Nors M. Buzelis buvo gavęs pasiūlymą prisijungti prie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinės, kas vėliau padėtų praverti duris ir į pagrindinę rinktinę, tačiau jaunas sportininkas savo prioritetus išdėliojo kitur.
„Esu nusprendęs, kad atstovausiu Lietuvos rinktinei. Noriu reprezentuoti šalį, iš kurios kilę mano tėvai“, – „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu užtvirtino M. Buzelis.
Rinktinėje krepšininką galime išvysti jau visai greitai. Lietuvos nacionalinės komandos vairininkas Kazys Maksvytis teigė, kad jis į rinktinę norėtų atvykti jau šiemet.
„Jam prognozuojamas aukštas šaukimas, įdomu, ar jį komanda išleis. Jei pavyzdžiais minėti, tai pernai Wembanyama nedalyvavo Prancūzijos rinktinėje, bet iš Buzelio pusės yra sakyta, kad jie kalba tiek su klubu, tiek su agentais. Dėl klubo jie nežino, bet agentai yra užsiminę, kad jis norėtų dalyvauti Lietuvos rinktinėje“, – sakė strategas.
Apie tai, kodėl M. Buzelis taps Lietuvos rinktinės žvaigžde, svarstė ir FIBA, kur apžvelgiamos išskirtinės lietuvio savybės ir jo potencialas.
Krepšinis – genuose
M. Buzelis gimė JAV ir užaugo Čikagoje, tačiau jo giminės šaknys siekia gilią Lietuvos krepšinio istoriją. Jo senelis Petras daugiau nei dešimtmetį žaidė Kauno „Žalgiryje“, kol galiausiai tapo komandos kapitonu.
Jo mama Kristina buvo perspektyvi krepšininkė, žaidusi Lietuvos jaunimo rinktinėje, o tėtis Aidas profesionaliai rungtyniavo keliose Lietuvos lygos komandose.
Vaikystėje Matas išbandė įvairias sporto šakas, kol galų gale įsitraukė į krepšinį. Iš pradžių jis žaidė Čikagos pakraštyje esančioje „Hindsale Central“ vidurinėje mokykloje, kur atkreipė koledžų dėmesį ir pradėjo kilti aukštyn.
Vėliau, įpusėjus antrajam sezonui, jis persikėlė į nacionalinę „Brewster“ akademiją Naujajame Hampšyre – mokyklą, išugdžiusią daugybę NBA talentų, tarp kurių yra ir penkis kartus „Visų žvaigždžių“ rungtynėse dalyvavęs Donovanas Mitchellas.
Krepšinyje M. Buzelis iškart pradėjo žengti milžino žingsniais. Antruosius metus jis pradėjo būdamas 46-as pagal reitingą tarp geriausių savo vidurinės mokyklos klasės žaidėjų, o sezono pabaigoje jis buvo reitinguojamas jau pirmajame penketuke.
„Pirmą kartą mačiau jį žaidžiantį 2021-22 m. sezone su „Brewster Academy“, – prisimena „SB Nation“ krepšinio redaktorius ir NBA naujokų biržos skautas Ricky O'Donnellas. – Aš tikrai maniau, kad jis turi šansą tapti dešimtuko šaukimu jau tada, kai pradėjau jį stebėti. Jo dydžio ir kamuolio valdymo derinys yra tiesiog neįprastas.“
Laimėjimas Lietuvai
Dar vieną didžiulį sprendimą lietuvis paskelbė dar prieš prasidedant paskutiniams vidurinės mokyklos metams, kai įsipareigojo žaisti tarptautiniu mastu Lietuvos rinktinėje.
„Visi su palengvėjimu atsikvėpė, – sakė Lietuvos skautas Robas Karaznevičius. – Buzelį daugelis laiko talentingiausiu žaidėju iš Lietuvos nuo Jono Valančiūno laikų. Visa Lietuvos krepšinio bendruomenė ant adatų laukė, kol jis apsispręs, už kurią šalį žais. Dėl jo įsipareigojimo žaisti už mus pagaliau turime ko iš tiesų laukti.“
Matas tiek su komanda, tiek su savimi sieja didelius lūkesčius kalbėdamas apie tai, kas liečia rinktinės pasirodymus.
„Lietuvos komanda tikrai gera ir kai aš ten atvyksiu, mes viską laimėsime“, – sakė M. Buzelis per neseniai vykusį pokalbį su žiniasklaida, prieš prasidedant Mato Buzelio krepšinio turnyrui Lietuvoje.
Nors šis pasitikėjimas savimi pašaliečiams gali atrodyti pernelyg drąsus, Lietuvai jis gali būti būtinas sėkmei pasiekti.
„Manau, kad toks nusiteikimas yra būtent tai, ko reikia mūsų nacionalinei rinktinei, – aiškino R. Karaznevičius. – Pastaraisiais metais išgyvename medalių sausrą, paskutinis mūsų medalis buvo 2015 m. Europos čempionato sidabras, ir manau, kad dėl to, jog taip ilgai nieko nelaimėjome, paprasčiausiai praradome pasitikėjimą savimi ir tikėjimą, kad iš tikrųjų galime viską laimėti – tą patį tikėjimą, kurį turėjome auksiniais laikais, kai Lietuvos marškinėlius vilkėjo tokie žaidėjai kaip Šarūnas Jasikevičius, Ramūnas Šiškauskas, Arvydas Macijauskas ar Linas Kleiza.“
„Tas nesuvaržytas pasitikėjimas, kurį Matas įneš į komandą, gali būti tas dalykas, kuris lems skirtumą ir pagaliau padės mums įveikti barjerus ir grįžti su medaliu“, – užbaigė R. Karaznevičius.
Prireikė daug darbo
Praėjusį sezoną šis jaunuolio pasitikėjimas tikrai buvo išbandytas. Perėjęs į „Sunrise Christian Academy“ vidurinę mokyklą ir 2023 m. pasaulinėje stovykloje „Basketball without Borders“ pelnęs naudingiausio žaidėjo apdovanojimą, M. Buzelis atsisakė teisės žaisti koledže, kad galėtų rungtyniauti „Ignite“ komandoje G lygoje.
Perėjus iš vidurinės mokyklos į profesionalų lygį, jam teko prisitaikyti prie naujo varžybų lygio.
„Iš pradžių M. Buzelis G lygoje susidūrė su sunkia fizinio pasirengimo kova, – sako Maxwellas Baumbachas, interneto svetainės „No Ceilings“ NBA skautas. – Varžovai sugebėdavo per jį pravažiuoti, o kai gynėjai ant jo užmesdavo savo kūną, jam būdavo sunku kontroliuoti driblingą.“
Vis dėlto šis iššūkis buvo dalis M. Buzelio plano, kaip pasirengti kitam lygiui.
„Svarbiausia – būti fiziškam treniruotėse ir tiesiog užsiauginti nuospaudas ant viso kūno, – sakė M. Buzelis, paklaustas apie G lygos fiziškumą. – Tiesiog žaidžiu su stipresniais žmonėmis ir turiu išnaudoti savo kūną prieš juos, taip pat kasdien būnu treniruoklių salėje ir kilnoju svorius.“
Atrodo, kad visas šis darbas M. Buzeliui atsipirko, o tą pastebėjo ir aplinkiniai.
„Atrodo, kad tai jį užgrūdino psichologiškai. Kėlinio pabaigoje jis ėmė atsilaikyti, kai į jį veržėsi didesni žaidėjai. Jam geriau sekėsi žaisti per kontaktą ir užbaigti atakas“, – sakė M. Baumbachas.
Nelieka nepastebėtas
Prabėgusiame sezone lietuvis vidutiniškai pelnydavo po 14,3 taško, atkovodavo po 6,9 kamuolio ir blokuodavo po 2,1 kamuolio per rungtynes. Tokia statistika lėmė ir tai, kad M. Buzelis buvo pakviestas į „Rising Stars“ renginį NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu, kur jis sukūrė vieną įsimintiniausių renginio akimirkų, pataikydamas pergalingą metimą ir pasiųsdamas savo komandą į finalą.
Nors dar prieš prasidedant 2023-24 m. sezonui žiniasklaida prognozavo, kad M. Buzelis bus vienas geriausių 2024 m. NBA naujokų biržos žaidėjų, jo žaidimas „Ignite“ tik dar labiau sustiprino jo vietą tarp geriausiųjų.
„Aš jį laikau penktuoju geriausiu šaukimu, – sakė R. O'Donnellas. – Kūrybiškumas, kurį jis demonstruoja su kamuoliu rankose, yra tikrai unikalus tokiam aukštam žmogui. Būdamas 2,08 m ūgio, jis patogiai žaidžia perimetre, bet taip pat nebijo kontakto.“
Be universalių įgūdžių puolime, 2023-24 m. sezone M. Buzelis padarė pažangą ir gynyboje.
„Jo gynyba šiemet pranoko mano lūkesčius. Jis gerai atrodo sukdamasis prie krašto linijos ir gali pasiūlyti papildomą metimų blokavimą“, – teigė R. O'Donnellas.
„Praėjusį sezoną jis buvo vienas geriausių metimų blokuotojų ir silpnosios pusės krašto gynėjų G lygoje“, – pridūrė M. Baumbachas.
Šviesi Lietuvos rinktinės ateitis
Kalbant apie jo prognozes NBA, skautai mini jo jėgą ir metimą iš šuolio kaip du aspektus, kuriuos M. Buzelis turės tobulinti, o jei jis tai padarys, jam atsivers visos galimybės.
„Realiai manau, kad jis bus panašus į Deni Avdiją – kelių pozicijų gynėjas su tam tikrais įžaidėjo sugebėjimais, kurio komandos negali visiškai ignoruoti iš už tritaškio linijos. Jei jo šuolis iš tiesų bus geras, jis gali būti įtrauktas į „Visų žvaigždžių“ sąrašą“, – svarstė M. Baumbachas.
Skautai tikisi, kad M. Buzelis netrukus padarys nemenką įtaką ir Lietuvos rinktinei.
„Manau, kad jis turėtų puikiai pasirodyti FIBA varžybose ir tai tikrai geras papildymas Lietuvai. Tiesiog turėti tokio ūgio žmogų su tam tikrais kūrybiniais sugebėjimais bus nauja dimensija komandai“, – sakė R. O'Donnellas.
Nors dažnai svarstoma, kaip rinktinėje sutalpinti du šiuo metu NBA rungtyniaujančius Lietuvos bokštus, M. Baumbachas taip pat teigiamai vertino jo suderinamumą su Domantu Saboniu ir Jonu Valančiūnu:
„Buzelis puikiai jaučiasi judėdamas nuo kamuolio ir greitai priima sprendimus, todėl jų puolimas kartu turėtų puikiai klostytis.“
Nors dabartiniai Lietuvos krepšininkai gali teikti vilčių pasiekti aukštų rezultatų tarptautinėje arenoje, tačiau ateitis atrodo ne mažiau šviesi:
„Saboniui dar tik 27-eri, Rokas Jokubaitis dar net nepriartėjo prie savo geriausios formos, Deividas Sirvydis turėjo didžiulius proveržio metus, o tada savo eilės laukia Ąžuolas Tubelis, Motiejus Krivas, Augustas Marčiulionis, Kasparas Jakučionis ir, žinoma, pats Buzelis, kuris neabejotinai būtų vienas iš svarbiausių šio branduolio elementų.“
Galiausiai, M. Buzelis įrodo, kaip svarbu nacionalinėms komandoms ir federacijoms ieškoti žaidėjų už savo namų ribų.
„Tai yra viena iš sričių, kuri, manau, turi būti didžiulis prioritetas kiekvienai šaliai Europoje ir už jos ribų. Nepaprastai svarbu, kad nacionalinės federacijos atkreiptų dėmesį į tai, kas vyksta Valstijose, – aiškino R. Karaznevičius. – To nedaryti – tai tarsi žinoti apie kitoje vaivorykštės pusėje esančią lobių skrynią, bet nuspręsti jos neatidaryti ir nepažiūrėti.“
Šios žaidėjų paieškos už Lietuvos ribų atnešė komandai potencialų kertinį nacionalinės rinktinės akmenį M. Buzelį.
„Visi Lietuvoje labai optimistiškai žiūri į Buzelio ateitį, – sako R. Kraznevičius. – Tiesą sakant, nemanau, kad kada nors taip džiaugėmės, kad kas nors apsivilks marškinėlius su trispalve, kaip dabar su Matu.“
Nors gali pasirodyti, kad visas susižavėjimas kyla tik iš Lietuvos pusės, tačiau tame pačiame lygyje yra ir pats M. Buzelis. Italijos laikraščio „La Gazzetta dello Sport“ žurnalisto Ricardo Pratesi paklaustas apie savo ateitį Lietuvos rinktinėje ir galimas rungtynes su Italija artėjančiame FIBA olimpinės atrankos turnyre, jis spinduliavo pasitikėjimu savimi.
„Nesu tikras, ar šią vasarą žaisiu už Lietuvą, tačiau žinau, kad ateityje žaisiu už Lietuvą. Ir mes pasiruošę jus nugalėti“, – su šypsena kalbėjo jaunasis talentas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!