Vieną pilną sezoną Kaune treniravęs M. Schilleris nebuvo tas, apie kurį sakytume „viskas blogai“. Komanda Eurolygoje finišavo su 17 pergalių ir 17 pralaimėjimų. Ankstesniais sezonais toks balansas gal net būtų atnešęs bilietą į atkrintamąsias.
Situacija kardinaliai pasikeitė šiame sezone ir viskas prasidėjo nuo komplektacijos. Emmanuelis Mudiay ir Tyleris Cavanaugh tiesiog varsto duris varžovams link krepšio, gynybos negali pasiūlyti ir Janis Strelniekas.
Pirmasis didelio pavojaus ženklas buvo pasiruošimas – „prapiltos“ visos penkerios rungtynes. Paulius Motiejūnas spaudos konferencijoje pabrėžė, kad LKL pergalė po dviejų pratęsimų prieš „Dzūkiją“ nėra joks džiaugsmas.
Galiausiai pūlinys sprogo po dviejų Eurolygos rungtynių (prieš ASVEL 76:88, prieš „Zenit“ 64:70). M. Schilleris kraunasi lagaminus.
„Kaip treneris galiu pasakyti, kad ir netikėta, ir pikta. Komanda tik pradeda styguotis ir yra atleidžiamas treneris.
Kita vertus, tai yra „Žalgirio“ vadovybės klaida, kad patikėjo tokiu žmogumi. Su juo buvo visus metus ir žinojo, matė situaciją.
Kalbant apie dabartį, sprendimas yra geras. Iš vidaus yra visai kitaip matyti, vadovai nuspėjo, kad situacija nėra tokia gera, kokia turėtų būti. Tada imamasi tokių sprendimų, kad geriau nelaidoti sezono ir bandyti iš pat pradžių gelbėtis.
Taip, buvo padaryta labai didelė klaida prieš sezoną, bet dabar gal ir gerai, kad buvo nelaukta blogesnių rezultatų,“ – į karščiausią šio sezono naujieną sureagavo krepšinio treneris Tomas Purlys.
M. Schillerio nesėkmių priežastis – labai aiški. Amerikietiško krepšinio idėją bandęs įgyvendinti austras iki galo neperprato Europos. Senajame žemyne krepšinis yra kur kas labiau apgalvotas ir čia puikiai tinka dažnai naudojama frazė: „NBA – žaidėjų lyga. Eurolyga – trenerių lyga“.
Laisvas krepšinis veikė prie tinkamų žaidėjų praėjusiame sezone, bet šiemet tiesiog įrankiai buvo pasirinkti netinkami.
Vis tik ne viskas buvo taip blogai, ypač prisiminus praėjusį sezoną.
„Pirmiausia, prisiminsiu trenerio kultūrą. Buvome įpratę matyti europietiškus, griežtesnius trenerius, kur daugiau bandoma kreipti dėmesį į smulkias detales ir rasti negatyvo.
Jei šnekant iš pozityvios pusės, žaidime buvo labai daug optimizmo, žaidėjams duodama daug improvizacijos. Kad žaidėjai galėtų laisvai jaustis, turi būti individualiai stiprūs. Pamatėme, kad su vienais žaidėjais tai pavyko, su kitais – ne.
Dėl šio sezono irgi teigti negali, nes buvo blogas pasirengimo etapas, LKL čempionate taip pat vargta. Tačiau treneris yra inteligentiškas, atnešė naujo pozityvo į Lietuvos ir Europos krepšinį. Kažko iš jo taip pat galima pasiimti,“ – sakė T. Purlys.
Kyla klausimas – ar amerikietiškas siautulys išvis kada nors gali būti efektyvus Europoje?
„Galiu lyginti M. Schillerį su buvusiu „Nevėžio“ treneriu Davidu Gale‘u. Už Atlanto trenerių vaidmuo yra kiek kitoks – kitos taisyklės, kiti žaidėjai ir stilius labiau improvizuotas.
Tiek M. Schilleris, tiek D. Gale‘as sakė, kad krepšinyje yra daugiau matematikos. Matėme, kad sistema buvo labiau taikoma ne prie varžovų, o kurią pats sugalvoji.
Ta pati „Ice“ gynyba neturi būti dominuojanti sistema. Galbūt vieną, kitą kartą prieš tam tikrus žaidėjus. „Žalgiris“ naudojo agresyvų „step-out“, bet turi Milaknį ir Jankūną. Tam reikia greitesnių žaidėjų kraštuose, kad jie spėtų surotuoti.
Dabar buvo žaidėjai kišami į sistemą, o ne taikomasi prie situacijos. Čia ir buvo trenerio klaida, kad jis nematė, kokius žaidėjus turi ir prie kokios sistemos jis gali taikytis. Savo amžiuje esantys Milaknis ir Jankūnas jau nelabai prisitaikys prie tokios gynybos,“ – M. Schillerio idėjų nepritapimą aiškino T. Purlys.
Spaudos konferencijoje „Žalgirio“ vadovas Paulius Motiejūnas taip pat užsiminė apie korekcijas sudėtyje. Jos reikalingos, nes administracijos ir trenerių sukomplektuota komanda šiai dienai neranda bendrų taškų.
Tačiau T. Purlys ramina – prieš sezoną viskas atrodė logiška ir patikima: „Matote, pačioje pradžioje atrodė, kad Emmanuelis Mudiay nėra tokio lygio žaidėjas, bet man jis paskutinius mačus atrodė sukietėjęs, visiškai nepasiruošęs.
Tačiau aš netikiu, kad jis yra tokio lygio, koks jis yra dabar.
Mantas Kalnietis irgi atrodo dabar prastai – nepasitiki, nepataiko metimų, gynyboje nepaslankus. VTB nėra Eurolyga, bet jis tapo MVP ir žibėjo tikrai gerame lygyje. VTB tikrai nėra LKL, yra tokių komandų kaip „Loko“, „Zenit“ ir taip toliau.
Komplektacija „ant popieriaus“ atrodė gerai. Edgaras Ulanovas tikrai geras žaidėjas, nežinau ar per metus jis taip galėjo užmiršti krepšinį. Turime tą patį Milaknį – žaidėjai po truputį sensta, bet netikiu, kad jie yra tokie prasti žaidėjai, kokie yra dabar.
M. Schillerio treniruočių procesas gal lėmė, kad nematome žaidėjų žaidžiančių pagal savo galimybes. Tik Joshas Nebo ir Janis Strelniekas sublizgėjo momentais.“
„Žalgirio“ vairą perima 54-erių slovėnas J. Zdovcas. Legendinis krepšininkas profesionalo karjerą baigė 2003-aisiais. Nuo to laiko 198 cm buvęs įžaidėjas darbavosi vyr. treneriu.
P. Motiejūnas norėjo griežtesnės rankos ir panašu, kad ją gaus. Interneto garsenybe dėl savo smūgio Taureanui Greenui tapęs J. Zdovcas yra apgalvoto krepšinio šalininkas. Dar visai neseniai tokį „Žalgirį“ jau matėme.
„Tipinis jugoslavų mokyklos treneris. Negalima sakyti, kad jis yra despotas, bet tai yra griežtas treneris, laikantis viską savo rankose. Galime lyginti su Šarūnu Jasikevičiumi – nemėgsta netvarkos aikštelėje.
Tai yra visiška priešingybė M. Schilleriui. To sukrėtimo gal ir reikia. „Lietuvos rytas“ seniau jei matydavo, kad komanda turi per švelnų trenerį, tai atsiveždavo Zmago Sagadiną, Aleksandrą Trifunovičių. Kažkoks efektas būdavo.
Šnekant apie šį sezoną, Paulius Motiejūnas matė, kad reikia griežtesnės rankos. Jure Zdovcas tam tinka. Kaip jis susivaldys – pažiūrėsime. Variantas yra tikrai įdomus. Iš taktinės pusės dar pažiūrėsime, kaip jis valdys žaidėjus, bet bent tas griežtumas tose gynybinėse situacijose tikrai pasikeis.
Pažiūrėsime kaip puolime jis sugebės reaguoti į matematines, taktines žaidimo puses. Kas liečia gynybą, ji bus tikrai aktyvi ir treneris tikrai išsireikalaus,“ – pasakojo T. Purlys.
P. Motiejūnas atskleidė, kad buvo svarstyti ir kiti variantai. Vienas jų – buvęs „Ryto“ ir Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis.
Po Šarūno Jasikevičiaus išvykimo „Žalgirio“ direktoriaus akcentavo, kad klubas nori lietuvio trenerio, bet antrą kartą iš eilės nėrė į užsienio rinką. Ar D. Adomaičio variantas buvo vertas gilesnio svarstymo?
„Hapoel“ klube buvo jo pačio klaida, kad jis nuvažiavo viduryje sezono ir nepasiėmęs savo asistento. Nepaisant to, žaidimas su rinktine ir „Ryte“ buvo tikrai geras. Pastarajame klube buvo visiška betvarkė, bet su tuo, ką jis turėjo, spaudė maksimumą.
Su rinktine labai nepasisekė, ypač pasaulio čempionate. Komanda šiaip žaidė gražiai, bet buvo keletas momentų į vieną, kitą pusę. Prieš australus tritaškis, prieš prancūzus nuo lanko numuštas kamuolys...
Man asmeniškai kartais ne tai, kad pikta, bet jis toks treneris, kuris gyvena krepšiniu ir turi gauti šansą aukštame lygyje. Juolab, kad yra žinomas treneris ir lietuvis.
Jei tai yra kažkokie principai, kad Dainius buvo „Ryto“ treneris tai logikos jokios nėra. Jis pats buvęs žalgirietis, yra visokių trenerių ir vienoje, ir kitoje pusėje buvusių, kaip Jonas Kazlauskas.
Asmeniškai, tikėjausi, kad M. Schilleris gali būti atleistas vėliau, bet savo galvoje Dainių Adomaitį laikiau pirmu kandidatu,“ – pareiškė T. Purlys.