• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2008-aisiais sėkmingai rungtyniavo ne tik Lietuvos vyrų, moterų ir jaunimo krepšinio rinktinės. Turbūt daugelis jau pamiršo, kad birželio pabaigoje Europos čempionato auksą iš Vokietijos parvežė Lietuvos kurčiųjų rinktinė. Apie negirdinčiųjų krepšinio ateitį kalbėjomės su kurčiųjų rinktinės treneriu Algimantu Šatu.



- Kokios svarbiausios varžybos 2009-aisiais laukia Lietuvos kurčiųjų krepšinio rinktinės?
, -  paklausėme A.Šato.

2008-aisiais sėkmingai rungtyniavo ne tik Lietuvos vyrų, moterų ir jaunimo krepšinio rinktinės. Turbūt daugelis jau pamiršo, kad birželio pabaigoje Europos čempionato auksą iš Vokietijos parvežė Lietuvos kurčiųjų rinktinė. Apie negirdinčiųjų krepšinio ateitį kalbėjomės su kurčiųjų rinktinės treneriu Algimantu Šatu.



- Kokios svarbiausios varžybos 2009-aisiais laukia Lietuvos kurčiųjų krepšinio rinktinės?
, -  paklausėme A.Šato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ateinančių metų rugsėjo 5-19 dienomis Taivane, Kinų Taipėjuje vyks kurčiųjų olimpiada. Ten dalyvaus ne tik mūsų vyrai ir Europos vicečempionės moterys, bet ir kiti sportininkai. Jau aišku, kad patekome į vieną pogrupį su Australija, šeimininkų komanda ir dar viena rinktine iš Azijos arba Afrikos.

REKLAMA

 Iš viso vyrų varžybose dalyvaus 16 rinktinių. Mūsų tikslas - kautis dėl medalių. Pagrindinė pretendentė į auksą - JAV rinktinė, kurioje yra ir šoklių juodaodžių. Amerikiečiai turi puikias sąlygas rengtis čempionatams, pas juos sukurta net atskira aukštoji kurčiųjų mokykla. Nepaisydami visko, 2007 m. pasaulio čempionate JAV rinktinę įveikėme.

REKLAMA
REKLAMA

- Kas finansuoja rinktinės keliones į čempionatus?


-  Lietuvos kurčiųjų sporto komitetas, Kūno kultūros ir sporto departamentas. Lietuvos krepšinio federacija? Kai buvo pasaulio čempionatas, federacija jums davė trumpą aprangą ir ilgą aprangą - treningus, kurie jau buvo niekam tikę. Tiesa, dar skyrė 5 tūkst. litų. O mūsų rezultatai 2007-aisiais iš visų Lietuvos rinktinių buvo bene aukščiausi. Žinoma, tai santykinis vertinimas, nes lyginti su tikromis Europos pirmenybėmis kurčiųjų čempionatų nereikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar brangios kurčiųjų rinktinių išvykos?

- Kurčiųjų čempionatai specifiniai tuo, kad patys dalyviai susimoka ir už kelionę, ir už viešbutį, ir už maitinimą. Organizatoriai pasirūpina tik salėmis ir prizais. Taigi lėšų dažnai trūksta. Geresnė padėtis su kurčiųjų olimpiadomis, kai prie paramos jau prisideda ir Tautinis olimpinis komitetas.



- Galbūt buvo siūlymų rengti kurčiųjų pirmenybes Lietuvoje?

REKLAMA

- Taip, kadangi tapome čempionais, mums siūlė rengti tiek pasaulio, tiek Europos čempionatus. Bandžiau kalbėtis, sakiau, kad tokio čempionato organizavimas būtų nebloga repeticija prieš 2011-ųjų Europos vyrų čempionatą, tačiau nieko neišėjo. Nors lėšų daug nereikia, jų vis tiek nėra.

REKLAMA

- Ar po laimėtų pirmenybių rinktinė sulaukė didesnio valdininkų dėmesio?

- Kaip čia pasakius... Už pergalę pasaulio čempionate mums skyrė premiją - 140 tūkst. litų. Tačiau tais pačiais metais už 3 vietą Europos čempionate Gediminas Kirkilas vyrų rinktinei skyrė 1 milijoną! Bendrame kontekste tarp normalių ir neįgalių žmonių, kurtieji yra diskriminuojami. Premijos tikrai negali būti vienodos, tačiau kai jos kurtiesiems yra 10 kartų mažesnės, tai jau negražu. Suprantu, kad būtų per pusę mažesnės, tačiau ne šitiek. Aišku, kad kurčiųjų lygis neatitinka profesionalų lygio, tačiau savu lygmeniu jie juk yra geriausi. Į pirmenybes juk nevažiuojame vien tik dalyvauti, o laimime medalius ir garsiname Lietuvos vardą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tarp rinktinės žaidėjų nėra profesionalų?

- Vienas krepšininkas - Robertas Puzinas - yra žaidęs Lietuvos krepšinio lygoje, Panevėžio komandoje. Kiti ne. Komandoje žaidžia paprasti dirbantys vaikinai.

- Kaip atrenkate žaidėjus į rinktinę?

- Mūsų komanda žaidžia Lietuvos Regionų lygoje. Yra 16-17 vaikinų, jie į Vilnių savaitgaliais suvažiuoja ir Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio. Tada sužaidžiame rungtynes, žiūriu, kaip kam sekasi. Su vilniečiais dirbu ir atskirai - žaidžiame sostinės B lygoje. Savo miestų pirmenybėse rungtyniauja ir kiti krepšininkai. O kai rengiamasi žaidynėms ar čempionatui, yra organizuojamos mokomosios stovyklos. Ieškome kur pigiau, ir randam.

REKLAMA

Kurtieji - neišrankūs žmonės. Be abejo, atskiriems žaidėjams atliekami tyrimai ir laboratorijoje. Jie labai kreipia į tai dėmesį. Dėl vietos dvyliktuke yra rimta konkurencija, nėra taip, kad linija nubrėžta ir kelias į rinktinę kam nors uždarytas. Galiu atskleisti, kad pagrindinė mūsų problema - aukštaūgių trūkumas.

REKLAMA

- Ar susikalbate su kurčiaisiais?

- Per ilgus metus gestų kalbą pramokau. Apie krepšinį ir panas galime pakalbėti. (Juokiasi.) Be to, man visada padeda treneris Algirdas Jurkša.

Pasaulio ir Europos čempionė Lietuvos vyrų kurčiųjų rinktinė jau tris kartus yra tapusi kurčiųjų olimpiadų prizininke. 1997 m. iškovotas sidabras, 2001 m. ir 2005 m. - bronza.


Kaip visur

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) vyriausiojo specialisto Vido Stankevičiaus, pinigų neįgaliesiems trūksta kaip ir visam šalies sportui.

„Kitais metais vyks kurčiųjų žaidynės, specialiosios olimpiados žiemos žaidynės, dar gal 18 pasaulio ir Europos čempionatų. O koks finansavimas bus skirtas neįgaliesiems, negaliu pasakyti, nes dar nepatvirtintas departamento biudžetas. Manau, kad sumažės tiek jis, tiek pinigai neįgaliesiems. Negaliu garantuoti, kad kitais metais kurtieji gaus tokias sąlygas, kokias šiemet gavo parolimpinių žaidynių dalyviai. Šie buvo finansuojami taip, kaip ir sveikieji. Viską apmokėjo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas“, - pasakojo KKSD specialistas, atsakingas už neįgaliųjų sportą.

REKLAMA

Anot jo, valstybės pinigų turbūt neužteks poreikiams patenkinti. „Buvo šneka, kad neįgaliųjų sportui 2009 metams bus skirta maždaug 1,5 mln. litų, neskaičiuojant stipendijų medalininkams. Vien kelionė į kurčiųjų žaidynes ir apgyvendinimas kainuos maždaug 600 tūkst. O kur dar pasirengimas? Manau, jog būtinai reikės ieškoti rėmėjų.

REKLAMA

Nes tiek lėšų, kiek reikia, mes tikrai negausime. Pinigų niekada neužtekdavo, nes jų neužtekdavo visam sportui“, - svarstė V.Stankevičius.

Dėl lėšų stygiaus tenka rinktis, kurias neįgaliųjų sporto šakas remti, o kurias - ne: „Lyg ir reikėtų finansuoti krepšinį vežimėliuose, nes Lietuva - krepšinio šalis. Tačiau mūsiškiai žaidė tik Europos C divizione. Būtų pinigų, finansuotume. Bet pinigų tai nėra, nes finansuojame tas šakas, kurios turi aukštesnius pasiekimus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų