Nuo 1992-ųjų Barselonoje iki 2016-ųjų Rio de Žaneire, Lietuva sudalyvavo visuose septyniuose olimpinio krepšinio turnyruose. Vienuose sekėsi geriau, kituose prasčiau, tačiau pagrindiniame turnyre savo komandą turėjome.
Du kartus Lietuva jau įveikinėjo papildomą atrankos turnyrą – 1992-aisiais ir 2012-aisiais. Po devynerių metų tenka vėl kibti į darbą vasaros pradžioje ir praplėsti Lietuvos olimpinę komandą.
Du skirtingi laikmečiai, tačiau abu jie baigėsi sėkmingai. Portalas tv3.lt kviečia pažvelgti į praėjusius Lietuvos olimpinius atrankos turnyrus.
1992 m. olimpinio krepšinio atrankos turnyras
Tik atgavus nepriklausomybę, sunkiausia buvo rasti pinigų. Aplinkybių nelengvino ir tai, kad tuo metu jau subyrėjusi Sovietų Sąjunga turėjo labai daug įtakos tarptautiniame olimpiniame komitete (TOK). Daug atletų iš buvusios megašalies vėliau susivienijo į Unifikuotą komandą. Tik Lietuva, Latvija, Estija iš buvusių 15 SSRS valstybių joje nebuvo.
Į olimpines žaidynes tiesioginį kelialapį gavo šeimininkė Ispanija, keturios Pietų, Šiaurės Amerikos (JAV, Venesuela, Brazilija, Puerto Rikas), Kinija, Angola, Australija. Dėl drastiškai pasikeitusio Europos žemėlapio likę keturi bilietai teko papildomam atrankos turnyrui būtent šio žemyno komandoms.
Lietuviai išvyko į atrankos turnyrą su savo vėliava ir pavergė ne vieno neutralaus aistruolio širdį. Ją į priekį vedė tie patys didvyriai, kurie 1988 m. su SSRS laimėjo olimpinį auksą – Šarūnas Marčiulionis, Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis ir Valdemaras Chomičius. Verta paminėti, kad tada kelią į elitą skintis pradėjo ir 21-erių Artūras Karnišovas.
Turnyras vyko birželio 22 – liepos 5 d. penkiuose Ispanijos miestuose – Bilbao, Granadoje, Mursijoje, Badajose ir Saragosoje. 24 rinktinės buvo išskirstytos į keturias grupes po šešias komandas. Lietuviai pateko į D grupę kartu su Unifikuota komanda, Estija, Nyderlandais, Didžiąja Britanija ir Vengrija.
Tai buvo pirmas nepriklausomos Lietuvos krepšinio turnyras atgavus nepriklausomybę, tad buvo pagrindo abejoti, kaip atrodys mūsiškiai be solidžių pagalbininkų iš SSRS šalių. Vis tik savo pajėgumu nė akimirkai sudvejoti neleidę lietuviai nušlavė absoliučiai visus grupės varžovus:
- Lietuva 100:75 Nyderlandai;
- Lietuva 87:71 Didžioji Britanija;
- Lietuva 106:71 Vengrija;
- Lietuva 100:70 Estija;
- Lietuva 116:79 Unifikuota komanda.
Iš keturių grupių į kitą etapą žengė po dvi geriausias komandas, sudarydamos naują aštuonių komandų grupę. Tai reiškė, kad pusė komandų išvyktų į didįjį turnyrą Barselonoje.
Vlado Garasto auklėtiniams ir čia keblumų daug nekilo, nors varžovų būta ir kur kas pajėgesnių. Štai pačiose pirmose rungtynėse lietuviai 99:89 pribloškė Kroatiją su Draženu Petrovičiumi, Toni Kukočiumi ir Dino Radža priešakyje.
Toliau lietuviai susirinko likusias šešias pergales:
- Lietuva 95:85 Izraelis;
- Lietuva 100:84 Vokietija;
- Lietuva 90:73 Slovėnija;
- Lietuva 80:73 Čekoslovakija;
- Lietuva 100:87 Italija.
Taigi, per alinantį 11 rungtynių ciklą lietuviai buvo idealūs – pasiektos visos pergalės. Vlado Garasto diriguojama ekipa tapo be konkurencijos geriausia atrankos komanda ir kartu su Kroatija, Unifikuota komanda ir Vokietija žengė į olimpines žaidynes.
Kuo viskas baigėsi ten, pamename puikiai. Vos prieš dvejus metus nepriklausomybę atgavę lietuviai ant kaklo dėjosi bronzinius medalius, kai lemiamame mūšyje įveikė principinį varžovą, glaudžiai su SSRS sietą Unifikuotą komandą.
„Seule tik auksas, o čia – „dūšia“ įdėta“, – rodydamas į bronzinį medalį prieš 29 metus sakė Arvydas Sabonis.
2012 m. olimpinio krepšinio atrankos turnyras
Viena iš skandalingesnių vasarų Lietuvos rinktinei, tačiau su laiminga pabaiga. Per 20 metų FIBA vis keitė olimpinių žaidynių kvotų skirstymą, o 2012 m. atranką praėjusių komandų ratas dar labiau susiaurėjo.
Venesueloje lietuviai pretendavo į vieną iš trijų kelialapių. Turnyre dalyvavo 12 komandų, paskirstytų į keturias grupes po tris komandas.
Prieš turnyrą daug klausimų kėlė, kaip seksis Lietuvai, kuri 2011 m. Europos čempionato ketvirtfinalyje patyrė širdį draskantį pralaimėjimą prieš Makedoniją. Po traumos sugrįžo Linas Kleiza, tačiau traumą patyrė pagrindinis vidurio puolėjas Robertas Javtokas. Verta išskirti, kad užtruko ir aklimatizacija egzotiškoje Pietų Amerikoje.
Lietuva pateko į vieną grupę su šeimininke Venesuela ir Nigerija. Būtent po mačo su šeimininkais ir kilo didžiausios intrigos.
Mūsiškiai 100:82 sudorojo Venesuelą, Linas Kleiza pelnė 28 taškus. Vietiniai aistruoliai, net patys Venesuelos žaidėjai ir treneriai lemiamomis akimirkomis užmiršo, kad trijų komandų grupėje itin svarbus yra taškų skirtumas.
Karakaso arena pradėjo ūžti, kai lietuviai rengė paskutinę ataką, nors rungtynių baigtis buvo aiški. Negana to, Linas Kleiza keitėsi piktais žodžiais su varžovų strategu Ericu Musselmanu. Nuo to laiko svečių teritorijoje lietuviai galėjo girdėti tik dešimtis palaikymo balsų iš Lietuvos, nes visi kiti gaudė prieš mūsiškius.
Padidėjęs dėmesys ir dar nesustyguotas žaidimas lėmė nesėkmę kitose rungtynėse. Linas Kleiza suvertė 22 taškus, tačiau 80:86 Nigerija triumfavo ir iš grupės pavyko prasibrauti tik dėl jau aptarto taškų skirtumo.
Afrikos komanda taip pat žengė į kitą etapą, o Venesuela savo namų teritorijoje neprasibrovė iš atrankos turnyro grupės etapo.
Ketvirtfinalyje laukė lemiamas mūšis prieš Puerto Riką, kuris į atranką atsivežė pakankamai pajėgią sudėtį – NBA žaidėjus JJ Barea, Carlosą Arroyo, Eurolygos patirties turintį Danielį Santiago. Kontraversijos pridėjo ir tai, kad prieš rungtynes venesueliečiai nušvilpė Lietuvos himną. Kaip jau aišku, Puerto Rikas buvo kur kas labiau palaikomas vietinių.
Itin įtemptas mūšis kvepėjo dar viena tragedija – puolėjas Alexas Galindo šveitė vieną tritaškį po kito ir išlaikė varžovus rungtynėse iki pat ketvirtojo kėlinio pabaigos.
Likus mažiau nei dviems minutėms lietuviai turėjo trijų taškų pranašumą (71:68). Tada Alexas Galindo tritaškiu išlygino rezultatą (71:71), o mūsiškiai kitoje atakoje suklydo. Prie baudų metimų linijos stojęs Danielis Santiago išvedė Puerto Riką į priekį likus 36 sekundėms (71:72).
Po minutės pertraukėlės auksinį dvitaškį prasiveržęs pelnė Šarūnas Jasikevičius (73:72). Kitoje atakoje varžovai suklydo, o baudų metimų loterijoje Lietuva išgyveno – 76:72. Būtent po šių rungtynių televizijos eteryje nuskambėjo garsioji Lino Kunigėlio frazė:
„Visų krepšininkų ir sirgalių vardu norėčiau pasakyti visiems organizatoriams – ir užsikruškite su savo gendančiais autobusais ir su visom savo sąmokslo teorijom. Iškratėme Jūsų komandą iš turnyro, dabar eliminuojame ir Puerto Riką.“
Į kelialapių dalybas patekę lietuvaičiai tokių problemų jau nebesulaukė. Pusfinalyje mūsiškiai susitiko su Dominikos Respublika, kuriai atstovavo Alas Horfordas. Tačiau lietuviai daugiau nei įtikinamai 109:83 triumfavo ir pagriebė bilietą į Londono olimpines žaidynes.
Po kelialapį turnyre dar pasidalino vėliau bronzą laimėjusi ir Lietuvą ketvirtfinalyje eliminavusi Rusija ir Nigerija.