Brazilijos didmiestis Rio de Žaneiras, kovodamas dėl 2016 metų olimpinių žaidynių sostinės vardo, įveikė tris konkurentus. Tad pirmą kartą olimpinės žaidynės vyks Pietų Amerikos žemyne.
Penktadienio vakarą keturios valstybės, sulaikiusios kvapą, laukė Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) 121-osios sesijos verdikto. Kopenhagoje (Danija) susirinkę IOC vadovai sprendė, kur po septynerių metų rinksis geriausi pasaulio sportininkai.
Agitavo ir vadovai.
Dėl garbės rengti XXXI vasaros olimpines žaidynes varžėsi keturi miestai: Madridas (Ispanija), Rio de Žaneiras (Brazilija), Tokijas (Japonija) ir Čikaga (JAV). Pirmą kartą per visą istoriją visų kandidatų šansai buvo įvardijami kaip lygūs.
Pristatyti ir paremti savo miestų į Danijos sostinę atvyko JAV prezidentas Barackas Obama, Ispanijos karalius Juanas Carlosas ir karalienė Sofia, Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva ir naujasis Japonijos ministras pirmininkas Yukio Hatoyama.
"Duokite mums šansą, ir nesigailėsite", - pristatydamas Rio de Žaneirą tikino Brazilijos prezidentas. Šio miesto kandidatūrą Kopenhagoje rėmė ir Brazilijos futbolo legenda Pele.
Agituodamas už Tokiją Japonijos premjeras pabrėžė, kaip japonams svarbu išsaugoti švarią aplinką, tad žadėjo surengti "žalią olimpiadą".
Ispanijos delegacija tikino, kad Madridas jau dabar pasirengęs olimpinėms žaidynėms, mat daugiau kaip 77 proc. sporto objektų jau pastatyti arba statomi. Neoficialiai Madridą rėmė ir buvęs IOC prezidentas Juanas Antonio Samaranchas.
Čikagos kompaniją palaikę JAV prezidentas ir jo žmona Michelle Obama asmeniškai prašė IOC vadovus išrinkti šį miestą vasaros olimpiados sostine.
"Raginu jus pasirinkti Čikagą, - gražbyliavo B.Obama. - Jei taip nutiks, pažadu: Čikaga ir Jungtinės Amerikos Valstijos privers pasaulį didžiuotis."
Po verdikto - fiesta
Tačiau vienas miestų favoritų - Čikaga - nelauktai iš kovos pasitraukė jau po pirmojo balsavimo turo. Po antrojo, gavęs mažiausiai balsų, su svajonėmis rengti olimpines žaidynes atsisveikino ir Tokijas.
Per lemiamą balsavimą, surinkęs net 66 balsus ir daugiau nei dvigubai aplenkęs Madridą, triumfavo Rio de Žaneiras.
Šią žinią išgirdę Brazilijos atstovai pašoko nuo kėdžių, glėbesčiavosi, mojavo vėliavomis ir netrukus užtraukė dainą. Brazilijos prezidento akyse sužibo ašaros.
Tūkstančiai žmonių, kurie Rio de Žaneire tiesiogiai stebėjo balsavimo procedūrą, iškart surengė karnavalo stiliaus linksmybes. Jie šoko, dainavo, juokėsi, šūkavo priešais didžiulę sceną ir ekranus.
Brazilai tikisi, kad ši pergalė padės Rio de Žaneirui susigrąžinti linksmo paplūdimių lankytojų ir futbolo aistruolių miesto įvaizdį, kuris smarkiai pašlijo dėl su narkotikais susijusio smurto bangos.
Brazilai žaidynes siūlo rengti 2016 metų rugpjūčio 5-21 dienomis. Šventiniai renginiai planuojami ne tik pačiame mieste, bet ir priemiesčiuose. Iš viso numatomi septyni olimpiniai centrai.
Buriuotojų džiaugsmas
Sveikinimo skambučių penktadienio vakarą sulaukė Pekino žaidynių vicečempionės Gintarės Volungevičiūtės vyras - dešimtkart pasaulio čempionas ir triskart olimpinis prizininkas iš Brazilijos Robertas Scheidtas. Jis kaip tik dalyvavo Kauno mariose surengtoje devynioliktoje tarptautinėje buriavimo regatoje "Rudens vėjas 2009".
"Robertas labai džiaugiasi, kad Brazilija priims olimpiečius, - vakar LŽ sakė G.Volungevičiūtė. - Abu žiūrėjome tiesioginę balsavimo transliaciją. Vyrą taip pat kvietė dalyvauti Kopenhagoje pristatant Rio de Žaneirą, tačiau jis negalėjo nuvykti."
Jos manymu, gerai, kad IOC nusprendė pasirinkti Rio de Žaneirą. "Šiame mieste su vyru praleidžiame daug laiko, nes ten vyksta pagrindinės buriavimo varžybos. Buriavimui šiame mieste sudarytos labai geros sąlygos. Ir dabar gruodį vyksime į šį miestą."
Šių metų rugpjūčio viduryje sūnų pagimdžiusi Lietuvos buriuotoja negailėjo komplimentų šiam Brazilijos didmiesčiui: "Rio - labai gražus miestas. Visi dalyviai patirs daug įspūdžių. Ypač po Londono olimpinių žaidynių Rio visiems bus egzotika."
Tiesa, ji pripažįsta, kad kriminogeninė situacija šiame mieste sudėtinga. "Manęs vienos vyras neišleidžia po miestą vaikščioti ar į paplūdimį - daug vagysčių, tad vienai vaikščioti nesaugu, - teigė Pekino žaidynių vicečempionė. - Tačiau tikiuosi, kad Brazilijos valdžia šią problemą išspręs."
Lietuviai palaikė Čikagą
Kopenhagoje viešintis Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas Artūras Poviliūnas LŽ sakė, kad Lietuva nedalyvavo renkant olimpinių žaidynių sostinę.
"Balsavime dalyvavo tik IOC nariai, o mes viską stebėjome per televizorių, - teigė LTOK vadovas. - Be abejo, visas TV dėmesys buvo skirtas JAV prezidentui ir jo žmonai. Jo kalbą transliavo visi, kas tik netingėjo. B.Obamos atvykimas net užgožė patį balsavimą. Tačiau faktas toks, kad Čikaga pirmoji pasitraukė iš kandidatų."
Jo manymu, viskas galėjo pakrypti kitaip, jei Čikaga nebūtų iškritusi jau po pirmojo turo. O į finalą patekęs Madridas šansų turėjo nedaug - 2012 metais vasaros olimpinės žaidynės vyks Londone (Anglija), tad dvi iš eilės olimpiados Europoje - per didelė duoklė Senajam žemynui.
Pasak A.Poviliūno, neoficialiai lietuviai palaikė šio JAV miesto kandidatūrą. "Prezidentas Valdas Adamkus, likus trims savaitėms iki IOC sesijos, vyko į Čikagą ir dalyvavo konferencijoje, palaikydamas šį miestą, - kalbėjo LTOK vadovas. - Prezidentas per konferenciją norėjo parodyti, kad šis miestas - kosmopolitinis, jame visų rasių atstovai gali jaustis ramūs ir saugūs."
"Mes - už olimpinį solidarumą. Ir jei jau sostine tapo Rio de Žaneiras - vyksime ir dalyvausime. Juolab kad ir šioje šalyje turime lietuvių koloniją, tad palaikymo tikrai sulauksime, - mintimis dalijosi A.Poviliūnas. - Bet tai dar toli. Dabar ant nosies - Vankuverio žiemos olimpinės žaidynės, po trejų metų - Londono olimpiada."
Balsavimo rezultatai
I turas
Madridas - 28 balsai
Rio de Žaneiras - 26
Tokijas - 22
Čikaga - 18
II turas
Rio de Žaneiras - 46
Madridas - 29
Tokijas - 20
III (finalinis) turas
Rio de Žaneiras - 66
Madridas - 32
Saulius RAMOŠKA