Jie šluodavo iš kelio visus varžovus tiek Europoje, tiek pasaulyje. Jie gynė Lietuvos garbę ir laimėjo visus turnyrus, kuriuos buvo įmanoma laimėti. Juos liaudyje praminė auksine rinktine.Tai auksinė jaunimo karta, Jono Valančiūno vedama rinktinė, kuri neturėjo lygių visame pasaulyje. Paskutinis jų laimėjimas buvo pasiektas 2012 metų vasarą.
Buvo kalbama, kad ši karta atėjus laikui pakeis dabartinę Lietuvos vyrų rinktinę, tačiau kol kas Lietuvos rinktinės duris pavyko praverti tik dviem žaidėjams Jonui Valančiūnui ir Vyteniui Čižauskui, nors pastarasis į galutinę rinktinės sudėtį ir nepateko.
Ką dabar veikia ir kur rungtyniauja buvę talentingiausi jaunieji Lietuvos krepšininkai. Kodėl tik kelių žaidėjų pavardes girdime dažnai, o likusieji lyg užgeso. Kelių žaidėjų keliai patraukė į užsienį, vis dėlto, dažniausiai šie krepšininkai žaidžia LKL vidutiniokų gretose, nes yra paskolinti didžiųjų klubų.
Jonas Valančiūnas, 21 m., Toronto „Raptors“ klubas
Jau seniai Lietuvoje tapęs krepšinio žvaigžde, neabejotinai talentingiausias jaunas Lietuvos krepšininkas Jonas Valančiūnas seniai išsiskyrė iš bendraamžių rato, buvo penktu numeriu pašauktas NBA naujokų biržoje ir dabar džiaugiasi užsitarnavęs vietą Toronto „Raptors“ klubo starto penkete bei Lietuvos vyrų rinktinėje.
Praėjusiame Europos čempionate Slovėnijoje krepšininkas aikštelėje praleisdavo po 16 minučių, per jas pelnydavo po 6,5 taško, atkovodavo po 5,2 kamuolio. Lietuvos krepšininkai tapo Europos vicečempionais.
Vytenis Čižauskas, 21 m., Kauno „Žalgiris“
Krepšininkui praėjusi vasara buvo įsimintina ne tik dėlto, kad jis pirmą kartą sulaukė kvietimo į Lietuvos vyrų rinktinės treniruotes, nors ir nepateko į galutinę komandos sudėtį, bet ir dėl to, kad persikėlė į „Žalgirio“ klubą. Dabar V. Čižauskas išbando savo jėgas Lietuvos čempionų gretose.
Nors kurį laiką krepšininkas sėdėjo ant suolo, treneriu tapus Sauliui Štombergui, jis gauna daugiau žaidybinio laiko. Šį sezoną Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) V. Čižauskas aikštėje praleidžia po 15 min., pelno po 2,8 taško, atkovoja po tris kamuolius, atlieka po 3,8 rezultatyvaus perdavimo. Eurolygos rungtynėse krepšininkas aikštelėje praleidžia po 2,31 min., pelno po tašką.
Dovydas Redikas, 20 m., Pasvalio „Pieno žvaigždės“
Skandalų virtinėje atsidūręs krepšininkas neseniai Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubo buvo paskolintas „Pieno žvaigždėms“. Krepšininkas ir pateko į muštynes, ir susipyko su komandos treneriais. Su Vilniaus klubu žaidėjas sutartį pasirašė dar 2011 metais, deja, laimės ji jam neatnešė – visus tuos metu krepšininkas tiesiog sėdėjo ant suolo.
Su „Pieno žvaigždžių“ komanda krepšininkas per trejas rungtynes LKL lygoje praleisdavo net 28 minutes, per kurias pelnydavo po 10 taškų, atkovodavo po 2,7 kamuolio.
Tautvydas Sabonis, 21 m., Malagos „Clinicas Rincon“ klubas
Legendinio krepšininko sūnus nusprendė žaisti Ispanijoje. Šiuo metu jis atstovauja antrame pagal padėjimą Ispanijos čempionate žaidžiančiai komandai. Nors jam ten sekasi neblogai, tai yra tik antroji Ispanijos lyga. Geriausias krepšininko karjeros rezultatas Ispanijoje – 18 taškų ir 17 naudingumo balų per rungtynes.
Deividas Pukis, 21 m., Šilutės „Šilutė“
Nesunku prisiminti, kaip kadaise pilnos arenos skandavo jo vardą; „Puki, Puki.“ Nesunku prisiminti kaip jis vesdavo į pergales Lietuvos komandą ir kaip smeigdavo vieną tritaškį po kito į varžovų krepšį.
Tačiau kur šis krepšininkas yra dabar? Jis grįžo ant žemiausio laiptelio – į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL), kuri yra antra pagal pajėgumą Lietuvoje. Į gimtąją Šilutę grįžęs krepšininkas aikštėje praleidžia po 24 minutes, per jas pelno po 7,7 taškus, atkovoja po 4,6 kamuolio.
Egidijus Mockevičius, 21 m., „Evansville Aces“ klubas, NCAA
„Auksinės rinktinės“ vidurio puolėjas nusprendė didesnį prioritetą skirti mokslams, taigi išvyko studijuoti už Atlanto, į Jungtines Amerikos Valstijas, ten NCAA lygoje jis gina savo universiteto garbę. Praeitą sezoną jis per rungtynes vidutiniškai pelnydavo po 5,8 taško, atkovodavo po 5 atšokusius kamuolius ir blokuodavo po 1,8 kamuolio.
Edgaras Ulanovas, 21 m., Klaipėdos „Neptūnas“
Sutartį su Kauno „Žalgiriu“ turintis krepšininkas šio klubo marškinėlių taip ir neapsivilko, jis buvo paskolintas Klaipėdos „Neptūno“ klubui. LKL lygoje krepšininkas sužaidė penkerias rungtynes, aikštėje praleisdavo 22 minutes, per jas pelnydavo po 6,4 taško, atkovodavo po 3,4 kamuolio.
Žygimantas Skučas, 21 m., Kauno r. „LSU-Atletas“
Ilgą laiką NKL lygoje žaidęs Ž. Skučas jau antrą sezoną gina Kauno rajono „LSU-Atleto“ garbę ir rungtyniauja LKL lygoje. Šį sezoną krepšininkas sužaidė 8 rungtynes, aikštelėje praleido 27 minutes, per jas pelnė po 9,9 taško, atkovojo po 5 kamuolius.
Arnas Butkevičius, 21 m., Klaipėdos „Neptūnas“
„Žalgirio“ klubo Klaipėdos „Neptūnui“ paskolintas krepšininkas LKL lygoje spėjo sužaisti tik kelerias rungtynes, po to krepšininkas patyrė traumą ir šiuo metu nerungtyniauja. Jis spėjo sužaisti vos dvejas rungtynes, per kurias pelnė po 10 taškų, atkovojo po 1,5 kamuolio.
Rolandas Jakštas, 21 m., Kėdainių „Nevėžis“
R. Jakštas kilstelėjo laipteliu aukščiau – iš NKL lygos persikėlė į vieną iš LKL klubų – Kėdainių „Nevėžį“. Šį sezoną krepšininkas per šešerias rungtynes pelnė po 3 taškus, atkovojo po 2,8 kamuolio.
Rokas Giedraitis, 21 m., Šiaulių „Šiauliai“
NKL lygoje jis buvo vienas geriausių krepšininkų, todėl nenuostabu, kad ilgai užsibūti ten jam neteko ir krepšininkas pradėjo rungtyniauti „Šiaulių“ ekipoje. Šį sezoną R. Giedraitis per trejas rungtynes pelnė po 9,3 taško, atkovojo po 4,3 kamuolio.
Renaldas Simanavičius, 21 m., Šakių „Zanavykas“
Praėjusiame Nacionalinės krepšinio lygos 2012-2013 metų (NKL) sezone Renaldas Simanavičius sužaidė 19 rungtynių, kuriose vidutiniškai pelnė po 5,3 taško. Šį sezoną jis pratęsė sutartį su „Zanavyko“ klubu.
Kazys Maksvytis, rinktinės treneris
Lietuvos jaunimo rinktinę nuo mažumės treniravęs ir išugdęs K. Maksvytis jau antrą sezoną dirba su Klaipėdos „Neptūno“ klubu, kuriame žaidžia net keli tos rinktinės nariai. Klubas rungtyniauja ne tik LKL pirmenybėse, bet ir VTB Vieningoje lygoje ir Europos taurės turnyre.
TIK FAKTAI
Rinktinė yra laimėjusi penkis iš penkių čempionatų: Europos jaunučių olimpinį festivalį (2007 m.), Europos jaunučių čempionatą (2008 m.), Europos jaunių čempionatą (2010 m.), pasaulio jaunimo čempionatą (2011 m.), Europos jaunimo čempionatą (2012 m.).