• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio futbolo čempionatai turbūt geriausiai žinomi dėl savo istorijos, kurios pagrindiniai akcentai – stipriausios visų laikų rinktinės, geriausi žaidėjai ir įspūdingiausios rungtynės. Tačiau ne ką mažiau įsimenamos ir sensacijos – netikėti rezultatai ir favoritėmis nelaikytų komandų pergalės.

REKLAMA
REKLAMA

Galima nė neabejoti, kad mažesnių ar didesnių staigmenų bus ir per šių metų pirmenybes PAR. Juk ne iš piršto laužtos tokios frazės ir posakiai, kaip: „Futbolas ir Afrikoje yra futbolas“, „Kamuolys yra apvalus“ ar „Futbolas žaidžiamas 11 prieš 11“, pažyminčios, kad rungtynes, o gal net ir visą čempionatą gali laimėti bet kuri jo dalyvė.

REKLAMA

Istorija kol kas palanki favoritams

Nors per jau 80 metų trunkančią Pasaulio čempionatų istoriją šokiruojančiai netikėtų jo nugalėtojų kol kas nebuvo, bene labiausiai nelaukti buvo Urugvajaus (1930 metais) ir Prancūzijos (1998 metais) triumfai. Visgi nors šios rinktinės prieš pirmenybių startą ir nebuvo laikytos pačiomis pagrindinėmis pretendentėmis į sostą, į išplėstinį favoritų sąrašą jos pateko.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi kol kas Pasaulio čempionatuose savo jėgą demonstruoja tos rinktinės, kurios turi stipriausias sudėtis: per 18 jau įvykusių turnyrų čempionais yra pavykę tapti tik septynių skirtingų šalių rinktinėms, o net 12 iš tų 18 pirmenybių laimėjo trys komandos – Brazilija (5 kartus), Italija (4) ir Vokietija (3). Po du kartus prestižinį trofėjų iškovojo Argentina ir Urugvajus, po kartą – Anglija ir Prancūzija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto kelios ekipos buvo visai netoli to, kad būtent joms, o ne grandams atitektų stipriausiųjų visoje planetoje vardas. Galime prisiminti 2002 metų čempionatą Japonijoje ir Pietų Korėjoje, kuriame net iki pusfinalio nužygiavo, atrodo, niekuo neišsiskyrusios Turkijos ir Pietų Korėjos vienuolikės. Maža to, pusfinalyje jos tik vieno įvarčio skirtumu 0:1 nusileido atitinkamai Brazilijai ir Vokietijai.

REKLAMA

Tų pačių metų turnyro didžiule staigmena galima drąsiai laikyti ir debiutanto Senegalo patekimą į ketvirtfinalį, kuriame afrikiečiai tik po pratęsimo 0:1 nusileido tiems patiems turkams.

Netikėtų rezultatų netrūko ir 1998 metų bei 1994 metų čempionatuose. 1998-aisiais labiausiai nustebino turnyro naujokai Kroatijos futbolininkai, suklupę tik pusfinalyje – 1:2 prieš būsimą čempionę Prancūziją. 1994-aisiais pusfinalį pasiekė Švedijos ir Bulgarijos rinktinės. Kelią į dar didesnę šlovę joms užkirto tik brazilai ir italai.

REKLAMA

Kas iššaus PAR?

Šiemet komandų, galinčių tapti pirmenybių tamsiaisiais arkliukais, – kaip niekada daug. Pabandykime apžvelgti pagrindinius iš jų pagal žemynus.

Europa – Serbija. Nors Senajam žemynui dar atstovaus tokios rinktinės, kaip Slovėnija, Slovakija, Danija, Graikija ir Šveicarija, būtent iš serbų tikimasi daugiausiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvusio Madrido „Real“ trenerio Radomir Antičiaus vadovaujami serbai žais D grupėje kartu su Vokietija, Australija ir Gana. Nors grupę laimėti turėtų vokiečiai, serbams prognozuojama antra vieta. Ir ne be reikalo. Komandoje yra tokie futbolininkai, kaip Nemanja Vidičius („Man. United“), Branislavas Ivanovičius („Chelsea“), Dejanas Stankovičius („Inter“), Milošas Krasičius (CSKA) ir Nikola Žigičius.

REKLAMA

Jei serbai įveiks grupės barjerą, gali būti, kad jiems aštuntfinalyje teks susikauti su Anglijos rinktine. Tai būtų puiki proga šokiruoti pasaulį ir eliminuoti iš tolimesnės kovos Fabio Capello auklėtinius.

Azija, Okeanija – Australija. Pietų Korėja ir Šiaurės Korėja gali nustebinti, bet turbūt tik grupės varžybose. Japonija ir Naujoji Zelandija – taip pat. Turbūt tik australų šansai nuveikti ką nors šiame čempionate yra realūs.

REKLAMA

Tiesa, australai su sunkumais susidurs jau grupės varžybose, nes čia teks kautis su Vokietija, Serbija ir Gana. Pagrindiniai Australijos rinktinės ginklai – Harry Kewellas („Galatasaray“), Timas Cahillas („Everton“) ir Markas Schwarzeris („Fulham“). Jei jie iššaus ir australai pateks į aštuntfinalį, čia jiems teks kietas, bet ne neperkandamas riešutas – anglai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pietų Amerika – Čilė. Be abejo, kalbant apie pietų amerikiečius, visi pirmiausia išskiria brazilus ir argentiniečius. Visgi šiemet savo kozirių turi Urugvajaus bei Paragavajaus futbolininkai, potencialo sukurti ne vieną staigmeną nestokoja ir čiliečiai.

Treniruojami argentiniečio Marcelo Bielsos jie nesunkiai įveikė Pietų Amerikos atrankos zoną, nusileidę tik brazilams.

REKLAMA

Bene stipriausia Čilės rinktinėje – saugų grandis: Matias Fernandezas („Sporting“), Markas Gonzalezas (CSKA) ir kiti. Puolime savo progas paversti įvarčiais visada pasiruošęs 21-ų metų Alexis Sanchezas („Udinese“).

Jei čiliečiai H grupėje užims antrą vietą (po ispanų), aštuntfinalyje jų tikriausiai lauks galingieji brazilai. Visgi sėkmingos atrankos varžybos Čilės rinktinės fanams turėtų teikti vilčių, kad kovoti galima ir su jais.

REKLAMA

Centrinė Amerika – JAV. Nors daug tikimasi ir iš Meksikos, puikus pasirodymas 2009 metų FIFA Konfederacijų taurės, kuriose pasiekė finalą ir tik jame 2:3 nusileido brazilams, varžybose labai smarkiai pakėlė ir JAV futbolininkų akcijas.

Po to turnyro futbolas JAV tapo daug populiaresnis ir šį čempionatą amerikiečių sirgaliai stebės kur kas atidžiau nei ankstesnius.

REKLAMA
REKLAMA

Trenerio Bobo Bradley komandoje žvaigždžių netrūksta. Tai – Timas Howardas („Everton“), Carlosas Bocanegra („Rennes“), Oguchi Onyewu (AC „Milan“), DaMarcusas Beasley („Rangers“), Clintas Dempsey („Fulham“), Landonas Donovan („Everton“).

Spėjama, kad amerikiečiai C grupėje nusileis tik Anglijai, bet pralenks tiek Slovėniją, tiek Alžyrą. Tokiu būdu aštuntfinalyje jų lauktų akistata su vokiečiais, kurie versis be savo kapitono Michaelo Ballacko. Jei 2:0 buvo įveikti ispanai, kodėl to negali nutikti ir su vokiečiais?

Afrika – Dramblio Kaulo Krantas. Nors Kamerūnas, Gana ir Nigerija žais iš pažiūros silpnesnėse grupėse, į mirtininkų pogrupį patekęs Dramblio Kaulo Krantas gali skelti daugiausiai antausių taip vadinamiems grandams.

Švedų trenerio Sveno Gorano Erikssono auklėtinių pagrindinis tikslas – kaip nors išeiti iš itin sudėtingos grupės, kurioje dar varžysis Brazilija, Portugalija ir Šiaurės Korėja. Visgi afrikiečių neturėtų slėgti tokia didelė atsakomybė, kaip brazilų ir portugalų, kuriems kelialapis į kitą etapą – tarsi savaime suprantamas dalykas.

Kolo Toure („Manchester City“), Emmanuel Eboue „(Arsenal“), Yaya Toure (Fc „Barcelona“), Didier Zakora („Sevilla“), Didier Drogba („Chelsea“), Salomonas Kalou („Chelsea“) ir kiti yra pasirengę varžovams pridaryti aibę nemalonumų ir užimti bent antrą vietą G grupėje.

Tiesa, ji irgi nežadėtų nieko gero, nes jau aštuntfinalyje greičiausiai lauktų Europos čempionai ispanai, su kuriais žaidžiant prireiktų ir Fortūnos šypsnio.

Priminsime, kad 2010 metų pasaulio futbolo čempionato startas – jau šį penktadienį, birželio 11 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų