Vasario pradžioje Kolorade mirė berniukas vardu Najee. Vietos žiniasklaidoje pažymima, kad tai jau antrasis vaikas miręs nuo gripo šį žiemos sezoną. Likus keturioms dienoms iki jo mirties motina parašė į prieš skiepus pasisakančių žmonių (angl. Antivaxer) grupę feisbuke. Jai ten patarė neduoti vaistų nuo gripo ir naudotis „natūraliomis priemonėmis“, įskaitant motinos pieną.
JAV šį žiemos sezoną siautėja gripo epidemija – 19 mln. susirgusiųjų, iš kurių 10 tūkst. mirusių (68 vaikai). Najee šeimoje augo dar trys vaikai. Visi keturi berniukai susirgo gripu, tačiau Najee „atrodė sveikiausias iš jų“.
Pasak motinos Geneva Montoya, gydytojai kelissyk atsisakė guldyti juos į ligoninę su sūnumi, kuriam buvo pakilusi aukšta temperatūra. Najee ligos simptomai neatrodė tokie sunkūs, kaip kitų jo brolių, tačiau vasario antrąją mama aptiko jį be sąmonės. Gydytojai pasakė, kad vaikui dėl temperatūros arba kvėpavimo sutrikimų pasireiškė priepuolis, kuris išprovokavo anoksinį smegenų pažeidimą.
Najee kelias dienas buvo laikomas pajungtas prie gyvybę palaikančio aparato. Tuo metu motina internete surinko beveik 12 tūkst. dolerių (apie 11 tūkst. eurų) jo gydymui. Vasario 5-ąją ji parašė, kad berniukas mirė, tačiau ir toliau rinko lėšas. Moteris nori paskirti pinigus likusių vaikų gydymui.
Vietoje vaistų Najee ir jo broliai buvo gydomi pipirmėčių aliejumi, o patarimų mama kreipėsi į „antivakserių“ grupę „Stop Mandatory Vaccination“ internete. Tai didžiausia tokio pobūdžio grupė „Facebook“ tinkle, joje yra apie 180 tūkst. vartotojų. Pati mamos žinutė jau pašalinta, rašoma NBC.
Moteris pasakojo, kad gydytojas visiems jos vaikams išrašė „Tamiflu“ – populiarų antivirusinį vaistą – tačiau ji atsisakė girdyti vaikus vaistais. Kai kurių žmonių nuomone, „Tamiflu“ gali turėti pašalinių efektų, kurie kenkia sveikatai. Tačiau Najee mama ir feisbuko grupės lankytojai net nesiruošė svarstyti vaistų vartojimo varianto.
Savo žinutėse ji rašė, kad sūnus bandė gydyti pipirmėčių aliejumi, vitaminu C ir levanda, tačiau „tai nepadėjo“. Iš 45 komentarų po jos įrašu nė vienas nepatarė moteriai pasinaudoti medikų rekomendacijomis duoti vaistų. Tačiau jai buvo patarta naudoti ir kitus „natūralius vaistus“ – motinos pienas, čiobrelius ir šeivamedžio uogas.
„Puiku, aš tai išbandysiu“, – atsakė ji.
„Facebook“ ir „Instagram“ jau 2019-aisiais ėmėsi priemonių prieš „antivakserių“ grupes – jos nebegali būti rekomenduojamų sąrašuose paieškose internete, rečiau rodomos bendrame naujienų sraute, reklaminiai įrašai, kuriuose raginama atsisakyti skiepų, yra atmetami.
Tačiau, kaip pažymi NBC, feisbukas ir toliau išlieka platforma, kurioje tokios grupės bendraminčių įgauna svorį.