Originalų būdą, kaip prisidėti prie renginio, sumanė tenisininkas Tadas Babelis bei visa Lietuvos teniso rinktinė, palaikymą atsiuntė ir Ričardas Berankis, o Edas Butvilas perdavė linkėjimus visoms Lietuvos mamoms.
Turnyras tampa tradicija
Šį savaitgalį „Tennis Space“ aikštyną užpildė gerokai virš 100 teniso ir padelio žaidėjų, jų gretas papildė profesionalai, tiesa, kai kurie savo palaikymą siuntė nuotoliu. Šiemet turnyras „Play Pink“ skirtas atkreipti moterų dėmesį į krūtų vėžį ir paskatinti profilaktiškai tikrintis. Europos Sąjungos duomenimis, gyvenimo eigoje riziką susirgti krūtų vėžiu turi kas 11 moteris. Renginio organizatorė, vienintelio Lietuvoje moterų mėgėjų teniso klubo „Tennis Ladies“ įkūrėja Eglė Sajūtė-Lukševičienė, sako galvojusi, kad didelę skolą, kurią turėjo krūtų vėžiui, atidavė dar pernai, kai pirmą kartą Kaune organizavo „Play Pink“.
„Mano mama, teta ir bendraamžė pusseserė yra sirgusios krūtų vėžiu, laimei, visos pasveiko. Skleisti žinią moterims apie šią ligą, kaip nuo jos apsisaugoti ar kaip aptikti kuo ankstyvesnėje stadijoje, man yra labai svarbu. Šiemet, artėjant spaliui, krūtų vėžio sąmoningumo mėnesiui, iš tenisininkų bendruomenės vėl sulaukiau klausimo: Egle, tai kada turnyras? Pernai organizuoti turnyrą mums padėjo tenisininkas R. Berankis, o šiemet prisijungti sutiko ne tik jis, bet ir T. Babelis, E. Butvilas. Supratau, kad toks palaikymas yra galinga jėga ir privalome turnyro idėją tęsti“, – sako E. Sajūtė-Lukševičienė.
Anot rožiniu kaspinu puošto turnyro sumanytojos, tenisas yra individuali sporto šaka, kurioje paprastai verda didelės aistros. Tačiau į „Tennis Space“ aikštelę žaidėjai rinkosi draugiškoms kovoms, skirtoms stiprinti teniso ir padelio bendruomenę.
„Po turnyro dar ilgai vaikščiosime įkvėpti, nes renginyje pajutome, kad nors ir žaidžiame individualiai, esame stipri bendruomenė. Kiekvienas įnešė savo indėlį, kad surinktų paramos krūtų vėžiu sergančioms moterims. Be to, šiemet prie mūsų prisijungė ir padelio žaidėjai, juos subūrė Lietuvos padelio čempionas Skirmantas Mačinskas“, – pasakojo „Tennis Ladies“ klubo vadovė.
Paramos aukcionui – tenisininkų ir padelininkų dovanos
„Mano rankose – Lietuvos teniso rinktinės marškinėliai su žaidėjų parašais. Kažkuriam iš jūsų šie marškinėliai atiteks. Gero turnyro ir linkėjimai iš Kinijos, Pekino“, – vaizdo žinutę sporto renginio dalyviams perdavė Lietuvos teniso čempionas T. Babelis. Šią dovaną jis asmeniškai paruošė „Play Pink“ turnyro aukcionui, už jo metu surinktas lėšas bus perkama krūtų vėžio gydymui reikalingos įrangos LSMU Kauno klinikoms.
Aukcionui vardinius marškinėlius dovanojo ir R. Berankis.
„Su dideliu noru, artimųjų, draugų ir aplinkinių palaikymu neįmanomus dalykus galima padaryti įmanomus. Visoms moterims linkiu ryžto ir stiprybės“, – įrašytoje vaizdo žinutėje sakė R. Berankis.
Švedijoje šiuo metu esantis E. Butvilas per savo mamą, turnyre padelį žaidusią Daną Butvilienę, perdavė asmeninę, specialiai jam sukurtą raketę ir atsiuntė palinkėjimą savo ir visos Lietuvos mamos.
„Savo mamai ir visoms mamytėms norėčiau palinkėti visada mylėti save ir prižiūrėti, nes sveikata yra svarbiausias dalykas šiame gyvenime“, – sakė E. Butvilas.
Paramą krūtų vėžio gydymo priemonėms rinko ir padelio žaidėjai. Prie padelio komandos prisijungė F2 vandens bolido pilotas Edgaras Riabko su žmona Sigita. Taip pat Kauno „Žalgirio“ vadovo Pauliaus Jankūno žmona Ieva Jankūnienė. Na, o vienas aukcionui pasiūlytų prizų tapo dvikova ir parodomasis mačas su padelio čempionu S. Mačinsku.
E. Sajūtė-Lukševičienė pasakoja, kad norą padėti surengti turnyrą parodė ne tik Lietuvos sportininkai, bet ir verslininkai.
„Be jų mūsų šventė nebūtų tokia spalvinga ir linksma. Daugelis patys kreipėsi, norėdami paremti renginį. Nuoširdus ačiū!“
Prie turnyro paramos prisidėjo ir medikai. Renginį atidarė ir apie krūtų vėžio situaciją kalbėjo Lietuvos krūties vėžio asociacijos pirmininkė dr. Agnė Čižauskaitė. O jau spalio 5 dieną į nuotolinę paskaitą „Ką galiu padaryti šiandien, kad išvengčiau krūties vėžio rytoj“ turnyro dalyves pakvies Endobiogenikos institutas ir gydytoja Gabrielė Barkauskienė.
Pasitikrina tik pusė Lietuvos moterų
Per metus krūtų vėžiu Lietuvoje suserga apie 1500 moterų. Dažniausiai sergama nuo 50 metų, todėl nuo šio amžiaus atliekama ir momografinė atrankinė patikra. Tačiau, anot gydytojos A. Čižauskaitės, statistika rodo, kad kas 5 moteris iš sergančiųjų yra jaunesnė nei 50-ies ir nepapuola į patikros programą. Todėl pagal Europos Komisijos rekomendacijas programa turėtų būti ankstinama nuo 45 metų.
„Patikros lankomumas Lietuvoje yra labai prastas. Jeigu Skandinavijos šalyse tikrinasi net 90 proc. moterų, tai Lietuvoje vos daugiau nei 50 proc. Tai reiškia, kad pusė moterų, kurios turi būti patikrintos, nėra ištiriamos“, – apie situaciją kalba A. Čižauskaitė.
Ji primena, kaip teisingai pasitikrinti dėl krūties vėžio – pačiai bandyti apčiuopti krūtis nepakanka. Moteris gali užčiuopti darinius, didesnius nei 2 cm., o tai mažų mažiausiai yra jau antra ligos stadija ir milijonai ląstelių, kurioms reikalingas ilgalaikis gydymas. Tad sulaukus 35-erių, reikėtų apsilankyti pas krūtis tiriantį specialistą. Dažniausiai krūtų ištyrimas yra gydytojų radiologų, ginekologų arba chirurgų specializacija. Apsilankyti pas vieną iš jų gali rekomenduoti šeimos gydytojas.
Paklausta, kodėl lietuvės taip pasyviai tikrinasi dėl šios onkologinės ligos, gydytoja svarstė, kad veikiausiai moterys rūpinasi visais aplinkui ir tik paskutinėje vietoje savimi.
„Taip neturėtų būti. Linkiu nepamiršti tikrintis visoms moterims, o šeimos nariams vis priminti savo mamoms, žmonoms, dukroms, sesėms, senelėms, kokia svarbi yra jų sveikata“, – linkėjo Lietuvos vėžio asociacijos pirmininkė A. Čižauskaitė