Drauge su vyrų rinktine dvi savaites Palangoje stovyklavęs medikas tai aiškina paprastai.
„Karščiai – iššūkis organizmui, kaip ir intensyvi treniruotė. Natūrali kūno reakcija į karštį, apsauga nuo perkaitimo – prakaitavimas, kai iš organizmo pasišalina daugiau skysčių nei įprastai. Tačiau vien gerti vandenį nepakanka, nes kūnas su prakaitu netenka ir daugybės mineralų junginių, turinčių elektros krūvį, elektrolitų. Jie dalyvauja daugybėje cheminių procesų, kurie garantuoja mūsų gyvybingumą.
Tarp jų – to paties vandens įsisavinimas ląstelėse. Organizmui netekus mineralų, vandens patekimas į ląsteles pasunkėja. O kai kūnui trūksta vandens, sutrinka balansas, prasideda dehidratacija. Tada sutrinka ir prakaitavimas – apsauga nuo perkaitimo“, – sako L. Šiupšinskas, jau daugybę metų besirūpinantis aukščiausio lygio Lietuvos sportininkais.
Dehidratacija pasireiškia padidėjusiu nervingumu, energijos stoka, prasta nuotaika. Sutrikus organizmo drėgmės balansui sunkiau šalinami toksinai, sutrinka deguonies ir maistinių medžiagų pasisavinimas, apsauga ir gynyba nuo mikrobų, imunitetas.
„Ištirpę mineralai vaidina labai svarbų vaidmenį žmogaus organizmui, išlaikydami stabilią kūno vidaus būklę. Jie padeda koordinuoti raumenų susitraukimus, širdies veiklą ir elektros impulsų signalus nervų sistemoje. Tyrimai rodo, kad dehidratacija trukdo gebėjimui mąstyti“, – sako biomedicinos mokslų daktaras L. Šiupšinskas.
Ypač svarbūs yra magnio, kalio, kalcio ir natrio jonai. Trūkstant jų gali prasidėti raumenų spazmai, pablogėti plaukų, odos ir nagų būklė pablogėjimas, sutrikti virškinimas.
Kaip tada atkurti elektrolitų balansą?
„Aš visuomet į tokį klausimą atsakau paprastai – gerti didelės mineralizacijos natūralų vandenį, pavyzdžiui, „Vytautą”. Jame yra visas kompleksas gyvybiškai svarbių mineralų. Galite laikyti tai reklama, bet nežinau kito natūralaus mineralinio vandens, turinčio tokias savybes. Ne veltui „Atgauk jėgas!” yra jo šūkis“, – sako L. Šiupšinskas.
Ar tai reiškia, kad Lietuvos rinktinės krepšininkai nuolat geria „Vytautą”?
„Aukščiausio lygio sportininkams reikia daugiau nei mineralų, nors jie ir yra labai svarbūs, kaip sakiau. Reikia viso komplekso vitaminų, amino rūgščių ir panašių dalykų, nes intensyvios treniruotės ir varžybos reikalauja greito atsistatymo. Paplūdimyje besideginantiems arba ūkio darbus per karščius dirbantiems žmonėms pakaks ir mineralinio vandens“, – sako LSMU Sporto medicinos klinikos profesorius.