Tokijo olimpinės žaidynės vyks liepos 23 – rugpjūčio 8 dienomis. Visus lietuvių startus jums leis stebėti TV3 kanalų grupė.
Sportininkė jau pilnu tempu ruošiasi artėjančioms žaidynėms, kuriose vėl turėtų būti viena pagrindinių favoričių Lietuvai parvežti olimpinį medalį.
Tiesa, prieš mėnesį jos pasiruošimą buvo kiek sutrikdęs koronavirusas. L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė gegužę teko keletą savaičių nedalyvauti varžybose dėl teigiamo testo, tačiau vėliau pati tikino, kad nors reikėjo šiek tiek laiko atsigauti, bet pasiruošimas olimpiadai vyksta pagal planą.
Bemaž du dešimtmečius profesionaliai sportuojančios sportininkės kelias iki ten, kur ji yra dabar, nebuvo lengvas. Pradėjusi kaip plaukikė, ji vėliau priėmė lemiamą sprendimą.
Kaip pati sako, kurį laiką lankiusi plaukimą kartu su trenere galiausiai suprato, kad rezultatai sustojo, tad reikėjo priimti sprendimą.
„Mane du metus įkalbinėjo ateiti į penkiakovę. Tada taip nutiko, kad plaukime rezultatai nekito, buvo dvylikta mokyklos klasė, tad reikėjo arba gal net baigti sportininkės karjerą, arba rinktis kitą kelią. Kadangi daug laiko aš kaip plaukikė praleisdavau ir su penkiakovininkais, tad sprendimas gavosi natūraliai“, – apie savo kelio pradžią šiuolaikinėje penkiakovėje pasakojo sportininkė.
Ir tas kelias buvo sėkmingas. Šiuolaikinė penkiakovė laikoma viena sunkiausių sporto šakų olimpiadoje dėl to, kad sportininkams reikia atlikti kardinaliai skirtingus veiksmus ties kiekviena rungtimi.
„Pamenu, man ir karjeros pradžioje buvo žiauriai sunku. Kai aš pradėjau sportuoti buvau ne tokia ir jauna, o kiti jaunesni dažniausiai pradeda nuo dvikovės, trikovės ir taip kyla į viršų.
Aš iškart visa galva pasinėriau ir jau dalyvavau pilnai jaunimo penkiakovės varžybose. Sunku buvo, nes ne tik plaukti reikėjo, bet ir fechtavimas, jojimas, šaudymas. Reikėjo daug daug dirbti. Kartais pagalvodavau, ar man tikrai to reikia?“, – pokalbio metu su tv3.lt sakė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Lietuvoje iš esmės beveik nuo pat nepriklausomybės įsivyravo šiuolaikinės penkiakovės fenomenas. Pergalėmis džiugino ne vienas šios sporto šakos atstovas, kuris ne šiaip tik dalyvavo elitinėse pasaulio varžybose, bet ir atvežė olimpinius medalius.
Tokios ryškios sporto figūros buvo dabartinis sportininkės vyras Andrejus Zadneprovskis ir Edvinas Krungolcas. Pastarasis Pekine iškovojo sidabrą, o A. Zadneprovskis laimėjo bronzą tame pačiame Pekine bei sidabrą 2004 m. Atėnuose.
Sportininkų bendruomenė visada buvo artima. Pasak L. Asadauskaitės-Zadneprovskienės, ji pradėjusi sportuoti nuolat matė, kaip šie du vyrukai lieja prakaitą treniruotėse ir kiek darbo įdeda.
„Jie man buvo pavyzdys. Nemažai teko treniruotis, mačiau, kiek jie dirba, kaip dirba, kokiais būdais tą daro. Tokios didelės žvaigždės šalia ir tave motyvuoja. Nori nenori pradedi norėti tų pačių aukštumų, pergalių. Bandai kažkiek juos kartoti, nes tiesiog matai, kaip dirba. Dirbi daug valandų, treniruojasi ir ateina mintys, kad ir man tą pasiekti įmanoma“, – teigė sportininkė.
Ji pirmoje savo olimpiadoje dalyvavo Pekine, 2008-aisias metais. Ten ji užėmė 13-ąją vietą. Nors jai tai buvo debiutinės žaidynės, tvirtu charakteriu garsėjanti sportininkė tikrai nevažiavo kaip turistė.
„Aš jau turėjau šiokių tokių pasiekimų ir ten nevykau tik apsižiūrėti ar pakeliauti. Ruošiausi gana intensyviai, manau, buvau geroje formoje, bet viskas nesusiklostė. Taip jau būna, kai ne viskas pavyksta“, – prisiminimais dalijosi lietuvė.
Būtent po 2008 m., kaip sako pati atletė, ji pajautė, kad išgyvena geriausius savo karjeros metus, yra tokiame pike, kur iš tikrųjų gali pasiekti geriausių rezultatų.
Artėjant Londono žaidynėms ji jau savo kraityje turėjo įvairių spalvų medalius, iškovotus Europos ir Pasaulio čempionatuose bei kitose aukščiausio rango šiuolaikinės penkiakovės varžybose.
Tada atėjo laikas didžiausiai karjeros pergalei.
„Galima sakyti, kad po Pekino prasidėjo mano, kaip sportininkės, pikas. Buvo geri pasirodymai čempionatuose, jei ne iš ten, tai iš kitur vežami medaliai. Važiavau į olimpiadą kovoti dėl aukščiausių tikslų. Tačiau mūsų sporto šakoje daug ką lemia sėkmės faktorius. Pavyzdžiui, kokį žirgą gausi, kaip seksis joti. O dar fechtavimas, kuriam ir reik daug susikaupimo. Nepaisant to, kad Londone tikrai buvau geroje formoje, pavyko planus įgyvendinti, bet reikėjo ir šiek fortūnos“, – pergalę 2012 m. Londono žaidynėse prisiminė sportininkė.
Kelias į Tokiją ir nepaklusnus žirgas
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė kelialapį Į Tokijo žaidynes iškovojo dar 2019 m. rudenį, tad galėjo ramiai ruoštis startui. Žinoma, negalėjo pagalvoti, kad tą startą reikės nukelti kur kas vėlesniam laikui.
Vis dėlto, kaip sako pati atletė, žaidynių perkėlimas jai nebuvo toks, kaip galbūt kitiems, kai labai reikėjo prisitaikyti ir keisti visus pasiruošimo planus.
„Man, tiesą sakant, nebuvo sunku. Galbūt tik psichologiškai aišku reikėjo prisitaikyti. Bet šiaip bilietą turėjau gana anksti, tada tiesiog galvojau, kas toliau. Užsidaryti namie nesinorėjo, nes tokios ten ir treniruotės. Turėjau gana ramią vasarą, rudenį, nes kiti sportininkai dar tada kovojo dėl kelialapių, o aš jau jį turėjau. Niekur per daug nevykau, padirbėjau ties kai kuriais techniniais, fiziniais dalykais, o paskui jau rimčiau pradėjau ruoštis“, – pokalbio metu su tv3.lt sakė pankiakovininkė.
Dar vienam šturmui pasiruošusi olimpinė čempionė dar turi laiko, o kelyje link olimpiados laukia ir generalinės repeticijos. Artimiausiu metu vyks Europos čempionatas. Vos prieš keletą dienų baigėsi ir pasaulio pirmenybės, kuriose sportininkė užėmė dešimtąją vietą.
„Mūsų startas numatytas gana vėlai per tas dvi olimpiados savaites, tai to laiko dar yra. Dabar svarbiausia įvertinti save ir pamatyti, kur yra daromos klaidos. Gerai, kad dar laukia keli startai, kurie bus puiki repeticija. “, – tikino lietuvė.
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė dalyvaus jau ketvirtose savo olimpinėse žaidynėse. Patyrusi 37 metų sportininkė per savo karjerą yra mačiusi ir karčių pralaimėjimų, patyrusi ir didelių pergalių.
Nepaisant to, tvirto charakterio ir užsispyrimo dėka ji savo kolekcijoje turi ne tik olimpinį auksą ar krūvą medalių, bet tarp jų yra ir Europos bei pasaulio čempionatų auksas tiek individualioje rungtyje, tiek ir mišrioje estafetėje.
Europos pirmenybėse sportininkei pavyko triumfuoti net keturiskart. Paskutinį kartą ji tai padarė prieš dvejus metus.
Kalbėdama apie savo karjerą ir tai, kas gali nutikti Japonijoje, ji tikino, kad penkiakovė tokia jau sporto šaka, kur ne tik reikia gero paties sportininko pasiruošimo, bet reikia ir šiokios tokios sėkmės.
Pati ji jau yra tą patyrusi, kai Rio žaidynėse jojimo rungtyje žirgas tiesiog sustojo ir atsisakė joti. Ši situacija lėmė, kad olimpinė čempionė tada neturėjo jokių šansų apginti savo titulo ir galutinėje rikiuotėje liko vos 30-ta.
Tvirto charakterio sportininkė pripažįsta, kad net ir jai tada buvo itin nelengva, bet teko su tuo susitaikyti.
„Nėra lengva (su tuo susitaikyti, – aut. past.), bet taip jau yra. Esu nemažai nusvilusi su prastu startu, ar kai viskas keičiasi per jojimo rungtį. Bet nesu vienintelė. Teko matyti, kaip daugelis kitų sportininkų per tą rungtį tiesiog pralaimi medalius. Penkiakovė yra kartais ir laimės dalykas, reikia šiokios tokios sėkmės.
Čia ir visas įdomumas, ir sunkumas. Plaukime, bėgime ar kitur tu gali pasiruošti, realiai viskas priklauso nuo tavęs, o čia turime penkias rungtis, o ne visose jose viskas priklauso tik vien nuo tavęs. Nepasiseks su žirgu ir viskas gali pasikeisti radikaliai. Važiuosi į olimpiadą tikrai siekti pergalių, bet kartais niekas nežino, kaip ten viskas bus iš tikrųjų“, – tikino sportininkė.
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė neseniai dar dalyvavo Vengrijoje vykstančio 2021 m. šiuolaikinės penkiakovės pasaulio taurės finalo moterų varžybose, kur užėmė 11-ąją vietą.
Kalbėdama apie savo pasiruošimą Tokijo žaidynėms, kaip pati sako, „zuja kaip bitė“, nes pasiruošimas vyksta jau pilnu tempu, o nuolatinis važinėjimas irgi išvargina. Tačiau tokia yra pergalės kaina.
„Nieko nebus be disciplinos. Reikia tam tikro pasiaukojimo, noro ir disciplinos, ypač jei nori pasiekti didesnių pergalių“, – pasakojo pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionė.
Varžovių lietuvei Tokijuje netrūks. Ji šiuo metu pasauliniame reitinge yra aštunta, tačiau, kaip visada, jai didelę konkurenciją sudarys pajėgios penkiakovininkės iš Prancūzijos, Vokietijos ar reitingo lyderė britė Kate French.
Šios olimpinės žaidynės išsiskirs kaip niekada dideliu saugumu. Dėl koronaviruso galios daug griežtų taisyklių. Patyrusi sportininkė sako, kad laiko dairytis aplink tikrai nebus.
„Teko kažkiek domėtis, tai tų taisyklių gana daug. Bet ir būti negali kitaip, kai tokia situacija. Nesinori nei patiems sirgti, nei kitų apkrėsti. Nevažiuosime ten turistauti, tai to laiko apžiūrėti daug ko ten nebus. Kiek pamenu, tai kai atvyksime praktiškai iškart ir startuosime“, – mintimis dalijosi sportininkė.
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė į Tokijo olimpiadą važiuoja siekti aukščiausių tikslų. Nors kol kas ji gana atsargi, bet, kaip sako pati, jos charakteris neleidžia jai kelti mažesnių tikslų.
Sportininkė apie savo karjeros vingius po žaidynių kol kas neatvirauja, bet paklausus jos, o kokia artimiausia svajonė tada, kai, galų gale, teks ją baigti, nedvejodama atsakė – maratonas.
„Reikės nubėgti pagaliau maratoną. Galėčiau ir dabar, bet norisi ir gero rezultato, o tam reikia daugiau laiko pasiruošti, kurio dabar nėra. Nesinori be pasiruošimo to daryti, nes kūnui tas nėra gerai. Taip kad kada nors bėgsiu (šypsosi, – aut. past.)“, – pasakojo olimpinė čempionė.
Tokijo žaidynėse L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė nebus vienintelė mūsų šalies atstovė šiuolaikinėje penkiakovė. Su ja į kovą dėl olimpinių medalių stos Justinas Kinderis ir Gintarė Venčkauskaitė-Juškienė.
Tokijo olimpinės žaidynės vyks liepos 23 – rugpjūčio 8 dienomis. Visus lietuvių startus jums leis stebėti TV3 kanalų grupė.