Praėjusių metų vasarį Rusija pradėjo karą Ukrainoje, todėl Pasaulio vandens sporto federacija uždraudė Rusijos ir Baltarusijos plaukikams dalyvauti tarptautinėse varžybose. Pokyčiai buvo priimti šio mėnesio pradžioje, kai pasaulinė valdymo organizacija patvirtino sąlygas, kuriomis jie gali grįžti į varžybas kaip neutralūs sportininkai.
Visgi atrodo, kad J. Rylovas mieliau praleis 2024 m. olimpines žaidynes Paryžiuje, nei pasmerks savo šalies pradėtą karą.
Pasaulinės vandens sporto šakos atstovai į readmisijos kriterijus įtraukė „neremti karo Ukrainoje“, o tai apima „dalyvavimą prokarinėse demonstracijose ar renginiuose ir bet kokio simbolio, kuriuo remiamas karas Ukrainoje, nešiojimą“. Jei būtų pritarta, kiekvienose varžybose būtų leidžiama dalyvauti tik po vieną Rusijos ir Baltarusijos sportininką, jiems būtų draudžiama demonstruoti nacionalines vėliavas, nebūtų leidžiami nacionaliniai himnai ir nebūtų dalinami interviu.
Pranešama, kad Visos Rusijos plaukimo federacijos prezidentas Vladimiras Salnikovas nurodė, jog antikariniai pareiškimai galėtų būti išankstinė sąlyga tokiems sportininkams, kaip J. Rylovas, kuris jau buvo suspenduotas devyniems mėnesiams po to, kai per vieną iš Vladimiro Putino mitingų Maskvoje scenoje parodė paramą karui.
„Neseniai perskaičiau šias rekomendacijas“, – pranešė J. Rylovas televizijai „Match TV“. „Galite ant pirštų suskaičiuoti, kiek sportininkų atitinka šiuos reikalavimus.
Jei reikės, visi važiuos, bet aš kalbu tik už save: jei teks pasirašyti tokią deklaraciją, atsisakysiu. Nenoriu sutikti su jų sąlygomis.“
„Bet kokiu atveju laukiu, kol ši situacija bus galutinai išspręsta“, – pridūrė J. Rylovas. „Pasirašyti tokią deklaraciją reiškia pasakyti, kad tavo šalis yra bloga. Laukiame, kas bus toliau. Yra kriterijai ir rekomendacijos, tačiau niekas nežino, kaip ši situacija klostysis toliau.
Kol kas ruošiamės savo varžyboms, kurios vyks Rusijoje. Manau, kad turėtume dalyvauti varžybose tik tada, kai mums bus visiškai atkurtos visos teisės, kitaip iki gyvenimo pabaigos liksime neutralūs sportininkai.“
Rusijos olimpinis komitetas (ROK) pareiškė, kad finansiškai kompensuos sportininkams už negalėjimą dalyvauti tarptautiniuose sporto turnyruose, įskaitant „tuos, kurie dėl moralinių priežasčių atsisakė pasirašyti dokumentus [smerkiančius Rusijos specialiąją karinę operaciją Ukrainoje] ir nedalyvavo tokiuose veiksmuose“.
Rusijos sporto ministerija teigė, kad net 55 Rusijos olimpiečiai pakeitė sportinę pilietybę dėl Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sankcijų.