiesa, tačiau jie taip atkakliai laikosi savo pozicijos, kad žmogus galiausiai suabejoja realybe. Jie taip pat neigia sakę ar darę tam tikrus dalykus, nors jūs puikiai žinote, kad jie tai darė. S. Sarkis teigia, kad kuo daugiau jie meluoja, tuo labiau žmogus abejoja realybe, kol pradeda manyti, kad jis pats klysta.

Sociopatai taip pat dažnai stengiasi supriešinti savo partnerius su jų šeimomis bei draugais, sakydami, kad jų antroji pusė išprotėjo, ir neleisdami matytis su savo artimaisiais. Taip yra sukuriamas atstumas tarp žmogaus ir tų, kuriais jis pasitiki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Dviveidiškumas

Nesuprantate kodėl jūsų partneris vieną minutę yra švelnus ir mielas, o kitą jau piktas ir kaltinantis jus nebūtais dalykais? Toks elgesys yra būdingas narcizams ir jie naudoja jį, siekdami jus sudrausminti.

Kaip teigia psichoterapeutas Johnas G. Tayloras savo publikacijoje tinklalapyje „Psychology Today“, smurtauti linkę asmenys gali pasirodyti žavingi ir mylintys, kai juos stebi kiti žmonės, pavyzdžiui, jų šeima ar draugai. Tačiau jie gali virsti tikromis pabaisomis, kai su savo partneriu lieka vieni.

REKLAMA

Psichoterapeutė Andrea Schneider sako, kad laikui bėgant narcizas gali pradėti vis mažiau ir mažiau jus vertinti. Ši pusė pasirodys vis dažniau ir jis pradės jus žeminti, įžeidinėti, „pūsti miglą“, nebesuteiks emocinio ar fizinio artumo, neberodys meilumo, o kartais kelioms dienoms pradings. Tikėtina, kad dėl savo elgesio jis kaltins pačią auką. Tai dar vadinama projektavimu.

6. Sumenkinti ir išmesti

Galbūt kadaise ir buvote narcizui pats brangiausias žmogus visoje žemėje, tačiau kai jiems nusibosta, jie negailestingai išmeta partnerius iš savo gyvenimo. Jie galimai pasiėmė visą jūsų meilę, pinigus ar pagarbą, tačiau tai jiems nerūpi. Jie tiesiog jus palieka ir ieško kitos aukos.

REKLAMA

Kai sociopatas viską iš jūsų išsemia, jūs jam tampate nebenaudingi, taigi nebelieka prasmės toliau su jumis būti.

D. Andersen savo tinklalapio įraše perspėja, kad priklausomai nuo to, ar jie nori gauti daugiau naudos iš jūsų draugų ar artimųjų, jie gali prašyti jų pagalbos. Gali nutikti ir taip, kad nei vienas iš jų nepatikės jūsų patirtimi, nes jie bus taip pakerėti narcizo, kaip kadaise jis pakerėjo jus.

REKLAMA
REKLAMA

7. Siurbimas atgal

Nesvarbu, ar narcizas paliko jus, ar jums pavyko nuo jo pabėgti, didelė tikimybė, kad jie dar sugrįš. Taigi reikia išlikti budriam – užblokuokite jų socialinių tinklų paskyras, telefono numerį, ir visus kitus žmones, su kuriais jie bendrauja.

S. Sarkis paaiškino, kad narcizai bijo būti apleisti. Taip nutinka todėl, kad jų įvaizdis jiems labai svarbus. Jie mėgaujasi dėmesiu ir nesvarbu, ar teigiamu, ar neigiamu. Taigi kai jie staiga jo nebegauna, kai jūs atsitveriate tylos siena, jie pradeda suprasti, kad jūsų nebekontroliuoja. 

Jų grįžimas ir bandymas vėl pakerėti yra vadinamas „siurbimu atgal“. Jie gali jums sakyti, kad suprato padarę didelę klaidą, kad jie gailisi ir nuoširdžiai atsiprašo dėl to, kaip elgėsi su jumis, ir kad daugiau niekada taip nebesielgs.

D. Andersen pataria jais netikėti, nes bet koks laimingas susitaikymas, gali baigtis daug blogiau negu pirmasis išsiskyrimas. 

Originalią teksto versiją galite perskaityti „Business Insider“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų