Įspūdingas Jameso Naismitho vardo trofėjus bus eksponuojamas penktadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje pasaulio čempionato atrankos rungtynių tarp Lietuvos ir Bulgarijos rinktinių metu. Dvikova prasidės 19.30 val., ją bus galima stebėti per žiūrimiausią TV3 televiziją, tv3.lt portale bei TV3 Play platformoje. Žiūrėkite tiesiogiai ČIA.
FIBA pasaulio taurė buvo atnaujinta prieš 2019 metų pasaulio čempionatą Kinijoje. Pirmieji ją iškovojo Ispanijos krepšininkai, finale Pekine 95:75 įveikę Argentinos komandą.
„Atnaujintos ir novatoriškos pasaulio taurės savybės suteikia jai sustiprintą krepšinio tradicijų ir prestižo jausmą“, – tv3.lt sakė FIBA atstovas B. Walshe'as.
Mačas su Bulgarija Lietuvos rinktinei – ilgo atrankos į pasaulio čempionatą kelio pradžia. 2023-aisiais planetos pirmenybės vyks net trijose Azijos valstybėse – Filipinuose, Japonijoje ir Indonezijoje.
– Kodėl Lietuva viena pirmųjų valstybių, į kurią FIBA nusprendė atvežti pasaulio taurę? – tv3.lt paklausė Briano Walshe'o.
– Būtent šią savaitę prasideda pagrindinis atrankos į pasaulio čempionatą turnyras. Jį sudarys šeši varžybų langai, kurie truks 18 mėnesių ir baigsis 2023 metų vasarį. Vienas iš FIBA pasirengimo čempionatui tikslų – reklamuoti trofėjų, pademonstruoti jį sirgaliams ir žiniasklaidos atstovams. Siekiame to su federacijomis partnerėmis ir valstybėmis, kuriose žmonės aistringai myli krepšinį ir neabejingi šiai sporto šakai. Lietuva yra būtent tokia šalis.
– Kokios istorijos ir legendos slypi už šio trofėjaus?
– Jau vien tai, kad taurė pavadinta krepšinio išradėjo Jameso Naismitho vardu, suteikia jai ypatingą aurą. Pasaulio čempionatų istorija prasidėjo 1950 metais. Tuomet FIBA norėjo sukurti savo vardo trofėjų, bet neturėjo tam pakankamai lėšų. 1967 metais su rėmėjų finansine pagalba sukurta ir pirmoji nuolatinė čempionų taurė. Tada jos gamyba kainavo 1 000 dolerių.
Be jokios abejonės, dabartinis trofėjus gerokai brangesnis. J. Naismitho vardo trofėjus yra 60 cm aukščio ir sveria 7,5 kg. Iškelti jį aukštai į viršų po rungtynių – tvirtų vyrų darbas. Taurės apačioje matome garbės apskritimą, ant kurio išgraviruoti visų pasaulio čempionatą anksčiau laimėjusių šalių pavadinimai.
Kas dar įdomu – ant taurės liko originalus FIBA pavadinimas „Fédération Internationale de Basketball Amateur“ (Tarptautinė krepšinio mėgėjų federacija – aut.). Suprantama, mūsų organizacija seniai nėra mėgėjiška, bet palikome šiuos rekvizitus vien dėl istorinių motyvų.
– Iš kokios medžiagos pagaminta pasaulio taurė?
– Didžioji dalis – iš gryno aukso. Dėl šios priežasties taurė yra tokia sunki, tačiau spindinti. Neabejoju, kad iškelti šią taurę trokšta kiekvienas krepšininkas.
– Kokie kiti jūsų kelionės planai?
– Vakar lankiausi Tel Avive, kur Izraelio rinktinė atkakliose rungtynėse įveikė Lenkiją. Šiandien Klaipėdoje stebėsiu Lietuvos ir Bulgarijos dvikovą, o arenoje žiūrovai galės gyvai išvysti taurę. Jau rytoj keliausiu į išskirtinį miestą Stambulą, kur Turkija priims Didžiosios Britanijos rinktinę. Beje, Didžioji Britanija pirmose rungtynėse nugalėjo Graikiją, todėl turkai neturėtų tikėtis lengvo mačo (šypsosi). Vėliau lankysiuosi Ispanijoje, kur dabartiniai pasaulio čempionai susitiks su Sakartvelo rinktine.
– Dėkojame už pokalbį ir linkime gerų rungtynių šį vakarą.
– Neabejoju, kad jūs, lietuviai, šiandien tikitės tik pergalės, nes esate susitikimo favoritai. Aš pergalės negaliu linkėti nė vienai komandai (juokiasi). Bet tikiuosi, kad rungtynės bus smagios.
FIBA pasaulio taurės laimėtojai
2019 m. Ispanija
2014 m. JAV
2010 m. JAV
2006 m. Ispanija
2002 m. Jugoslavija
1998 m. Jugoslavija
1994 m. JAV
1990 m. Jugoslavija
1986 m. JAV
1982 m. SSRS
1978 m. Jugoslavija
1974 m. SSRS
1970 m. Jugoslavija
1967 m. SSRS
1963 m. Brazilija
1959 m. Brazilija
1954 m. JAV 1950 m. Argentina