Visų laikų rekordininkas penktadienį lankėsi Lietuvos Respublikos Seime, kur susitiko su Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidente Daina Gudzinevičiūte ir Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininku Juru Požela.
„Atvažiavau pas Jus dėl to, kad artėja FIDE rinkimai. Susitikęs su jūsų šachmatų federacijos atstovais išdėsčiau savo požiūrį, programą, tai, ką galima ir reikia padaryti, kad šachmatai populiarėtų, taip pat ir Lietuvoje. Labai tikiuosi, kad po šio susitikimo Lietuvai bus lengviau apsispręsti, ką palaikyti artėjančiuose FIDE prezidento rinkimuose“, – susirinkusiems žurnalistams kalbėjo G. Kasparovas.
Tikisi Lietuvos palaikymo
Šachmatų legenda neslėpė, kad Lietuva jau birželį surengtoje asamblėjoje pareikš ir savo poziciją. Esą mūsų šalis itin demokratiška, turinti gilias šachmatų tradicijas ir palaikys pasaulio rekordininką šioje prezidento rinkimų kompanijoje.
„Pagrindiniai programos komponentai – šachmatinis auklėjimas ir klausimai susiję su technologijų vystymu“, – savo programą dėstė G. Kasparovas – Viena iš problemų, su kuria susiduria šachmatininkai – konkurencija. Savo populiarumu negalintys konkuruoti su futbolininkais, tenisininkais, krepšininkais, kurie itin dažnai šmėžuoja televizijos ekrane.“
Azerbaidžanietis taip pat pabrėžė, kad bendrauja laisvai net keliomis kalbomis, o prezidentinė kompanija vyksta angliškai, prancūziškai, ispaniškai, rusiškai ir kiniškai: „Ketinama pridėti portugalų ir arabų. Mano komandos skaičiavimais, apimsime 90 procentų žmonių.“
G. Kasparovo teigimu, reikėtų sugrįžti prie šachmatų ištakų – FIDE organizatorius ir koordinatorius, o ne valdanti kompanija, kuri nurodo žmonėms, kaip organizuoti šachmatų bendruomenės gyvenimą.
„Norėčiau sužinoti, ar Lietuvoje yra bent viena mokykla, kurioje yra šachamtų programa?“, - retoriškai klausė azerbaidžanietis. – Su džiaugsmu padėsiu Lietuvai, kad būtų panašu kaip Estijoje: kalbos pereitų prie darbų, nes kalbomis sotus nebūsi. Pasakojimų girdime jau labai seniai, tačiau reikia, kad jos veiktų. Mūsų pastangų dėka mokyklos veikia Estijoje, Lenkijoje, dabar buvau Portugalijoje – jie rengiasi įgyvendinti mūsų programą, taip pat bus Graikijoje. Vengrijoje – nuo praėjusių metų rugsėjo fakultatyviai kiekvienas gali pasirinkti šią discipliną. Tai Europos erdvė, kurioje plečiamės. Afrikoje sąrašas ilgesnis, dabar atidarėme Meksikoje, bus verčiama programa į ispanų kalbą, ir aktyviai propaguojame tai Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.
Palaiko Rusijos valdininkai
Prieš ketverius metus kaip ir tikėtąsi FIDE prezidentu buvo išrinktas K. Iliumžinovas, kuris federacijai vadovauja nuo 1995 metų. Jo priešininku rinkimuose tapo buvęs pasaulio čempionatas Anatolijus Karpovas.
Rinkimus lydėjo ne aštrūs dviejų kandidatų pasisakymai, o rėmėjų konfliktai. Dabartinį FIDE vadovą K. Iliumžinovą palaikė Rusijos valdininkai, o 12-ąjį pasaulio šachmatų čempioną A. Karpovą netikėtai palaikė šachmatų legenda G. Kasparovas.
K. Iliumžinovas dažnai apibūdinamas kaip itin ekscentriška asmenybė, nes sugebėjo nušluostyti nosį net pačiam buvusiam Libijos dikratoriui Muammarui al-Gadafiui. Pakvietęs sužaisti šachmatų partiją rusas sutriuškino libietį. O ką jau kalbėti apie tai, kad K. Iliumžinovas palaiko itin glaudžius santykius su Kremliuje įsitaisiusiais politikais.
Pasak azerbaidžaniečio, amžinas priešininkas K. Iliumžinovas prezidento poste norėtų likti amžinai.
„Net atmetus politinį aspektą, poną Iliumžinovą palaiko visos Rusijos ambasados, o tai yra „šachmatinė“ problemos dalis. Šiuo metu šachmatų pasaulis – gilioje krizėje, nes nėra sukurta normali finansavimo sistema, nėra kooperatyvinių rėmėjų, o kalbos apie šachmatų vystymą taip ir lieka kalbomis“, – kalbėjo Lietuvoje viešintis G. Kasparovas.
TIK FAKTAI
G. Kasparovas pasitraukė iš šachmatų turnyrų 2005 metais po beveik du dešimtmečius trukusio dominavimo. 1985-aisiais, kai jam tebuvo 22 metai, azerbaidžanietis tapo jauniausiu pasaulyje šachmatų čempionu. Jis laikomas vienu iš didžiausių visų laikų šachmatininkų.