„Sportas ugdo ne tik fizines savybes, bet ir sąžiningumą, pagarbą, draugystę, empatiją. Todėl kilnus elgesys sporte įkvepia ne mažiau, nei iškovoti medaliai ar pasiekti rekordai. Olimpinės vertybės, tokios kaip draugystė, pagarba, nenublanksta bet kokiame kontekste.
Noriu šiandien jums labai padėkoti už tai, kad puoselėjate švaraus, kilnaus ir draugiško sporto idėją, prisidedate prie to. Šiandieniniai mūsų apdovanojimai ir yra apie tai, tik šįkart – didelė garbė apdovanoti laureatus jau jubiliejinį, 30-ąjį kartą“, – kalbėjo olimpinė čempionė D. Gudzinevičiūtė.
30-ą kartą surengtuose apdovanojimuose pagerbti keturių nominacijų herojai – „Už viso gyvenimo nuopelnus”, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“ ir „Fair play sklaida“, „Fair play projektas“.
Į nominacijas pretenduoti galėjo tiek mėgėjai, tiek profesionalūs sportininkai, kilniu elgesiu pasižymėję aikštėje arba už jos ribų, taip pat sąžiningą sportą, olimpines vertybes, kilnų elgesį sporto varžybose ar bendruomenės gyvenime skatinančios organizacijos ar įvairiausių sporto šakų atstovus, komandas, judėjimus remiančios įmonės ar asmenys.
Visus nominantus analizavo ir vertino Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komisija, kuri iš būrio kandidatų išrinko kiekvienos nominacijos laureatus.
„Norėjau pasidžiaugti, kad esate aktyvūs ne tik pačiame sporte, bet ir propaguodami kilnų sportinį elgesį. Džiugu, kad yra žmonių, kurie pastebi tuos įkvepiančius pavyzdžius, nominantų buvo išties nemažai. Didelė garbė turėti tokią galimybę juos pagerbti bei pristatyti visuomenei. Galimybė net varžantis ištiesti ranką suklupusiam varžovui ar prasmingo tikslo siekimas neskaičiuojant darbo valandų yra tai, ko kiekvienas iš mūsų turime siekti“, – sakė Lietuvos kilnaus elgesio sporte komiteto prezidentė A. Skujytė.
Už viso gyvenimo nuopelnus apdovanotas ir pagerbtas ilgametis irklavimo treneris Algirdas Arelis. 1937 m. gimęs specialistas 1966–2002 m. dirbo Kauno aukštojo sportinio meistriškumo mokykloje, nuo 2002 m. dirbo Kauno irklavimo sporto mokyklos treneriu. Jis buvo ir Lietuvos merginų irklavimo rinktinės vyriausiuoju treneriu. Treniravo Vytautą Butkų, Europos irklavimo čempionato sidabro, pasaulio čempionato bronzos ir 1976 m. Monrealio vasaros olimpinių žaidynių sidabro medalių laimėtoją.
A. Arelis rengė 1996 m. Atlantos vasaros olimpinių žaidynių irkluotoją Birutę Šakickienę (užimta 17 vieta) ir 2000 m. Sidnėjaus vasaros olimpinių žaidynių bronzos medalių laimėtojas – Kristiną Poplavskają ir Birutę Šakickienę. Treneris dar ir šiuo metu aktyviai domisi sportu, vyksta stebėti varžybų, patarti irklavimo rinktinės nariams.
„Tikrai nesitikėjau tokio apdovanojimo, esu labai sujaudintas. Birutės klausiau kas čia įvyks, sakė kažkoks posėdis, susirinkimas. Nieko nežinojau apie šią nominaciją. Dėkoju labai visiems, tai didžiulis siurprizas ir stebuklas man“, – sakė A. Arelis.
„Fair Play sklaidos“ nominacijoje buvo apdovanotas žurnalistas Mantas Stankevičius. Ši kategorija skirta pagerbti asmenis, kurie skleidžia olimpines vertybes, savo darbais rodo pagarbą sportininkams ir visam olimpiniam judėjimui šalyje.
Žurnalistas M. Stankevičius savo publikacijomis atranda netradicinių kampų pasakojant apie sportą. Su tikslu parodyti užkulisius ir juodą, mažai kam matomą darbą, kurį sportininkai daro siekdami savo tikslų. Visada pirmoje vietoje žmogiškumas, o ne skambių antraščių vaikymasis. M. Stankevičius visada stengiasi atsižvelgti į sportininkų interesus, o ne deginti tiltus vardan skandalingos temos.
„Kažkada pats labai norėjau tapti sportininku, nors ir nepavyko, bet suprantu, kaip jie jaučiasi įvairiose situacijose. Todėl, kai būna rašomi straipsniai ar filmuojami vaizdo įrašai apie sportininkus, noriu, kad jiems sektųsi. Visa tai ir yra apie tai, turi sukurti pavyzdžius, juos palaikyti. Noriu, kad kiekvienas olimpietis ar sportininkas būtų pavyzdžiu kitiems“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė M. Stankevičius.
Jaunojo sportininko pavyzdžiu bendraamžiams buvo išrinkta ir apdovanota paralimpietė Oksana Dobrovolskaja. Regos negalią turinti disko metikė O. Dobrovolskaja – jaunoji sportininkė, Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse užėmusi penktą vietą. Ji yra aktyvi negalią turinčių asmenų sporto ambasadorė, skatinanti paralimpinio sporto plėtrą, vaikų su negalia įtraukimą į sportą ir mažinanti diskriminaciją.
Per metus ji aplankė apie 15 mokyklų bei centrų, įtraukdama 600 moksleivių į užsiėmimus apie paralimpinį sportą ir dalindamasi savo istorija. Ji taip pat aktyviai skatina įtraukias fizinio lavinimo pamokas, dalyvauja šviečiamuosiuose projektuose ir yra Lietuvos paralimpinio komiteto ambasadorė.
„Labai džiaugiuosi, kad šiandien galiu daugybei jaunų žmonių papasakoti apie savo veiklą. Vaikystėje labai norėjau tapti mokytoja, džiaugiuosi, kad dabar turiu ką papasakoti jaunimui ir savo pavyzdžiu galiu juos įkvėpti. Nešti teigiamą žinutę, pakeisti jų požiūrį, kad mes kartu sulauktume teisingesnės ateities. Tai mano pagrindinė motyvacija. Jaučiu vaikų šypsenas, jaučiu tai, kaip aš savo pasakojimais juos įkvepiu ir juos keičiu. Toliau jiems apie tai pasakosiu ir nesustosiu”, – kalbėjo O. Dobrovolskaja.
„Fair Play projekto“ nominacijoje apdovanota „Kalnai visiems“ iniciatyva. Tai yra nemokamas socialinis projektas, sprendžiantis nelygybės problemas per įtraukimą ir bendruomenės stiprinimą. Iniciatyva sujungia savanorius bekelės bėgikus su judėjimo negalią turinčiais asmenimis, suteikiant galimybę patirti gamtos grožį ir bendrystę naudojant specialų kalnų vežimą.
Projektas skatina vienodas galimybes, keičia visuomenės požiūrį į negalią ir leidžia patirti laisvę gamtoje. Jo iniciatorius Vaidas Žlabys – „Lietuvos Trail Akademijos“ ir „Wild Souls“ bėgimo klubo įkūrėjas, daugkartinis čempionas ir socialinių projektų autorius.
„Mūsų projektą padeda įgyvendinti savanoriai su specialiai pritaikytu vežimu. Tai yra unikalu, Lietuvoje tai vienintelė tokia priemonė. Pati idėja yra dalintis tuo džiaugsmu, laime su judėjimo negalią turinčiais asmenimis, ta laime, kurią mums sukelia bėgimas ir laisvė būnant kalnuose. Norisi perduoti tą žinutę tiems, kurie negali kalnuose pabūti, patys nuvykti.
Didžiuojuosi šiuo metu esančia bekelės kultūra. Ačiū Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui už prisidėjimą prie mūsų iniciatyvos sklaidos, nėra lengva nešti neįgaliuosius, nes jie susikaustę, bijo. Norisi padėti jiems perlipti per savo baimes ir patirti teigiamų emocijų“, – sakė V. Žlabys.
Kilnaus sportinio elgesio judėjimas Lietuvoje pradėtas vystyti prieš 31 metus, Lietuvos „Fair Play“ komitetas įkurtas 1993 m. kovo 25 d. Tarptautinio kilnaus sportinio elgesio komiteto tikslas – saugoti ir skatinti pagarbą kilniam elgesiui ir jo vertybėms ne tik didžiajame sporte, bet ir kasdieniame gyvenime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!