Kazio Maksvyčio vadovaujama Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė atrankoje patyrė vos vieną pralaimėjimą per šešerias rungtynes, o tai leidžia mūsiškiams K grupėje būti antriems.
Mačą su vengrais nuo 19:00 galėsite stebėti per TV3 Televiziją, TV3Play ir portale tv3.lt
Visgi šiemet visoms Europos čempionate dalyvaujančioms komandoms susiklostė neeiline situacija, kurios per krepšinio istoriją matyti neteko. Prieš pat svarbiausią atitinkamų metų krepšinio renginį vyksta kito ypač svarbaus turnyro atranka, kuri yra labai svarbi ir reikalaujanti tiek fizinių, tiek psichologinių jėgų.
„Šios rungtynės yra svarbios, kadangi norime patekti į pasaulio taurės čempionatą, bet prieš Europos čempionatą tai papildomas psichologinis krūvis tiek žaidėjams, tiek treneriams, – sakė patyręs specialistas Arvydas Gronskis. – Aišku, komanda anksčiau ruošėsi, bet tai vis tiek išsekina. Prieš Europos čempionatą nėra paprasta tiek daug emocijų išlaikyti, bet manau, kad vyrai yra profesionalai – trenerių kolektyvas susidėlios visą treniruočių procesą, nes šios rungtynės nėra draugiškos rungtynės. Šių mačų vertė yra kitokia.“
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė šią vasarą pasirengimo cikle nepatyrė nė vieno pralaimėjimo. Tuo pačiu rezultatu gali pasigirti ir 2017 metų Europos čempionai slovėnai, kurie per šešerias rungtynes taip pat nepralaimėjo nė sykio, tačiau buvo ypač arti pralaimėjimo prieš turkus (104:103). Tame mače slovėnus išgelbėjo fenomenalus Gorano Dragičiaus metimas.
Kai laimi viską – gali džiaugtis ir tikėti, kad viskas einasi it iš pypkės, tačiau reikia atsižvelgti ir į varžovus, su kuriais teko grumtis.
Mūsiškiai dukart žaidė su estais, suomiais ir ispanais. Vienąkart lietuviai testavo Nyderlandų krepšininkus.
Rimčiausiais testais yra laikomi du mačai su Sergio Scariolo vadovaujama Ispanijos vyrų krepšinio rinktine, tačiau ir šiuose mačuose galime matyti negatyvo. Antrajame mače nežaidė ispanų potencialus lyderis Willy Hernangomezas ir veterenai Rudy Fernandezas bei Sergio Llullas.
„Iš vienos pusės – džiugu. Pergalės žaidėjams duoda pasitikėjimo savimi, kadangi krepšininkai žino, kad eina teisingu keliu ir tai, ką daro – nešą sėkmę, bet kaip treneris Kazys Maksvytis po vienerių rungtynių sakė – būtų buvę gerai, kad kažkurias rungtynes būtų pralaimėję, – aiškino buvęs tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerio asistentas A. Gronskis. – Tos pergalės šiek tiek mus užliūliuoja – dėl jų nepamatai pernelyg daug silpnybių. Jei susidurtume su komandomis, kur jos mus kažkur nubaudė – tada būtų galima žiūrėti, bet dabar iš tų draugiškų rungtynių galime sakyti, kad didesnių problemų nepasimatė.“
Negana to, kai laimi, treneriai negali taip ryškiai pamatyti ir akcentuoti klaidų. Taip yra todėl, nes iš šono gali atrodyti, kad komanda laimi, o treneris vis tiek priekaištauja krepšininkams, kas gali potencialiai sugadinti komandos mikroklimatą.
„Pralaimėjęs geriau pamatai reakciją į klaidas, patį pralaimėjimą – tada pasimato daugiau dalykų, – tikino A. Gronskis. – Ir treneriams kartais būna sunkiau akcentuoti klaidas, kai viską laimi, bet kai pralaimi – treneris gali pasakyti, kad tam tikrose vietose klydome.
Labiausiai šiai dienai neramina tai, kad pergalės rinktinę gali užliūliuoti. Kad laimime – gerai. Būna psichologinis pakilimas, bet kai draugiškose nepralaimi – nematai, kurioje vietoje esi silpnesnis, bet gal mes esame stiprūs visose vietose (juokiasi – aut. past.).“
Per pergalingas rungtynes matėme universalią ir smagią Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę.
Domantas Sabonis skraidė per aikštelę ir dalino vieną po kito rezultatyvų perdavimą, Jonas Valančiūnas suko vieną dėjimą po kito, Ignas Brazdeikis demonstravo universalų žaidimą tiek gynyboje, tiek puolime, o Rokas Giedraitis pagaliau parodė savo smagią rankelę.
Visgi koks yra šios Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės veidas?
„Manau, kad šioje rinktinėje jaučiasi tokia didelė jėga. Man labai imponuoja gynyba, – paišė Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės veidą A. Gronskis. – Turime didelius kūnus, kurie aikštelėje užima labai daug vietos baudos aikštelėje ir varžovams labai sunku pulti prieš mus – varžovai įklimpsta mūsų gynyboje. Visos draugiškos rungtynės parodė tą, o puolime – aiškus dominavimas po krepšiu. Mūsų bokštų jėga tikrai jaučiasi.“
Pasirengimo cikle Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė susidūrė su problemomis. Ketvirtoje pozicijoje, kurioje ir taip turime problemų, traumas patyrė Mindaugas Kuzminskas ir Eigirdas Žukauskas. Šie du puolėjai yra fundamentaliai svarbūs K. Maksvyčiui, kadangi jie ypač gerai išplečia aikštelę sunkiojo krašto pozicijoje ir duoda papildomo greičio bei atletiškumo komandai.
Tokios traumos ne tik daro neigiamą įtaką rungtynių metu, bet ir kartu sujaukia visą treniruočių procesą.
„Gaila, kad jie buvo susitraumavę, nes treneris draugiškose rungtynėse negalėjo pabandyti daugiau žaisti su jais. Treniruotėse treneris turėjo daugiau žaidėjų, bet vyksta procesas – kažkas persislenka ne į tą poziciją, treneris negali modeliuoti penketų, kaip jis norėtų. Tikiuosi, kad atrankos į pasaulio čempionatą rungtynėse Mindaugas ir Eigirdas atsistatys bei Kazys galės daugiau jais variuoti“, – nuogąstavo dėl mūsų rinktinėje traumas patyrusių, bet į aikštelę grįžtančių krepšininkų A. Gronskis.
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė iki rungtynių su ispanais turėjo akivaizdų Achilo kulną – pataikymas iš distancijos, tačiau atėjus rimtai kovai – snaiperių rankos kiek labiau atsirišo.
Negana to, reikia nepamiršti, kad rungtynėse su estais ir suomiais – mūsiškiai ypač baudė varžovus baudos aikštelėje, tad prasto procento vien snaiperiams versti neverta.
„Mes turime pataikančių žaidėjų, bet dabar kamuolys buvo labiau siunčiamas į baudos aikštelę. Negalime pamiršti ir to, kad kamuolys gerai judėjo po perimetrą ir po krepšiu buvo atrandami laisvi žmonės. Labai įdomu, kas būtų, jei sutiktume varžovą, kuris mus priverstų žaisti labiau pozicinį žaidimą ir susigrūstų baudos aikštelėje.
Manau, kad ir Marius Grigonis gali labai gerai pataikyti iš toli, tas pats E. Žukauskas pasižymi gera rankele, M. Kuzminskas. Nenoriu prisišnekėti, bet tikiuosi, kad tritaškiai nėra ir nebus mūsų rinktinės problema“, – aiškino smukusius procentus A. Gronskis.