Buvęs vienas pajėgiausių šalies sprinterių, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys, fizinio parengimo trenerio pareigas du sezonus ėjo Vilniaus „Kibirkšties“ moterų komandoje, o nuo šio sezono pagal jo metodiką prakaitą lieja „Lietuvos ryto“ krepšininkai.
„Lietuvos ryto“ treniruotė. Martas Skrabulis. (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
– Kas iš žaidėjų labiausiai patobulėjo fiziškai? – paklausiau M. Skrabulį.
– Jauni žaidėjai, tokie kaip Paulius Dambrauskas ir Edvinas Šeškus, praleidžia mažiau laiko aikštėje ir turi daugiau laiko daryti pratimus papildomai. Logiška, kad jie labiau patobulėja.
– Kas komandoje pagal jėgą stipriausi?
– Atletiškiausias Travisas Leslie, o stipriausi ir tvirčiausi – Antanas Kavaliauskas, gal ir Artūras Valeika. Tas pats Mindaugas Lukauskis būdamas tokių metų yra labai geros sportinės formos.
„Lietuvos ryto“ - „Partizan“ dvikova , Travisas Leslie. (nuotr. Fotodiena.lt/Edvardo Blaževičiaus)
– Jei kalbėsime apie greitį, kas išsiskiria?
– Visi greiti, tik sunku priversti žaidėjus dirbti 100 proc. Sakyčiau, kad Paulius Dambrauskas, Travisas Leslie gali greitai bėgti, bet kažkodėl ne visada tai daro. Gal stygius motyvacijos ar noro. Kai duodu specialias bėgimo užduotis, matau, kad visi tikrai gali labai greitai bėgti. Sprintas – 100 m, o čia 30 m. Gali tik pradėti įsibėgėti, svarbiau sprogstamoji jėga.
– Daugiausiai darbo tikriausiai buvo prieš sezoną, kai reikėjo padėti žaidėjams pasirengti fiziškai. Ar dabar lieka darbo fiziniam rengimui?
– Fizinis rengimas nėra vien mankšta ar tempimo pratimai. Negali padaryti, kad rytoj žaidėjas greitai bėgtų ar aukštai šoktų. Tai visų trenerių darbas – kaip paskirstyti krūvį kasdien. Fizinis parengimas daugiau vyriausiojo trenerio rankose – jis skirsto krūvius. Kiekvieną dieną dirbame, mankštas darome, pilvo presą prižiūrime, papildomus stiprinančius, prieštrauminius pratimus atliekame.
– Kas prašo iš komandos papildomų fizinio parengimo užsiėmimų?
– Būna vieną dieną vienas, kitą – kitas. Priklauso nuo jų pačių sveikatos ir fizinės būklės. Jei mažiau gavo žaisti, nori papildomai dirbti, gal geresnės nuotaikos, gal tonuso, eina į „štanginę“. Kiekvienas žino, kada nori – ateina ir paprašo pagalbos.
„Lietuvos ryto“ treniruotė. Mindaugas Lukauskis. (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
– Profesionalo vertinimu – kiek žaidėjai pasiekė matuojant fizinį pasirengimą?
– Potencialas – milžiniškas. „Lubos“ dar toli. Jei sistemingai dirbsime galime dar daug „pridėti“. Kiekvienas dar turi rezervo. Turi būti sistema pradedant nuo mankštos, treniruotės, krepšinio, žaidimo visa jėga. Rezervo yra ne tik rengiant fiziškai, bet visoje sistemoje.
– Ar daug ką keičiate nuo to, kas buvo praėjusį sezoną?
– Jei atvirai, žaidėjai sako, kad labai viskas pasikeitė, ir kiek supratau, į gerąją pusę (šypsosi).
– Koks pačiam buvo perėjimas iš moterų į vyrų krepšinį?
– Lūžio nebuvo. Moterys taip pat žaidžia su vienu kamuoliu, penki prieš penkis. Tik greičiai, galingumai, intensyvumas, svoriai vyrų didesni. Energija ir fizinis parengimas panašus.
„Lietuvos ryto“ treniruotė. Martas Skrabulis. (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
– Ar lengviau dirbti su vyrais?
– Yra savų privalumų ir trūkumų. Bet šiuo metu esu tikrai labai patenkintas. Skųstis nėra kuo. Normaliai sutariame. Reikia laiko žaidėjams pažinti. Darbas po metų ar dviejų produktyvesnis, nes kiekvieną žaidėją jau pažįsti, žinai, ko trūksta, su kuo reikia daugiau dirbti. Per du mėnesius negali visko pamatyti, arba gali pamatyti, bet negali visko padaryti. Dvi rungtynės per savaitę. Jie turi gauti ir poilsio, atsigauti. Pagrindinis tikslas – kuo geriau žaisti ir laimėti. Negali kasdien jų varginti, sekinti. Gal tik kartą ar du per savaitę gali papildomai dirbti su tais žaidėjais, kurie praleidžia po pusvalandį aikštėje. Su kitais galima daugiau.
– Kur fizinio parengimo filosofijoje dedate pagrindinius akcentus?
– Kiekvienas fizinio parengimo treneris širdyje kažką atsineša iš savo srities. Man prie širdies lengvosios atletikos dideli greičiai, maksimalūs šuoliai. Esu greito ir galingo krepšinio šalininkas – kuo daugiau dėjimų, sprinto, geros gynybos. Lengvoji – sporto karalienė, viskas atėjo iš jos – greitis, šuolis. Man tai akiai patraukliau. Jei būtų koks boksininkas, gal labiau pabrėžtų kontaktą, labiau stumdytųsi.