LKF generalinis sekretorius M. Balčiūnas sutiko atsakyti į kelis naujienų portalo tv3.lt klausimus apie šių dienų sporto aktualijas, kurio epicentre – rusų galimybės dalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.
„Rusai ir baltarusiai negali gadinti didžiausios pasaulio sporto šventės“, – aiškią poziciją išreiškė vienas įtakingiausių žmonių Lietuvos krepšinyje M. Balčiūnas.
Pasak pašnekovo, Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA), kaip ir absoliuti dauguma kitų federacijų, jau yra priėmusi sprendimus, kurie užkerta bet kokią galimbę rusams ar baltarusiams dalyvauti svarbiausioje sporto šventėje.
Tiesa, karą Ukrainoje pradėjusiai Rusijai landų patekti į olimpines žaidynes išlieka. Tarptautinės teniso, boksom ir dviračių federacijos nėra suspendavusios Rusijos, o tai reiškia, kad šalies agresorės sportininkai per tarptautinius turnyrus galės siekti kelialapio ir į Paryžiaus žaidynes.
„Tai yra visiškai nepateisinamas elgesys. Agresorius, konkrečiai okupantai rusai, vis tai išnaudoja savo propagandiniais tikslais“, – sako M. Balčiūnas.
Dėl visiško aiškumo – rusų narystė FIBA organizacijoje suspenduota ir jų nebus nei Pasaulio taurėje, nei olimpinėse žaidynėse, tiesa?
Tikrai taip. Rusijos nėra jokiose kvalifikacijose – nei moterų, nei vyrų, nei jaunimo tarpe. Rusai krepšinyje neturi jokių galimybių dalyvauti bet kokiose tarptautinėse varžybose.
Ar pastebite tam tikrų ženklų, kurie signalizuotų Rusijos bandymus sugrįžti į FIBA šeimą?
Visos tokios indikacijos eina iš Tarptautino olimpinio komiteto (TOK) ir jos yra visiems žinomos. Mums, krepšinio federacijai, FIBA generalinis sekretorius Andreas Zaklis yra pasiuntęs žinią, kad TOK posėdyje buvo išsakyta mintis dėl galimo rusų sugrįžimo, bet jokiame tarptautiniame lygmenyje nėra ir tikrai nebus svarstomi jokie leidimai ir sugrįžimai.
Kartais tokie garsūs pareiškimai dėl boikoto situaciją dar labiau užaštrina, o pagrindo jokio nėra. Mūsų tikslas – kalbėti ne apie boikotą, o aiškiai suprasti, kokius veiksmus reikia atlikti, kad rusų apskritai žaidynėse nebūtų. Rusai ir baltarusiai negali gadinti didžiausios pasaulio sporto šventės.
Ar stebint TOK prezidento Thomo Bacho pasisakymus nesusidaro įspūdis, kad olimpinių žaidynių vertybės yra išvirtę į priešingą pusę ir tarnauja agresoriui, pradėjusiam karą prieš Ukrainą?
Jeigu federacijos suspenduoja Rusiją, ji automatiškai negali kvalifikuotis. Kitaip tariant, praranda bet kokią galimybę dalyvauti žaidynėse. Tai realiai veikiantis mechanizmas, kuris parodo, kaip išspęsti šią problemą. Krepšinis, kaip ir daugelis kitų federacijų šiuos sprendimus yra padaręs. Tai yra spendimas, kuris tiktų ir TOK. Aišku, jie gali vienaip ar kitaip interpretuoti olimpines chartijas.
Kalbant apie tarptautines teniso ir bokso federacijas, tai yra visiškai nepateisinamas elgesys. Agresorius, konkrečiai okupantai rusai, vis tai išnaudoja savo propagandiniais tikslais. Reikia kalbėti ir apie tai, kad nė vieno ruso, kuris viešai bus pasmerkęs karą, į olimpiadą patys rusai nedeleguos.
Šiandien Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės iniciatyva 40 šalių sporto ministrai nuotoliniame susitikime aptars bendrą poziciją dėl TOK sprendimo leisti rusų ir baltarusių sportininkams dalyvauti olimpinėse varžybose po neutralia vėliava. Kokio impulso galime tikėtis iš šio susitikimo?
Visi suprantame, koks svarbus šis klausimas. Žmonės turi suvokti, kad moderniais laikais tokie veiksmai, ką daro rusai ir baltarusiai, liečia visas gyvenimo sferas, įskaitant sportą. Šis susirinkimas turėtų tapti vieningos pozicijos ir vieningo požiūrio patvirtinimas. Nėra jokių teisinių ar bet kokių kitų galimybių užmiršti to, kas dabar vyksta Ukrainoje. Matome, kaip dirba rusų propaganda, kuri puikiausiai išnaudoja mažiausią pozityvų sprendimą jų atžvilgiu. Esu tikras, kad bus priimti sprendimai, kokie ir turi būti priimti ir niekas negalvoja apie jokias nuolaidas.
Tikrą lyderystę šiuo atveju pademonstravo J. Šiugždinienė, ko nepasakysi apie LTOK prezidentę Dainą Gudzinevičiūtę, kuri užėmė pakankamai nuosaikią, netgi tam tikrais atvejais susitaikėlišką poziciją, kad nieko negalima pakeisti. Ar aukštas tarptautines pareigas TOK organizacijoje užimanti D. Gudzinevičiūtė neturėtų rodyti daugiau iniciatyvos šviečiant ir informuojant TOK narius ir vadovus apie situaciją Ukrainoje?
Galvoju, kad tai galbūt yra tam tikras ir komunikacijos aiškumo klausimas. Kai pradedi daug visko aiškinti, tada nueini nuo esmės. O esmė gali būti pasakyti dviem sakiniais. Iš principo, boikotas, kaip įrankis, dabar nėra net reikalingas, nes federacijos tą problemą išsprendžia pačios. Kai įsiveli į detales, olimpinės chartijos aiškinimą, tada ir atrodo, kad tai netvirta pozicija. Rusų olimpinėse nėra ir nebus.
Neužmirškime, rusai vis dar gali dalyvauti žaidynėse teniso, bokso ir dviračių sporto šakose. Juk tai principo klausimas. Bent vieno ruso dalyvavimas žaidynėse reikštų Vakarų demokratinio pasaulio pralaimėjimą.
O jeigu tas rusas viešai būtų pasmerkęs karą ir pabėgęs iš šalies?
Kiek teko domėtis, pagal dabartinį TOK požiūrį, rusas gali dalyvauti žaidynėse po neutralia vėliava, jeigu nėra pareiškęs palaikymo karui. Kitaip tariant, jis gali nebūti nei už nei prieš.
Mano paskutinėmis žiniomis, jeigu ir yra svarstymai apie kažkokį rusų dalyvavimą, tai tik su sąlyga, kad jis rašytine forma yra viešai pasmerkęs karą. O tai jam yra rizikavimas labai kuo pačioje Rusijoje. Tai jau liečia nebe sportą, o visą jo gyvenimą. Bet nė vieno agresiją palaikančio ruso žaidynėse tikrai nebus.
Artėjančią vasarą Lietuvoje vyks Europos merginų U20 čempionatas. Kiek ir kaip planuojate šių pirmenybių metu plėtoti Ukrainos temą?
Palaikome Ukrainą ne tik lozungais. Pavyzdžiui, dabar į Lietuvą atvažiavusios Ukrainos krepšininkės. Mes joms viską apmokame ir per daug nesiviešiname. Tai nuolatinis procesas ir mes tą darome kiekviename žingsnyje. Kalbant apie vasarą, neabejotinai, kad toliau tęsime šią savo liniją.