• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po dviejų Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimų UEFA tautų lygos mačuose niūrą Lietuvos futbolo padangę rugsėjį nušvietė ir kiek optimistiškesnė žinia. 17-metis lietuvis Lukas Klišys pasirašė profesionalią sutartį su Italijos aukščiausiosios futbolo lygos „Serie A“ klubu „Genoa“ ir tapo vos antruoju lietuviu be Gvido Gineičio, kuris turi galimybę pasirodyti vienoje stipriausių Europos lygų. 

Po dviejų Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimų UEFA tautų lygos mačuose niūrą Lietuvos futbolo padangę rugsėjį nušvietė ir kiek optimistiškesnė žinia. 17-metis lietuvis Lukas Klišys pasirašė profesionalią sutartį su Italijos aukščiausiosios futbolo lygos „Serie A“ klubu „Genoa“ ir tapo vos antruoju lietuviu be Gvido Gineičio, kuris turi galimybę pasirodyti vienoje stipriausių Europos lygų. 

REKLAMA

Genujos miesto futbolo klubas turi didingą istoriją. Jis buvo suburtas 1893 metais ir šiandien tai yra seniausias tebeveikiantis futbolo klubas visoje Italijoje. 

„Genoa“ komandos treneriai aukštam 192 centimetrų gynėjui iš Lietuvos jau spėjo priklijuoti kovingumu aikštelėje savo laikais garsėjusio legendinio italo Gennaro Gattuso pravardę, o tai tarsi didžiulis komplimentas tiek pačiam žaidėjui, tiek jį nuo mažų dienų rengusiam tėčiui.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau apie jauno ir perspektyvaus gynėjo kelią futbole sutiko papasakoti Gintautas Klišys, kuris yra „Baltijos futbolo akademijos“ (BFA) treneris, o savo sūnų asmeniškai treniravo nuo pat jaunumės, 3,5 metų amžiaus.

REKLAMA

Pasižymi tvirtu charakteriu

Talentas, sunkus darbas ir tvirtas charakteris – trys būtini ingredientai, kuriais pasižymi aukščiau už savo bendraamžius futbole iškylantys jaunieji talentai, o vilniečio L. Klišio atveju didžiausią postūmį jo karjerai davė būtent trečiasis elementas. Vaikystėje tėčio trenerio nevejamas ir neperspaudžiamas treniruotis berniukas pats taip pamėgo šį sportą, kad savo valia ir darbštumu ne sykį nustebino ir tėvus.

„Jis nuo mažens ne tinginys. Nes ir mokosi gerai, yra netipiškas futbolininkas. Nes dažniausiai yra taip, kad jeigu gerai žaidžia vaikas, tai blogai mokosi, bet jis yra atsakingas ir nuo pat vaikystės būdavo, kad jeigu mes kažkur važiuojame ilsėtis, tai jis sakydavo, kad jam būtinai futbolo batelius reikia paimti. Nuvažiavus prie jūros jis neduodavo ramybės man, visada reikėdavo dirbti ir dirbti jam, tobulėti. Parodydavau kažkokį sudėtingesnį kamuolio varymą, tai jis treniruodavosi tol, kol tai atlikdavo. Net kai važiuodavome su šeima į Turkiją ir Ispaniją ilsėtis, klausdavome ar susidėjo jau daiktus, sakydavo, kad taip. Paskui pažiūrėdavome, ką įsidėjo, tai visada būdavo tik futbolo apranga ir nieko daugiau jam nereikėdavo“, – portalui tv3.lt pasakojo perspektyvaus futbolininko tėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Futbolo treneris įvertino tėvų daromas klaidas

Daugiau nei dvidešimt metų treneriu dirbantis G. Klišys dažnai pastebi, kaip vaikus į treniruotes atvedantys tėvai už pačius savo atžalas trokšta daug labiau, kad šie taptų profesionalais, o vien tai, kad šie lanko treniruotes tampa pagrindu apipilti juos tokiomis dovanomis kaip kompiuteriai ar mobilūs telefonai. 

„Tai buvo ne mano, tai buvo pačio vaiko svajonė. Taip jau gavosi, kad jis į pirmą turnyrą važiavo su manimi, kai jam buvo aštuoni mėnesiai, su nakvyne į Rygą vykome pamenu tada. Taip automatiškai gavosi, kad jis visada prie to futbolo šalia buvo. Yra pas mane dabar daug tokių vaikų, kurie klausia, ar greitai baigsis mėnuo. Klausiu kaip suprasti? Man atsakė, kad jam tėtis sakė, kad jei mėnesį palankysiu čia tai man telefoną nupirks. Po to tas vaikas ir dingo. Nes yra juk daug ir kitų sporto burelių, tai reikia dėmesį manau atkreipti į tai, ne ko tėvai nori, o pats vaikas“, – dažnai tėvų daromą klaidą pastebi futbolo treneris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Italijos futbolo skautų dėmesį BFA auklėtinis atkreipė prieš dvejus metus. Prieš mėnesį vos 16-ąjį gimtadienį atšventęs talentingas gynėjas prieš tai buvo sudalyvavęs kelių komandų atrankose ir galiausiai vasario mėnesį sulaukė „Genoa“ pasiūlymo. Tuomet Genujos ekipa dar žaidė ir lyderiavo „Serie B“ pirmenynbėse, o į aukščiausiąją Italijos lygą vėl iškopė šią vasarą.

Profesionalų kontraktą pasirašęs šešiolikmetis iškart debiutavo Italijos jaunimo „Primavera“ lygoje, kur sėkmingai klubo garbę gina jau dvejus metus, o šią vasarą sulaukė išskirtinio kvietimo prisijungti ir prie pagrindinės komandos treniruočių, šį sezoną žaidžiančios „Serie A“ pirmenybėse. 

REKLAMA

„Primavera“ komandos treneris jį pagal charakterį vadina Gattuso, nes aikštelėje piktas, o už aikštelės ramus ir nepasakysi, kad toks galėtų būti. Lukas man dažnai sakydavo, kad jei jis truputį kiečiau žaidžia, ne grubiai, bet kiečiau, tai visi verkia. Treneriui tai labai patinka ir jį ten Gattuso vadina. Čia lietuviams atrodo grubus žaidimas, nes lietuviai dažnai maišo tą kietą žaidimą su grubiu“, – didžiuodamasis kalbėjo G. Klišys.

Italai rengia naują sutartį, „Genoa“ treniruotėje buvo priimtas tarsi senbuvis

„Serie A“ klubo treniruotėse jaunuolis iš Lietuvos treniravosi su tokiomis milijonus uždirbančiomis futbolo žvaigždėmis, kaip 8 milijonais eurų vertinamas ukrainietis Ruslanas Malinovskis ar 15 milijonų vertinamas perspektyvus 21-erių italas Fabio Miretti, o sutiktų žvaigždžių paprastumas ir draugiškumas jam paliko neišdildomą įspūdį.

REKLAMA

„Pasirašėme 2,5 metų kontraktą ir lapkritį jau bus dveji metai, bet dabar jau nori su juo pratęsti kontraktą. Juo dabar yra labai susidomėję, tai gal dėl to ir pakvietė su pirma komanda treniruotis, – įsimintinos jo sūnaus dienos įspūdžiais dalinosi G. Klišys. – Kaip tik buvau pas jį nuvykęs, buvo pirmas „Primavera“ turas ir jie namuose žaidė su Turino „Juventus“, o paskui tą pačią dieną vyko „Serie A“ pirmas turas, kur žaidė „Genoa“ ir Milano „Inter“. Mes kaip tik po tų varžybų nuvažiavome pažiūrėti, o po jų Lukas sakė, kad jam parašė į grupę apie dvi išeigines dienas. Pasiplanavome, kad per laisvą dieną nuvažiuosime į Monte Karlą pasižvalgyti, pabūti, kuris visa netoliese. Bet atsikėlėme ir Lukui pranešė ryte, kad jį kviečia su pirma komanda treniruotis. Pagalvojau, kad gal juokauja... Vėliau atvažiavo jį paėmė vairuotojas ir nuvežė į sporto bazę. Senai nemačiau, kad mano vaikui taip degtų, žibėtų akys. Sakė nieko sau, dar vakar žiūrėjome jų varžybas tribūnose, o šiandien jau su jais treniruosiuosi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vos sulaukęs 17-os L. Klišys galėtų sau leisti tai, apie ką gali pasvajoti tik daugelis bendraamžių, tačiau šalto proto nepameta.

„Jis surado dabar tame mieste parduotuvę, panašią į „Maxima“, kur nusiperka skumbrės ir kitokių jam patinkančių produktų. Nes jau atsibodo tuos makaronus išvien valgyti. Aišku nusiperka ir rūbų kažkokių“, – šyptelėjo futbolininko tėtis.

Šiaurės vakarų Italijos miesto futbolininkai gyvena viešbutyje ant jūros kranto, kur sudarytos visos sąlygos treniruotis, o čia sportuojantys be abejo gauna ir nemokamą maitinimą. Nors uždirba dar ne tiek ir daug, netoli dviejų tūkstančių eurų per mėnesį, pinigų nešvaisto ir savo pusę atlyginimo visada perveda jį futbolininko kelyje palaikiusiam ir tinkamą pavyzdį rodžiusiam tėčiui.

REKLAMA

Net ir interviu dieną, dabar jau 47-erių futbolo treneris tarėsi kalbėti tik po rytinės treniruotės sporto salėje.

Ar tokį pavyzdį Lukas matė ir visą savo vaikystę?

„Žinoma sportuoju, bet dabar žymiai mažiau sportuoju nei anksčiau. Dabar kai Lukas grįžta į Lietuvą, tai man jau daugiau tenka dėl jo sportuoti (juokiasi). Aišku, jis matydavo tą futbolą ir per televizorių, bet visada sakydavau, kad ten nėra viskas taip gražu kaip žiūrint per ekraną. Jeigu nori ten pakliūti, reikia labai daug dirbti. Pavyzdžiui, šią vasarą buvo grįžęs, tai keturias dienas pailsėjo ir sako viskas tėti, turiu dirbti, negaliu ilsėtis daug, nes tenai reikia vytis visus. Jeigu kažkiek praleisi, tai bus labai sunku ir tai davė rezultatą. Po vasaros Lietuvoje jis grįžo pasitreniravęs ir „Primavera“ komanda darė testus, kur jis buvo pirmame trejetuke iš visos U20 komandos pagal fizinius rodiklius. Nors tie pietiečiai bręsta anksčiau negu mes, bet jis ten tarp tų 28-ių žaidėjų pasirodė labai gerai“, – sūnaus progresu džiaugėsi jį ilgą laiką treniravęs G. Klišys.

REKLAMA

Apie vyrų rinktinę galvoti dar anksti?

Maždaug iki 11-12 metų L. Klišys futbolą žaidė vidurio saugo pozicijoje, o jo sėkmės valanda išmušė perėjus į gynybos grandį, kur dabar išstypęs vilnietis yra vienas aukščiausių žaidėjų jo atstovaujamose komandose. 

Pavyzdžiui, Italijos futbolo rinktinėje šią vasarą Europos čempionate žibėjusio italo Riccardo Calafiori ūgis yra net žemesnis nei Luko – 188 cm.

Visgi gynėjo tėtis įsitikinęs, kad jo sūnaus talentas ilgą laiką nebuvo pastebėtas ir tinkamai įvertintas Lietuvos jaunimo rinktines treniruojančių specialistų, todėl U15 ir U17 šalies komandose L. Klišys pasirodydavo tik epizodiškai ir didelio vaidmens neturėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi šią vasarą situacija pasikeitė ir U18 jaunių rinktinę treniruojantis vokietis Reinholdas Breu suteikė šansą jaunuoliui savo talentą parodyti su metais vyresniais futbolininkais draugiškame turnyre Maltoje, kur „Genoa“ talentas abi rungtynes pradėjo startinėje sudėtyje. 

Jaunių rinktinėje asistento pareigas užimantis Deimantas Bička sako, kad šiuo metu dar anksti kalbėti apie vilniečio perspektyvas tapti aukščiausio lygio gynėju, kuriam jau nutiestas raudonas kilimas į vyrų rinktinę, tačiau jo privalumai aikštelėje – akivaizdūs.

REKLAMA

„Kas dėl pirmos nacionalinės komandos, tai dar truputį palaukime, dar laiko yra. Jis aukštas gynėjas, gerai išaugęs, pakankamai minkštas kamuolio priėmimas, skaito situacijas, yra gerų savybių, kurias tik reikia dar labiau tobulinti, dar labiau sustiprėti fiziškai. Mes turime labai daug žaidėjų, kurie ir sužiba vienu metu, bet paskui įvairios situacijos, traumos, kažkokie kiti įvairūs dalykai ne visada leidžia tą progresą turėti tęstinį. Tai Lukas vienas iš perspektyvių žaidėjų, jam dabar tas periodas, kai jis pereina į vyrų futbolą, kas yra labai nepaprastas visiems. Reikia ne tik to talento, bet ir darbo, trenerių palaikymo ir komandos žaidėjų sutarimo, tad yra daug niuansų šitame kelyje ir reikia tikėtis, kad jis sugebės juos praeiti“, – futbolininko stiprybes paminėjo D. Bička.

REKLAMA

D. Bička taip pat yra LFF techninio departamento atstovas, todėl sutiko pakomentuoti, kaip galėjo susidaryti situacija, kai lietuvis pirmiausia buvo įvertintas Italijos futbolo specialistų, o tik vėliau atkreipė ir šalies jaunimo rinktinių dėmesį.

„Nėra visi vienodi, nėra taip, kad U15 sudėtis eina į U17, o U17 į U19 rinktines ir tik tie patys futbolininkai išlieka. Kažkas yra ankstyvesnio brendimo, kažkas vėlyvesnio, kažkas didesnį progresą rodo viename amžiuje, kažkas kitame amžiuje, atsiranda konkurentų ir taip toliau. Tai yra natūralus procesas ir manau, kad tai, jog Lukas nepapuolė ir nebuvo kviečiamas į ankstesnes rinktines nieko nepasako, kad jis nebus geras žaidėjas ar negalės žaisti rinktinėje toliau. Kiekvienam savas laikas, kiekvienam savas brendimas ir gebėjimai, taip kad viskas Luko rankose. Jis yra geroje komandoje, geroje terpėje, tikimės, kad jo progresas bus akivaizdus ir mums treneriams bus lengva rinktis jį, kviestis į nacionalines rinktines“, – sakė D. Bička.

REKLAMA
REKLAMA

D. Bička patikino, kad Italijoje tobulėjantis futbolininkas jau yra iškviestas į U19 rinktinės stovyklą, kuri lapkričio mėnesį Bulgarijoje kovos UEFA Europos čempionato atrankos turnyre. Lapkričio 13–19 dienomis lietuviai atrankos pirmojo etapo 3-iosios grupės turnyre varžysis su Anglijos, Belgijos ir Bulgarijos bendraamžių rinktinėmis.

„Druskininkuose sužaisime dvi kontrolines rungtynes su Sakartvelo bendraamžiais. Bet yra konkurencija, mes turime nemažai žaidėjų į šitas pozicijas centro gynėjo, taip kad tai nėra garantija, kad Lukas pateks ir čia kol kas vyksta procesai, tiek atrankos, tiek stebėjimo“, – sakė R. Breu dešinioji ranka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų