Dar prieš kelis mėnesius Eurolyga, o tiksliau faktas, kad ji įvyks, atrodė nerealus. Pasaulį supančiojęs virusas sustabdė krepšinį ir kitas sporto šakas, o juos atgaivinti – misija sunkesnė, nei galėjo pasirodyti.
Eurolyga startavo praėjusią savaitę. Dabar komandos stoja į antrąjį turą, kurių viso bus 34. Ir nors turnyro organizatoriai daro viską, kad sezonas įvyktų iki pat pabaigos, anksčiau ar vėliau tai gali tapti nebeįmanoma.
Štai prie „Barcelona“ vairo išsirikiavęs lietuviškasis trenerių štabas be teigiamo COVID-19 rezultato išbuvo lygiai vieną sezono savaitę – virusu užsikrėtė ir Šarūnas Jasikevičius, ir Darius Maskoliūnas.
Rimas Kurtinaitis pamaskvėje, panašu, turi dar daugiau bėdų – štai penktadienį turėjo vykti dvikova su „Žalgiriu“, tačiau ji dėl uždelstų testo rezultatų buvo atidėta.
R. Kurtinaitis bendrai yra priverstas kviestis žaidėjus iš jaunimo komandos, nes koronavirusas kaip reikiant įsisuko į komandą.
„Chimki“ šiuo metu turi net šešis koronaviruso supančiotus žaidėjus: Jannis Timma, Gregas Monroe, Jevgenijus Voronovas, Jordanas Mickey, Errickas McCollumas ir Maksimas Baraškovas.
„Nežinome, su kokia „Chimki“ žaisime“, – rungtynių išvakarėse sakė žalgiriečių treneris Martinas Schilleris.
Ir taip, turbūt, būs visą sezoną – komandos rungtynių lauks nežinodamos, kokie krepšininkai išvis galės pasirodyti ant parketo.
Puikiai situaciją iliustruoja „Žalgirio“ vadovo Pauliaus Motiejūno mintis, kad Kauno klubas, anskčiau visus reikalus planavęs metus į priekį, šiuo metu gali planuoti tik savaitę. Vietoje metų, planavimas vyksta tik savaitę. Vietoje 365 dienų lieka 7.
Eurolygos reglamentas nurodo, kad turnyre dalyvaujanti komanda turi turėti bent aštuonis sveikus žaidėjus. Kitaip tariant, jei turi aštuonis žaidėjus – žaidi. Jei nežaidi – gauni techninį pralaimėjimą.
Ir kiekviena komanda su šia situacija tvarkosi savaip. Vieniems tai taps neeiliniu šansu prasibrauti į Europos krepšinio elitą ir turnyre užimti aukštesnę vietą, nei planuota, o kitiems tai taps vos pakeliamu sezonu.
Pirmieji du Eurolygos turai parodė ir dar vieną realybę – dabar išskirti favoritus yra sunkiau, nei bet kada anksčiau.
Pavyzdžiui, praėjusiais metais visiškai dominavę Stambulo „Anadolu Efes“ ir Madrido „Real“ klubai šį sezoną pradėjo dviem pralaimėjimais iš tiek pat galimų. Galima ieškoti priežasčių, kodėl elitinėms komandoms nesiklijuoja žaidimas, tačiau aišku, kad viena priežasčių yra ir namų pranašumo neturėjimas.
Vos keli Eurolygos klubai, tarp kurių ir „Žalgiris“, šį sezoną įsileis žiūrovus į areną. Vienuolika komandų visą sezoną rungtyniaus prie tuščių tribūnų.
Namų pranašumo neliko, gyvo palaikymo neliko, vienodos apsaugos nuo viruso neliko, liko tik pasiruošimas ir laukimas, kaip susiklostys kiekviena savaitė kiekvienam Eurolygos klubui.
„Žalgiriui“ reikia tikėtis, kad sezonas susiklostys sėkmingai. Jokie užsienio ekspertai žalgiriečių nepriskiria prie aštuonių stipriausių turnyro komandų, todėl įrodyti tikrai yra ką.
Beje, koronavirusas jau sujaukė ir kauniečių planus – štai komandos lyderiui, prancūzui Joffrey Lauvergne‘ui, taip pat buvo nustatytas teigiamas rezultatas, todėl į rungtynes Rusijoje jis neišvyko.