Ne paslaptis, kad futbolas tapo turtingiausių planetos žmonių verslo dalimi. Valdydami milijardinius turtus jie lengva ranka leidžia milžiniškus pinigus garsiausiems futbolo klubams ir žaidėjams įsigyti, rašo leidinys „El Mercurio“.
Turtingiausiųjų sąrašo viršūnėje – rusų magnatas Romanas Abramovičius, 59 metų Kataro emyras šeichas Hamadas bin Khalifa Al Thani, buvęs Italijos premjeras Silvio Berlusconi ir garsus argentiniečių televizijos laidų vedėjas Marcelo Tinelli.
Egzistuoja nuomonė, kad šiuolaikiniai turtuoliai futbolą vertiną kaip vietą rimtoms investicijoms, kurios po kurio laiko jiems atneš ne tik pelną, bet ir šlovę.
Europos futbolas
R. Abramovičius. Daugiau nei prieš 10 metų jo vardas tapo žinomas visame pasaulyje. Rusų verslininko vardas buvo linksniuojamas, kai jis nupirko anlgų futbolo klubą „Chelsea“ už 220 mln. JAV dolerių. Anot įtakingo amerikiečių leidinio „Forbes“, 46 metų R. Abramovičius milijardierių sąraše užima 68-ą vietą, o Rusijoje tarp turtingiausiųjų yra devintas.
Būdamas 4 metų jis neteko tėvų ir buvo auklėjamas dėdės šeimoje. Savo turtus jis susikrovė po Sovietų sąjungos žlugimo naftos versle – buvo stambiausios naftos kompanijos „Sibneft“ savininku. Šią pardavė už 13,1 milijardo JAV dolerių kompanijai „Gazprom“.
„Chelsea“ tuo metu buvo ant bankroto ribos ir motyvai įsigyti šį klubą iki šiol nėra aiškūs. Viena versija skelbia, kad tokiu būdu R. Abramovičius „prasimušė“ į britų aukščiausius verslo klasės sluoksnius. Anot kiros versijos, jis tiesiog įsimylėjo futbolą.
Rusui pavyko pakelti Londono klubą ant kojų. „Chelsea“ šiuo metu – vienas iš penkių brangiausių futbolo prekės ženklų pasaulyje. Iki R. Abramovičiaus atėjimo ši komanda apie tai galėjo tik pasvajoti. Svarbiausias momentas – R. Abramovičius kėlė ant rankų UEFA Čempionų lygos taurę praėjusiais metais. To nenupirksi už jokius pinigus.
Rusų oligarchas sulaukė pasekėjų. Kataro ir Dubajaus šeichai nupirko Paryžiaus PSG ir „Manchester City“ klubus ir taip pakėlė statomas sumas futbolo rinkoje, kad R. Abramovičius atrodo tik kaip kuklus asketas.
Hamadas bin Khalifa Al Thani. 2011 metų gegužę po pusmetį trukusių derybų Kataro emyrui pavyko gauti Prancūzijos prezidento palaiminimą ir per fondą „Katar Sport Investment“ išpirkti 70 proc. garsaus prancūzų futbolo klubo „Paris Saint-Germain“ (PSG).
2012 metais visų futbolo gerbėjų žvilgsniai vėl nukrypo į Paryžiaus klubą, kai šis paskelbė apie Zlatano Ibrahimovičiaus pirkimą. Už švedų puolėją „Milan“ klubui buvo sumokėta 60 mln. eurų, o už argentinietį Javierą Pastore – 42 mln. eurų.
Niekam nekilo abejonių, kad šią sumą paklojo H. bin Khalifa Al Thani. Dar didesnio pasaulio žiniasklaidos dėmesio prancūzų klubas sulaukė visai neseniai, kai penkiems mėnesiams pasirašė sutartį su buvusiu Anglijos futbolo rinktinės kapitonu Davidu Beckhamu.
37 metų anglų futbolo žvaigždė sulaukė daugybės viliojančių pasiūlymų, kai atsisveikino su JAV komanda „Los Angeles Galaxy“ praėjusiais metais. Pats futbolininkas naująjį kontraktą pavadino unikaliu ir nusprendė neimti atlygio – jį skyrė labdaringoms Paryžiaus organizacijoms, remiančioms vaikus. Paklaustas, apie kokią sumą eina kalba, D. Beckhamas teigė, kad apie „itin didelę“.
S. Berlusconi. Buvęs 76 metų Italijos ministras pirmininkas, kurio turtas vertinamas 5,9 milijardo JAV dolerių, užima 169-ą vietą turtingiausių planetos žmonių sąraše ir devintąją – Italijoje. Būdamas 23 metų jis pradėjo užsiimti baldų verslu, jam sekėsi. Netrukus jis tapo įtakingu ir turtingu žmogumi.
Jo interesų sferos buvo įvairios – televizija, žurnalai, laikraščiai, tačiau S. Berlusconi itin didžiuojasi savo futbolo klubu „Milan“. Šis patenka į dešimtuką didžiausius pelnus nešančių komandų. 2012 metais žurnalas „Forbes“ šį klubą įvertino 989 mln. JAV dolerių.
Negalima nepaminėti naujausio „Milan“ pirkinio – skandalingojo Italijos rinktinės puolėjo Mario Balotelli. Futbolininkas už daugiau nei 20 mln. eurų buvo perpirktas iš anglų klubo. „Manchester City“.
Pietų Amerikos futbolas
Skirtingai nuo europietiško futbolo Pietų Amerikos šalys negali pasigirti turtingais rėmėjais. Tačiau ir čia yra fanatų, pasirengusių aukoti viską dėl futbolo.
Argentinoje tarp skirgalių didelės šlovės įgijo televizijos laidų vedėjas Marcelo Tinelli. Jo turtas gali pasirodyti juokingas – viso labo 4,8 mln. JAV dolerių, tačiau futbolui, ypač vaikų, jis jau keletą metų duoda tiek daug, kad pagal populiarumą šalyje rikiuojasi už valstybės galvos Cristinos Fernandez de Kirchner.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Intriguojančios žvaigždžių marškinėlių numerių istorijos: kodėl M. Jordanas pasirinko 23?
TOP 20: geriausi 2012 metų sportininkai