Pirmadienį Vilniuje pristatyta visų Lietuvos krepšinio sirgalių laukiamo filmo „Mes už... Lietuvą!“ santrauka, po kurios vieni iš pagrindinių gegužės 31-dieną kino teatruose pasirodysiančios juostos herojų – Robertas Javtokas ir Jonas Valančiūnas – prisipažino, kad niekada negalvojo tapti aktoriais.
Nesurežisuoti unikalūs kadrai iš drabužinės, atviri krepšininkų pokalbiai apie nematomą rinktinės pusę, sirgalius ir mylimiausią darbą – krepšinį. Iš taip arti Lietuvos rinktinės dar niekas nematė. „Mes už... Lietuvą!“ – pirmasis dokumentinis filmas apie krepšinio rinktinės užkulisius.
Tai puikiai iliustruoja ir paskutinis trumpo filmo pristatymo epizodas, kuriame Šarūnas Jasikevičius mesteli repliką fotografui, mėginančiam padaryti Dariaus Songailos reprezentacinę nuotrauką: „O tu su „fotošopu“ jam tą barzdą paskui nuimsi?“
„Iš tiesų Šarūnas Jasikevičius galėtų imtis režisieriaus darbo. Jau filmuojant jis mums aiškino, ką dėti po titrų, ką apkirpti ar iškirpti iš filmo“, – juokėsi filmo režisierius Andrius Lekavičius.
Su broliais – be stabdžių
Pirmadienį kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ vykusioje spaudos konferencijoje be jo „Mes už... Lietuvą!“ pristatyme dalyvavo vykdantysis prodiuseris Linas Kunigėlis, Lietuvos rinktinės strategas Kęstutis Kemzūra ir krepšininkai J. Valančiūnas bei R. Javtokas.
Lietuvos rinktinės atstovai, rėmėjai ir žiniasklaidos atstovai išskirtinę filmo premjerą pamatys gegužės 29 dieną. „Truputį neramu. Prieš dvejus metus man ir Linui Kunigėliui kilusi idėja tapo kūnu, – kalbėjo filmo režisierius. – Iš tiesų mums visai neblogai pavyko nubraižyti komandos kontūrus ir atskleisti charakterius.“
Anot jo, kiekvienam krepšininkui buvo planuotas tam tikras vaidmuo: Š. Jasikevičiui – veterano, J. Valančiūnui – „jaunėlio“, Linui Kleizai – lyderio, K. Kemzūros – uždegančio trenerio. „Negalvojome, kad su broliais Lavrinovičiais bus taip smagu. Buvome apie juos girdėję, bet nesitikėjome. Iš arti su jais – be stabdžių“, – juokėsi A. Lekavičius.
K. Kemzūrai filmavimas netrukdė
„Visiškai pasitikėjome L. Kunigėliu. Vienintelis prašymas buvo, kad kameros ir filmavimas netrukdytų pagrindiniam procesui, – teigė K. Kemzūra. – Džiaugiuosi, kad vyrai gerai atliko savo darbą – buvo nematomi, pamiršdavau, kad jie yra.“
Lietuvos rinktinės strategas tikino, kad nesijaučia vertu būti filmuojamu žmogumi: „Eurobasket 2011“ rezultatas ne tas, apie kurį turėtų būti kuriami metraščiai. Vis dėlto džiaugiuosi, kad bus parodytas komandos gyvenimas iš vidaus – jausmai ir emocijos.“
Filmo kūrėjai susidūrė su problema – treneris per visą filmavimo laiką pasakė tiek daug uždegančių kalbų, kad teko gerokai pasukti galvą, kurias jų įtraukti į juostą. Pasak K. Kemzūros, svarbu tikėjimas tuo, ką darai. „Nemėgstu į save žiūrėti, bet smalsu. Tikiuosi, kad sirgaliams filmas patiks“, – teigė krepšinio specialistas.
Kamera nesekė tik į dušą ir į lovą
Filmo režisierius tikino, kad darbo pradžioje pirmiausia sulaukė daug gąsdinimų iš rinktinės spaudos atstovo L. Kunigėlio.
Pastarasis, vėliau ir pats paėmęs į rankas kamerą, juokėsi: „Pagąsdinau, kad nebus taip paprasta. Čia ne aktoriai, kuriems sumoki honorarą ir jie daro, ką nori. Tačiau vyrai neišsigando. 2011 metų Europos čempionato nenormalaus ažiotažo fone žiauri krepšininkų tolerancija leido padaryti daug unikalių kadrų.“
Anot jo, drabužinė ir procedūrinis kambarys – draudžiama zona, kur krepšininkai turi jaustis nestebimi. „Manęs niekas nevarė. Iš tiesų ten vyksta linksmų dalykų, o krepšininkai dažnai atsiveria masažuotojams ir pasako tai, ko nepasakytų niekam“, – kalbėjo L. Kunigėlis. Jis tikino, kad vienintelės vietos, kur kameroms buvo draudžiama sekti paskui krepšininkus – į dušą ir į miegamojo lovą.
Jubiliejų atšventęs J. Valančiūnas pokštavo
Gegužės 29 dieną vyksianti filmo premjera bus savotiškos palydėtuvės Lietuvos rinktinės kandidatų, kurie jau kitą dieną rinksis Druskininkuose į pirmąją treniruočių stovyklą. Šalies nacionalinė komanda pradės pasirengimą olimpiniam atrankos turnyrui, kuris liepos 2–8 dienomis vyks Venesueloje.
Sekmadienį 20-ąjį jubiliejų atšventusiam J. Valančiūnui filmo kūrėjai padovanojo tortą ir išskirtinę 17-ąją vietą – kaip ir marškinėlių numerio – į filmo išskirtinę premjerą. „Šiaip kino teatre nesilankau, bet į šį filmą ateisiu“, – juokėsi Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas ir prisipažino, kad aktoriumi nenorėtų būti.
Aukštaūgis atviravo, kad iš pradžių net nesuprato, ką vaikinai veikia su kameromis per treniruotes, o vėliau ir pamiršo, kad kuriamas filmas. „Svarbu, kad nuogų nerodytų, – pokštavo jis toliau. – Jei rimtai, šiek tiek baimės yra, bet tikiuosi kūrėjai viską gražiai sudėliojo.“
Filmo kaina – su penkiais nuliais
R. Javtokas teigė netveriantis smalsumu, kaip viskas atrodys kino teatro ekrane: „Dabar pradedu galvoti, ką ten prisikalbėjome. Iš tiesų atsipalaidavome ir elgėmės, kaip visada. Geras atsiminimas – vaikams parodysiu.“
Lietuvos rinktinės kapitonas tikino, kad skirtingai nei K. Kemzūra, dievina į save žiūrėti: „Visuomet įdomu į save iš šono pažiūrėti, o dar kai viskas atlikta su profesionalia įranga... Pokštų ten tikrai ne vienas.“ Paprašytas pamėginti suskaičiuoti, kiek kartų galėjo ištarti frazę „Mes už...“, krepšininkas akimirkai sudvejojo, tačiau papurtė galvą. „Begalę. Nesuskaičiuosi“, – teigė jis.
Filmo režisierius dar neatskleidė, kokia juostos kaina, tačiau prasitarė, kad suma siekia penkis nulius. Be to, planuojama filmą parodyti ir užsienio auditorijai. Jis neslėpė, kad juostoje bus ir kadrai iš drabužinės, kai Lietuvos rinktinė pralaimėjo ketvirtfinalyje Makedonijos nacionalinei ekipai.
„Tai viena dramatiškiausių filmo vietų, – tikino jis ir pakvietė krepšinio sirgalius gegužės 31 dieną į kino teatrus ateiti su visa tinkama nacionaline atributika. – Taip palaikysime mūsų krepšininkus, siekiančius bilieto į olimpiadą. Pabaiga bus gera.“
CITATOS IŠ FILMO
Kęstutis Kemzūra (citata iš filmo)
„Retai kada žaidėjas taip atsivers vyriausiam treneriui. O Juozui jie pasisako daugiau. Jokiais būdais aš to nereikalauju. Na, jis neišduoda tų paslapčių. Bet suteikia man tam tikros informacijos – neįskųsdamas, neišduodamas.“
Kęstutis Kemzūra (citata iš filmo)
„Ne viskas išeina. Ir mes labai išgyvenam, kai kažkas nepasiseka ir pralaimim. Dėl to, kad suprantame, jog nuvylėme visus tuos, kurie už mus sirgo. O taip norėčiau, kad ir kaip ten būtų, jog tas vieningumas išliktų visur.“
Juozas Petkevičius-Juozukas (citata iš filmo)
„Nėra gyvenimo be krepšinio. O krepšinį visą laiką pats norėjau žaist, bet dėl ūgio manęs niekur nepriimdavo.“
Šarūnas Jasikevičius (citata iš filmo)
„Tikrai nesu patenkintas tokiu dėmesiu, bet vis dėlto, žiūrint iš pozityvios pusės, tai – mūsų stiprybė – tas didelis tautos dėmesys krepšiniui. Tai – Lietuvos tradicijos.“
KOMENTARAI APIE FILMĄ
Andrius Lekavičius (režisierius apie filmą)
„Tai filmas su universalia žinia – būdami kartu, mes stipresni. Ši istorija vyksta krepšinio aikštelėje, bet joje perduodamą žinią galima perkelti ir į kitas gyvenimo sritis. Tikime, kad tai istorija, kuri įkvėps visus ją pamačiusius.“
„Sporte tarp pergalės ir pralaimėjimo nėra didelio skirtumo – tik kaip tave vertina aplinkinis pasaulis. Todėl ateidami į šį filmą lietuviai parodytų, kad tiki savo rinktine ir jos sėkme Londono olimpiados atrankinėse varžybose, o vėliau ir olimpiadoje. Juk iš esmės tai bus beveik ta pati komanda, todėl toks palaikymas, manau, jai bus svarbus.“
Mantas Kalnietis (apie filmą)
„Žmonės pamatys, kaip leidžiame laiką, kai būname vieni ar drabužinėje, ar autobuse, keliaujame ar ruošiamės varžyboms, kai būname susikaupę. Na, tai – mūsų gyvenimas, sakyčiau toks, kaip realybės šou.“
Robertas Javtokas (apie filmą)
„Lietuviai – krepšinio tauta ir jiems tiesiog įdomu, ką darome ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir ką veikiame iki tol. Man taip pat būtų įdomu pamatyti kitų sporto šakų užkulisinį gyvenimą.“
Juozas Petkevičius-Juozukas (apie filmą)
„Frazių tikrai daug esu pasakęs, bet tikiuosi, kad ne viską įgarsins. Nors visada pasakau, kad dabar esu rinktinės techninis vadybininkas ir turiu teisę pasakyti, ką galvoju.“
FILMO KŪRYBINĖ KOMANDA
Režisierius ANDRIUS LEKAVIČIUS
Operatoriai: JAROSLAVAS GAVRINAS, SAULIUS LUKOŠEVIČIUS
Garso režisierius VYTIS PURONAS
Kompozitorius JUSTINAS CHACHLAUSKAS a.k.a. VIRUS J
Montažo režisierius RIČARDAS MATAČIUS
Prodiuseriai: AIDAS AVIŽINIS, TITAS PETRIKIS
Vykdantysis prodiuseris LINAS KUNIGĖLIS
Vaidina: Kęstutis Kemzūra, Jonas Valančiūnas, Šarūnas Jasikevičius, Robertas Javtokas, Kšyštofas Lavrinovičius, Darjušas Lavrinovičius, Mantas Kalnietis, Martynas Pocius, Renaldas Seibutis, Juozas Petkevičius, Linas Kleiza, Evaldas Kandratavičius, Rimantas Kaukėnas, Tomas Delininkaitis, Paulius Jankūnas, Darius Songaila, Marijonas Petravičius, Mindaugas Lukauskis, Donatas Motiejūnas, Martynas Gecevičius, Deividas Gailius, Artūras Jomantas, Mindaugas Kuzminskas, Valdemaras Chomičius, Robertas Kuncaitis, Donaldas Kairys, Mantas Šernius, Sigitas Kavaliauskas, Rimtautas Gudas, Vytenis Trumpickas, Aidas Buzelis, Aleksejus Peletskis.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Eurobasket 2011“: geriausi Lietuvos krepšininkų pokštai ir „perliukai“