• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2024 m. Paryžiaus paralimpinės žaidynės žada niekuo nenusileisti jau praėjusioms olimpinėms žaidynėms. Laukia daugiau nei keturių tūkstančių atletų pasirodymai, daugybė kovų dėl medalių, dešimtyse skirtingų Paryžiaus lokacijų.  

2024 m. Paryžiaus paralimpinės žaidynės žada niekuo nenusileisti jau praėjusioms olimpinėms žaidynėms. Laukia daugiau nei keturių tūkstančių atletų pasirodymai, daugybė kovų dėl medalių, dešimtyse skirtingų Paryžiaus lokacijų.  

REKLAMA

Nuo rugpjūčio 28 iki rugsėjo 8 dienos vyksiančių žaidynių organizatoriai žada vienas įspūdingiausių paralimpinių žaidynių per visą istoriją, o portalas tv3.lt kviečia žvilgtelėti į keletą faktų ir skaičių, kurių, galbūt, apie paralimpines žaidynes dar nesate girdėję.

Pasiruošta stipriam atidarymui ir šiltam priėmimui

2024 m. Paryžiaus parolimpinių žaidynių atidarymo ceremonija savo grandioziškumu siekia nė kiek neatsilikti nuo olimpinių žaidynių bei pirmą kartą vyks ne stadione.

Rugpjūčio 28 d. atidarymo ceremonija vyks garsiajame Paryžiaus Eliziejaus laukų bulvare bei Santarvės aikštėje Prancūzijos sostinės centre.

REKLAMA
REKLAMA

Svečius pasiruošta priimti prisitaikant visapusiškai.

Paryžiaus viešasis transportas, ypač autobusų ir miesto tramvajų tinklai, buvo patobulinti, kad dar labiau būtų pritaikyti neįgaliesiems, o visiems į žaidynes atvykusiems svečiams padėti pasiruošę bus daugiau 5 tūkst. savanorių.

REKLAMA

Tai bus pirmosios vasaros paralimpinės žaidynės Prancūzijoje ir apskritai antrosios paralimpinės žaidynės Prancūzijoje po to, kai 1992 m. šioje šalyje vyko žiemos paralimpinės žaidynės.

Nors tai bus jau 17-osios vasaros paralimpinės žaidynės, jos bus tik 12-osios, rengiamos tame pačiame mieste, kuriame vyko olimpinės žaidynės, nes 1968-1984 m. miestai, kuriuose vyko žaidynės, nesutapo.

Ne visiems girdėti skaičiai ir faktai

Paralimpinėse žaidynėse vyks daugiau renginių nei olimpinėse žaidynėse.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai pasibaigusiose 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse vyko 329 rungtys, o paralimpinėse žaidynėse iš viso vyks 549, kuriose bus kovojama dėl medalių.

Taip yra dėl to, kad kiekvienoje sporto šakoje ir rungtyse taikomos įvairios klasifikacijos, siekiant užtikrinti kuo vienodesnes varžybų sąlygas. Pavyzdžiui, rengiami skirtingi renginiai neįgaliųjų vežimėliuose sėdintiems žmonėms, regos negalią turintiems sportininkams, sportininkams, turintiems įvairių viršutinės ar apatinės kūno dalies sutrikimų ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikimasi, kad varžybose iš viso dalyvaus apie 4400 sportininkų iš 180 nacionalinių parolimpinių komitetų, taip pat pabėgėlių paralimpinė komanda ir neutralūs paralimpiniai sportininkai.

Pabėgėlių paralimpinę komandą sudaro aštuoni sportininkai ir du regintieji vedliai (kurie taip pat yra pabėgėliai), todėl šių metų pabėgelių komanda yra didžiausia iš visų iki šiol dalyvavusių.

Įdomu tai, kad regintieji vedliai, nors neturi negalios, yra visateisiai paralimpiečiai ir taip pat gali gauti medalius. Pavyzdžiui, brazilas lengvaatletis Gabrielis Garcia olimpinėse žaidynėse varžėsi kaip savo šalies vyrų estafetės 4x100 m komandos narys, o į Paryžių grįš kaip regintysis gidas paralimpietei bėgikei Jerusa dos Santos.

REKLAMA

Vyrai gali būti reginčiais gidais moterų varžybose ir atvirkščiai – moterys taip pat gali būti gidėmis vyrų varžybose.

Beveik 4 400 sportininkų varžysis 22 sporto šakose (23 disciplinose, nes dviračių sportas padalytas į kelių ir treko varžybas). Tai gerokai daugiau nei per pirmąsias paralimpines žaidynes 1960 m., kai į tvarkaraštį buvo įtrauktos tik aštuonios sporto šakos.

Iš viso paralimpinėse žaidynėse varžybos vyks 16 stadionų ar arenų, kurios visos buvo naudojamos ir per olimpines žaidynes.

REKLAMA

Iš 22 į programą įtrauktų sporto šakų nė viena nėra nauja. Paralimpinis badmintonas ir paralimpinis taikvondo yra naujausios sporto šakos, kurios debiutavo jau Tokijo paralimpinėse žaidynėse.

Dauguma paralimpinių sporto šakų turi savo atitikmenis olimpinėje programoje, tačiau yra ir išskirtinių. Pavyzdžiui, lietuviams jau puikiai žinomas golbolas, kur žaidžia dvi komandos po tris regos negalią turinčius žaidėjus, kurie stengiasi į varžovų vartus atliekant metimą pažeme įmušti kamuolį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis sporto šakų, savaime suprantama, yra specialiai pritaikytos neįgaliems sportininkams. Pvz., aklųjų futbolo ir golbolo varžybose į kamuolį įdėti varpeliai, padedantys žaidėjams rungtyniauti pasikliaujant savo klausa.

Ypač įdomus faktas lietuviams, kaip krepšinio tautai: vežimėlių krepšinio lanko aukštis paralimpinėse yra 3,05 m, t.y. lygiai tiek pat, kiek ir normaliame krepšinyje. Tiek visa aikštelė, tiek ir lankai išlieka standartinio dydžio, kaip yra nustačius FIBA.

REKLAMA

Iš viso Lietuvai vasaros žaidynėse atstovaus devyni sportininkai. Be šiandien išvykusių atletų ir plaukikų, Paryžiuje dar pasirodys lengvaatlečiai Aušra Garunkšnytė, Eivydė Vainauskaitė, Oksana Dobrovolskaja, Andrius Skuja ir dziudo imtyninkas Osvaldas Bareikis.

Pirmieji lietuvių startai numatomi jau rugpjūčio 30 d., penktadienį. Tądien savo pasirodymą olimpiniame baseine pradės plaukikė G. Čepavičiūtė. Penktadienio vakarą rutulio stūmimo rungtyje išvysime ir D. Dundzį.

2024 m. paralimpinės žaidynės Paryžiuje žada būti įspūdingos. Tad kviečiame jomis domėtis bei nepraleisti veiksmo!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų