• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2023–2024 m. sezonas yra 35-asis iš eilės, kai NBA lygoje žaidžia bent vienas lietuvis. Bent vieną minutę NBA reguliaraus sezono rungtynėse iki šios dienos iš viso yra sužaidę 15 lietuvių. Iš dabartinių 30 NBA klubų, Lietuvos krepšininko koja buvo įkelta į jau 20 skirtingų organizacijų. 

2023–2024 m. sezonas yra 35-asis iš eilės, kai NBA lygoje žaidžia bent vienas lietuvis. Bent vieną minutę NBA reguliaraus sezono rungtynėse iki šios dienos iš viso yra sužaidę 15 lietuvių. Iš dabartinių 30 NBA klubų, Lietuvos krepšininko koja buvo įkelta į jau 20 skirtingų organizacijų. 

REKLAMA

Net 8 iš 15 NBA lietuvių gimė Kaune, po du – Vilniuje, Marijampolėje, po vieną tokį išskirtinį atletą gimė Klaipėdoje, Utenoje ir Portlande. Naujienų portalas tv3.lt nutarė per įdomiųjų skaičių prizmę paanalizuoti mūsų tautiečių pasirodymus stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje.

Nuo dviejų rungtynių iki 14 sezonų

Trumpiausiai (bent jau kol kas) NBA lygoje truko Arno Kulbokos (2 rungtynės), Martyno Andriuškevičiaus (6 rungtynės), Arvydo Macijausko (19 rungtynių), Deivido Sirvydžio karjera (23 rungtynės).

Daugiausiai oficialių NBA rungtynių vis dar yra sužaidęs Žydrūnas Ilgauskas (843), tačiau visiškai šalia yra Jonas Valančiūnas, kuris iki šiandien yra sužaidęs 827 rungtynes ir dar šį sezoną turėtų aplenkti Ž. Ilgauską. Tai yra jau dvyliktasis J. Valančiūno sezonas NBA lygoje.

REKLAMA
REKLAMA

Ž. Ilgauskas yra iki šiol yra didžiausią atkarpą (net 13 sezonų) viename klube praleidęs lietuvis. Būtent jam priklauso daugelis „Cavaliers“ franšizės rekordų. Kai kuriuose iš jų „Big Z” yra antras ir nusileidžia tik pačiam LeBronui Jamesui. 

REKLAMA

Trečioje vietoje pagal sužaistas rungtynes NBA lygoje tarp lietuvių rikiuojasi Domantas Sabonis (546), kuris galiausiai turėtų aplenkti abu minėtus bokštus, kadangi Domantui vis dar tik 27-eri ir jis NBA lygoje gali žaisti dar ilgus metus.

Ketvirtoje vietoje įsitvirtinęs Darius Songaila, kuris NBA lygoje sužaidė 495 rungtynes. Penktoje vietoje šioje kategorijoje rikiuojasi Arvydas Sabonis (470), šeštas yra Linas Kleiza (409), septintas žengia Šarūnas Marčiulionis (363), aštuntas – Donatas Motiejūnas (251), devintas – Šarūnas Jasikevičius (138), dešimtuką užbaigia Mindaugas Kuzminskas (69), vienuoliktas yra Ignas Brazdeikis (64).

REKLAMA
REKLAMA

Būtina paminėti, kad NBA statistikos kultūroje skaičiuojami tik reguliaraus sezono mačai, tad aukščiau minėtuose skaičiuose lietuvių pasirodymai NBA atkrintamosiose varžybose neatsispindi.

Laisvųjų agentų kelias skirtas buvo vos trims

Kaip laisvieji agentai į NBA (ne per naujokų biržą) kol kas pateko tik 3 Lietuvos krepšininkai – A. Macijauskas, Š. Jasikevičius ir M. Kuzminskas. Šį sąrašą ateityje pajėgūs papildyti ne maža dalis lietuvių, tarp kurių yra ir Ąžuolas Tubelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujokų biržoje savo pavardę 1987–2021 m. laikotarpyje išgirdo 17 lietuvių. Svarbu akcentuoti, kad šaukimas toli gražu dar nereiškia, kad žaidėjui lemta praverti NBA duris.

Iš 17 pašauktų lietuvių NBA lygoje dėl įvairių priežasčių taip ir nedebiutavo 5 lietuviai – Artūras Gudaitis, Renaldas Seibutis, Eurelijus Žukauskas, Robertas Javtokas, Rokas Jokubaitis. Žinoma, pastarajam Lietuvos rintinės įžaidėjui vos 23-eji ir jis dar turės galimybių sužaisti ant NBA parketo. Kaip bebūtų, kol kas istorija rodo, kad į NBA arenas patenka kiek daugiau nei du trečdaliai naujokų biržoje pašauktų lietuvių.

REKLAMA

Jau birželio 26 d. lietuvių akys bus susmigusios į Brukliną, kur NBA naujokų biržoje savo pavardę tikėsis išgirsti Matas Buzelis. Didžiausiai pastarųjų metų Lietuvos krepšinio vilčiai prognozuojamas šaukimas pirmajame dešimtuke.

Kol kas aukščiausiai pašauktas yra J. Valančiūnas, kurį 2011 m. 5 šaukimu pasirinko Toronto „Raptors“.

Kuomet vyravo dar kita naujokų biržos sistema, 1987 m. Š. Marčiulionį 127 šaukimu pasirinko „Golden State Warriors“. Š. Marčiulionis tapo ne tik pirmuoju lietuviu, bet ir pirmuoju Sovietų Sąjungos piliečiu, kuris buvo pašauktas ir debiutavo NBA lygoje. Be to, Š. Marčiulionis tapo vienu pirmųjų europiečių, sugebėjusių prasimušti į stipriausią pasaulio krepšinio lygą.

REKLAMA

Taip pat svarbu paminėti, kad šioje analizėje nenagrinėjame Vasaros lygoje žaidusių ar sutartis su NBA klubais turėjusių, bet niekada oficialiose NBA rungtynėse į aikštę  taip ir neišbėgusių lietuvių istorijų.

Lietuviškų NBA klubų žemėlapyje – jau 21 komanda

Prieš 35-erius metus, kuomet NBA lygoje debiutavo Š. Marčiulionis, lietuviai rungtyniavo net 21 skirtingame klube. Tiesa, Sietlo „SuperSonics“ NBA žemėlapyje neliko 2008 m. Tačiau net ir atmetus šį istorinį klubą, dabartiniame NBA paveiksle lietuvių pėdsakas randamas 66 proc. visų lygos komandų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsiškiai, kas ilgiau, o kas trumpiau, buvo įkėlę koją į „Pelicans“, „Kings“, „Raptors“, „Nuggets“, „Warriors“, „Pacers“, „Cavaliers“, „Heat“, „Rockets“, „Grizzlies“, „Spurs“, „Magic“, „Trail Blazers“, „Thunder“, „Knicks“, „Wizards“, „Bulls“, „Pistons“, „76ers“, „Hornets“ ir „SuperSonics“ organizacijas.

Verta pabrėžti, kad 2023–2024 m. sezonas yra 35-asis iš eilės, kai NBA lygoje žaidžia bent vienas lietuvis.

REKLAMA

Daugiausiai lietuvių – net 4 – savo laiku žaidė Naujojo Orleano klube. Tiesa, Naujojo Orleano ir Šarlotės krepšinio klubų istorija reikalauja atskiro paaiškinimo.

Šarlotėje NBA klubas buvo įkurtas 1988 m. ir savo istoriją skaičiavo iki 2002 m. Dėl mažo susidomėjimo krepšiniu, klubą buvo nuspręsta perkelti į Naująjį Orleaną ir Šarlotė liko be NBA klubo.

REKLAMA

Tiesa, tai tetruko du sezonus. Į Šiaurės Karoliną krepšinį buvo nuspręsta grąžinti 2004 m., kuomet NBA lygoje startavo Šarlotės „Bobcats“ ekipa.

Tuo metu Naujasis Orleanas iki 2013 m. NBA lygoje žaidė su skolintu „Hornets“ vardu. Nuo 2013–2014 m. sezono Šarlotė susigrąžino istorinį „Hornets“ pavadinimą, o Naujasis Orleanas pasipuošė „Pelicans“ prekiniu ženklu.   

Trys lietuviai yra žaidę (D. Sabonis vis dar žaidžia) Sakramente. Po du lietuvius savo franšizės istorijoje turėjo „Cavaliers“, „Raptors“, „Nuggets“, „Warriors“, „Pacers“ ir „Knicks“ organizacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu 21 „lietuvišką“ NBA komandą bandytume suskirstyti į Rytų ir Vakarų konferencijas, tautiečių pasiskirstymas jose būtų kone tobulas – Vakaruose lietuviai „atsižymėjo“ 11 klubų, Rytuose – 10.  

Tarp dabartinių 30 NBA klubų egzistuoja tik 10, kuriuose dar niekada nežaidė joks NBA lietuvis. Rytų konferencijoje tokios komandos yra Bostono „Celtics“, Milvokio „Bucks“, Atlantos „Hawks“, Bruklino „Nets“. Vakaruose – Minesotos „Timberwolves“, Los Andželo „Lakers“. Los Andželo „Clippers“, Fynikso „Suns“, Dalaso „Mavericks“ ir Jutos „Jazz“.

REKLAMA

Akivaizdu, kad daugelis norėtų lietuvius pamatyti dėl titulo kovojančiame klube. Sutapimas ar ne, bet tarp šių dešimties komandų net 7 turi ambicijų titulą iškovoti dar šiemet.

Joks Lietuvos krepšininkas dar nėra iškovojęs NBA trofėjaus. Belieka palinkėti, kad esamos ir ateinančios NBA lietuvių kartos sėkmingai tęstų savo pirmtakų pradėtus darbus – užpildytų tuščius lygos žemėlapio plotus ir dovanotų Lietuvai pirmąjį NBA trofėjų.

REKLAMA

NBA klubai, kuriuose 1989–2024 m. žaidė lietuviai

Naujojo Orleano „Pelicans”/„Hornets” (A. Macijauskas, D. Songaila, D. Motiejūnas, J. Valančiūnas)

Sakramento „Kings” (Š. Marčiulionis, D. Songaila, D. Sabonis)

Toronto „Raptors” (L. Kleiza, J. Valančiūnas)

Denverio „Nuggets” (Š. Marčiulionis, L. Kleiza)

„Golden State Warriors” (Š. Marčiulionis, Š. Jasikevičius)

Indianos „Pacers“ (Š. Jasikevičius, D. Sabonis)

Klivlando „Cavaliers“ (Ž. Ilgauskas, M. Andriuškevičius)

Niujorko „Knicks“ (M. Kuzminskas, I. Brazdeikis)

Majamio „Heat” (Ž. Ilgauskas)

Hjustono „Rockets“ (D. Motiejūnas)

Memfio „Grizzlies” (J. Valančiūnas)

San Antonijaus „Spurs” (D. Motiejūnas)

Orlando „Magic” (I. Brazdeikis)

Portlando „Trail Blazers“ (A. Sabonis)

Oklahomos „Thunder” (D. Sabonis)

Vašingtono „Wizards” (D. Songaila)

Čikagos „Bulls” (D. Songaila)

Detroito „Pistons” (D. Sirvydis)

Filadelfijos „76ers“ (D. Songaila, I. Brazdeikis)

Šarlotės „Hornets“ (A. Kulboka)

Sietlo „SuperSonics“ (Š. Marčiulionis). Pastaba: 2008 m. klubas buvo perkeltas į Oklahomą, jam suteiktas „Thunder“ vardas. NBA statistikos eilutėse „Thunder“ traktuojamas kaip visiškai nauja franšizė kuri nėra „SuperSonics“ pasiekimų paveldėtoja.

REKLAMA
REKLAMA

Chronologija: D. Songaila žaidė net 5 NBA klubuose

Pirmasis NBA lygoje debiutavęs lietuvis Š. Marčiulionis per savo karjerą „užpildė“ net 4 klubų laukelius.

1989–1994 m. jis rungtyniavo „Golden State Warriors“, 1994–1995 m. Sietlo „SuperSonics“, 1995–1996 m. Sakramento „Kings“, o 1996–1997 m. – Denverio „Nuggets“ franšizėse.

Ž. Ilgauskas 1997–2010 m. atstovavo Klivlando „Cavaliers“ organizacijai, o 2010–2011 m. su Majamio „Heat“ tapo NBA vicečempionu.

Tuo metu A. Sabonis Portlando „Trail Blazers“ klube rungtyniavo 1995–2001 ir 2002–2003 m.

Pakeistų NBA klubų rekordininkas išlieka Darius Songaila, kuris 2003–2011 m. rungtyniavo net 5 ekipose – Sakramento „Kings“, Čikagos „Bulls“, Vašingtono „Wizards“, Naujojo Orleano „Hornets“ (vėliau tapo „Pelicans), Filadelfijos „76ers“.

L. Kleiza 2005–2009 m. rungtyniavo Denverio „Nuggets“ klube, o 2010–2013 m. buvo Toronto „Raptors“ narys. L. Kleizai net 14 metų priklausė per vienerias NBA rungtynes pelnytų taškų rekordas (41). Jį 2022 m. pagerino D. Sabonis (42).  

Š. Jasikevičius 2005–2007 m. rungtyniavo Indianos „Pacers“ ekipoje ir 2007 m. trumpam buvo apsivilkęs „Golden State Warriors“ marškinėlius.

A. Macijauskas 2005–2006 m. paliko žymę Naujojo Orleano/Oklahomos „Hornets“  klube. Tą sezoną „Hornets“ buvo priversta palikti savo namų areną dėl Naująjį Orleaną siaubusio potvynio. Nuo 2013 m. Naujojo Orleano klubui suteiktas „Pelicans“ pavadinimas.

REKLAMA

M. Andriuškevičius 2005–2006 m. epizodiškai rungtyniavo Klivlando „Cavaliers“ klube.

Įdomu, kad daugiausia lietuvių (net 6) NBA lygoje žaidė 2005–2006 m. sezone – Ž. Ilgauskas, D. Songaila, M. Andriuškevičius, Š. Jasikevičius, L. Kleiza ir A. Macijauskas.

D. Motiejūnas 2012–2019 m. laikotarpyje atstovavo Hjustono „Rockets“, Naujojo Orleano „Pelicans“ ir San Antonijaus „Spurs“ klubams.

J. Valančiūnas nuo 2012 m. rungtyniavo Toronto „Raptors“, Memfio „Grizzlies“ ir Naujojo Orleano „Pelicans“ klubuose bei vis dar turi galimybę praturtinti NBA lietuvių lygos žemėlapį.

D. Sabonis nuo 2017 m. taip pat jau spėjo pasipuošti trijų NBA franšizių apranga – Oklahomos „Thunder“, Indianos „Pacers“ ir Sakramento „Kings“.

M. Kuzminskas tapo pirmuoju Vilniuje gimusiu ir užaugusiu NBA krepšininku – jis 2016–2017 m. rungtyniavo Niujorko „Knicks“ klube. Tai pirmasis lietuvis, kuriam teko garbė reziduoti Niujorko megapolyje, kuris pelnytai vadinamas šių laikų visatos sostine.

Netrukus legendinį „Madison Square Garden“ arenos parketą išbandė ir Ignas Brazdeikis, kuris 2019–2021 m.  žaidė „Knicks“ franšizėje. Vėliau krepšininkas 2021–2022 m. sezone epizodiškai rungtyniavo Filadelfijos „76ers“ ir Orlando „Magic“ klubuose.

REKLAMA

D. Sirvydis 2020–2022 m. buvo Detroito „Pistons“ narys, o A. Kulboka 2022 m. sužaidė dvi rungtynes už Šarlotės „Hornets“.

NBA lietuviai pagal gimimo vietą

Šarūnas Marčiulionis (Kaunas)

Žydrūnas Ilgauskas (Kaunas)

Arvydas Sabonis (Kaunas)

Linas Kleiza (Kaunas)

Ignas Brazdeikis (Kaunas)

Martynas Andriuškevičius (Kaunas)

Šarūnas Jasikevičius (Kaunas)

Donatas Motiejūnas (Kaunas)

Mindaugas Kuzminskas (Vilnius)  

Deividas Sirvydis (Vilnius)

Darius Songaila (Marijampolė)  

Arnas Kulboka (Marijampolė)

Arvydas Macijauskas (Klaipėda)

Jonas Valančiūnas (Utena)

Domantas Sabonis (Portlandas)

NBA rungtynes ir „Visų žvaigždžių“ savaitgalio renginius jums patogiu metu kviečiame stebėti „Go3“ televizijoje!

Standings provided by Sofascore

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų