Portalas tv3.lt apžvelgė, koks apskritai buvo šis sezonas Eurolygoje užsienio klubuose rungtyniavusiems Lietuvos krepšininkams ir jų pasirodymą įvertino dešimties balų skalėje.
Šaras – finalo ketverto garantas
Jei reikėtų Šarūnui Jasikevičiui rašyti įvertinimą už sezone atliktą darbą ir įdėtą indėlį į komandos pergales, tai jis neabejotinai būtų vertas paties aukščiausio įvertinimo.
Per trumpą laiką 48-erių lietuvis sezono pradžioje buksavusį, Dimitrio Itoudžio suburtą naujų žaidėjų kratinį pavertė darniai veikiančiu mechanizmu ir ekipos individualybes privertė stengtis dėl bendro užsibrėžto tikslo.
Š. Jasikevičius savo genialumą pademonstravo ir Eurolygos ketvirtfinalyje, kur 3:2 palaužė praėjusio sezono finalo ketverto dalyvius „AS Monaco“, o visos iki šiol kauniečio treniruotos Eurolygos komandos pasižymi ilgomis pozicinėmis atakomis ir puikiu derinių išpildymu.
Portalas tv3.lt paskaičiavo, kad per paskutines penkias lemiamų serijos rungtynių ketvirtojo kėlinio minutes ir penkias pratęsime prie kamuolio skirtingi „Fenerbahče“ žaidėjai varžovų aikštės pusėje prisilietė 52 kartus, kai tuo tarpu Monako ekipa – 35-is.
Önce Wilbekin'in top kaybı, sonra da Okobo'nun zorlama atışı ile uzatma var Monaco'da. pic.twitter.com/hhYtCUiNav
— Ferhat Yeşiltaş (@NeoRock06) May 8, 2024
Per šią dešimties minučių atkarpą net devynios Monako atakos baigdavosi individualiu vieno krepšininko reidu, kai tuo tarpu Šaro vyrai taip sužaidė vos vieną sykį pratęsimo metu, kai pikenrolo situacijoje pats ataką dvitaškiu užbaigė Scottie Wilbekinas.
Pozicines atakas regzdama „Fenerbahče“ visada ieškodavo pranašumo situacijų, kai tuo tarpu jų varžovai kamuolį patikėdavo Ellie Okobo arba Mike'ui Jamesui, kurie arba žaisdavo su viena užtvara arba rinkdavosi sudėtingą metimą izoliacijoje per varžovų rankas.
Identiškas vaizdas aikštėje vyravo ir paskutinėse rungtynėse Stambule, kur rungtynių gale savo komandos likimą nusprendė individualų meistriškumą demonstravę Monako ekipos perimetro žaidėjai.
Tad akivaizdu, kad šachmatų partijoje Š. Jasikevičius pranoko Sašą Obradovičių, nors su Turkijos ekipa lietuvis dirbo gerokai trumpesnį laiką nei jo oponentas iš Serbijos.
Kaunietis ketvirtus metus iš eilė atvedė savo treniruojamą klubą į Eurolygos finalo ketvertą ir neabejotinai yra svarbesnis pergalių kalvis savo komandoje už bet kurį jos krepšininką.
Šaro naudą puikiai iliustruoja ir Barselonos ekipos pavyzdys, kuri su Rogeriu Grimau šiemet nepateko į finalo ketvertą, nors lemiamas rungtynes prieš „Olympiakos“ ir žaidė „Palau Blaugrana“ arenoje.
Sarunas Jasikevicius'a SULU SÜRPRİZ 💦😂@FBBasketbol 🟡🔵 pic.twitter.com/kt6Imfoiic
— Turkish Airlines EuroLeague Türkiye (@EuroLeagueTUR) May 8, 2024
Sedekerskis – tarp geriausių Eurolygos krašto puolėjų
Nors Tadas Sedekerskis netapo savo ekipos gelbėtoju Eurolygos įkrintamosiose traumą patyrus vienam iš „Baskonia“ lyderių Chima Monekei, tačiau jis svariai prisidėjo prie baskų sėkmės reguliariajame sezone ir jo pradžioje buvo vienas naudingiausių visos Eurolygos krepšininkų – po 8 turų vidutiniškai rinkęs 19,9 naudingumo balus.
Vėliau 26-erių neringiškio naudingumas krito, tačiau iki pat reguliariojo sezono pabaigos jis išliko vienu daugiausiai kamuolių Eurolygoje atkovojančių krepšininkų (6,7 atk. kam.) ir šioje kategorijoje užėmė 3 vietą, aplenkdamas tokius milžinus kaip Youssoupha Fallas (6,6 atk.kam.) ar Walteris Tavaresas (6,6 atk.kam.).
Verta paminėti, kad pagal naudingumo balus (14,7 naud.) jis aplenkė tokias pripažintas Eurolygos žvaigždes kaip Kevinas Punteris (14,2 naud.) ar Lorenzo Brownas (13,1 naud.).
Nors dažnai darbo gynyboje statistikos protokole nesimato, tačiau dėl šio aspekto Sedas baskų klube yra itin vertinamas ir tą puikiai iliustruoja su juo net iki 2029-ųjų pratęsta sutartis.
Toks pasitikėjimas lietuviu rodo, kad apie jį ketinama lipdyti komandą ir ateinančiais sezonais, todėl jo nuveiktus darbus Vitorijoje galima drąsiai vertinti stipriu devynetu.
Donatas Motiejūnas – trečia „AS Monaco“ opcija puolime atkrintamosiose
Trečią sezoną Monako klube Eurolygoje sužaidęs D. Motiejūnas nerodė nusidėvėjimo ženklų ir sulaukęs 33-iejų sužaidė geriausią atkrintamųjų seriją atstovaujant „Roca Team“.
Pernai Monako ekipa žengė iki pat finalo ketverto Kaune ir per septynias atkrintamųjų rungtynes aukštaūgis žaisdamas po 20 minučių rinkdavo po 7,3 taško ir 4,3 atkovoto kamuolio.
Šiųmetė ketvirtfinalio serija D-Mo buvo sėkmingesnė ir visose penkiose rungtynėse jis rinko dviženklį taškų skaičių. Jo vidurkiai prieš Š. Jasikevičiaus ekipą šoktelėjo iki 13,2 pelnyto taško, 3,6 atkovoto kamuolio, 1,8 rezultatyvaus perdavimo ir 15,2 naudingumo balų.
Patyrusio vidurio puolėjo žodis buvo svarbus visos serijos metu aikštėje bendraujant su teisėjais, o jam skirtus derinius ir kamuolio įmetimus į baudos aikštelę jis išnaudojo itin efektyviai.
Serija nesusiklostė vienam iš Monako lyderių Jordanui Loyduy, kuris pelnydavo po 11 taškų ir rinko po 10 naudingumo balų, tad lietuvį galima drąsiai vadinti trečiu svarbiausiu S. Obradovičiaus ginklu atkrintamosiose.
Cette relation entre Loyd 🧠 Motiejunas ! 💪
📺 En exclusivité sur https://t.co/gS7u20BbFZ@ASMonaco_Basket x @EuroLeague#SKWEEKLive #EveryGameMatters #SKWEEK #alwaysON pic.twitter.com/3JKujMCVyuREKLAMAREKLAMAREKLAMA— SKWEEK (@skweektv) May 8, 2024
Geriausią savo mačą D-Mo sužaidė paskutinėse rungtynėse, kai pelnė 16 taškų ir 20 naudingumo balų. Stabilumą aikštėje rodantis ir svarų žodį rūbinėje turintis D. Motiejūnas šiame sezone turėjo įgyvendinti visus jam klubo keliamus tikslus, o atkrintamosiose juos net viršijo, todėl jo sezono įvertinimas vertas stipraus aštuoneto ar net devyneto.
Grigonio stabilumas reguliariajame sezone uždirbo naują kontraktą
Iš nugaros skausmų šiame sezone išsivadavęs Marius Grigonis įrodė, kad gali būti elitiniu Eurolygos snaiperiu ir pelnė Ergino Atamano pasitikėjimą.
Autoritetų nepaisantis 30-metis reguliariajame sezone vidutiniškai žaidė po 26,5 minutes ir rinko po 10,1 taško (58,2 proc. dvit., 43,6 proc. trit., 89,6 proc. baud.), o dar svarbiau tai, kad iki šiol žaidė visose 39-iose Atėnų klubo rungtynėse.
Tai didelis kontrastas lyginant su praėjusiais metais, kai sveikatos problemos trukdė gynėjui rodyti geriausią žaidimą ir reguliariajame sezone jis tesužaidė 27 mačus.
Visi šie faktoriai ir aukštas pataikymo procentas garantavo jam naują pelningą sutartį ir PAO gretose Grigulica liks iki 2027-ųjų vasaros. Tiesa, atkrintamųjų serija su Tel Avivo „Maccabi“ snaiperiui nesusiklostė ir jo žaidimo laikas sumenko iki 14,3 minučių per kurias jis pelnė vidutiniškai po 4,6 taško, o tritaškius realizavo žemu 27,8 procentų tikslumu.
Marius Grigonis perdeden çıkıp üçlüğü atıyor 🎯 pic.twitter.com/oFRIy2kDHE
— Euroleague Time (@euroleague_time) May 2, 2024
Žaidimo laikas sumažėjo ir dėl neparankaus lietuviui varžovo lengvojo krašto puolėjo pozicijoje, kurioje lietuvį sezono metu buvo linkęs išnaudoti E. Atamanas.
Gynyboje jam dažnai tekdavo gintis prieš gerokai fiziškesnį Bonzie Colsoną, o stengiantis neduoti šiam pranašumo situacijų po krepšiu E. Atamanas į aikštę metė gynyboje stipresnį graiką Ioannį Papapetrou, kuris didžiąją sezono dalį nežaidė dėl kelio traumos. Toks ėjimas pasiteisino, nes būtent šio lengvojo krašto puolėjo tritaškiai ir patikima gynyba tapo svarbiu serijos X faktoriumi.
Nesėkminga M. Grigonio atkarpa finalinėje sezono stadijoje bendrą jo sezono vertinimą sumažina iki aštuoneto ar stipraus septyneto, tačiau žinant jo atkaklų charakterį tikslių metimų dar tikrai galima sulaukti jam gerai pažįstamame Berlyne.
Permainingas Roko Giedraičio sezonas
Po trijų metų praleistų Vitorijos „Baskonia“ klube savo karjeros stotelę praėjusią vasarą pakeitęs Rokas Giedraitis tapo „Crvena Zvezda“ nariu, tačiau pats lietuvio sezonas Serbijoje tikrai nebuvo toks, kokio galėjo tikėtis jis pats.
Prieš sezoną „Crvena Zvezda“ prezidentas Nebojša Čovičius kėlė tikslą komandai pirmą kartą istorijoje patekti į Eurolygos finalo ketvertą, tačiau to įgyvendinti nepavyko ir reguliariajame sezone Belgrado klubas liko trečias nuo galo.
Nors žaisti „Crvena zvezda“ klube 31-erių šiaulietis pasirinko dėl trenerio Duško Ivanovičiaus, pastarasis sezono pradžioje buvo atleistas, o pats krepšininkas skirtingai nei Vitorijoje neturėjo tokios tvirtos vietos startiniame komandos penkete.
Nors aikštėje praleidžiamų minučių ir pelnomų taškų skaičius nepasikeitė, tačiau suprastėjo atkovotų kamuolių statistika, kuri praėjusiame sezone buvo rekordinė jo karjeroje ir siekė 5,9 atkovoto kamuolio. Šiame Eurolygos sezone R. Giedraitis per 25 minutes Eurolygoje pelnydavo po 10 taškų, atkovodavo po 3,8 kamuolio ir rinkdavo po 9,8 naudingumo balo.
Vietiniame fronte puolėjas spėjo sužibėti antrosiose Adrijos lygos pusfinalio rungtynėse ir pataikęs 6 tritaškius išvedė savo komandą į finalą.
„Raudonoji žvaigždė“ lietuviui praėjusiais metais įteikė vienerių metų sutartį, tad dar nėra aišku, ar šis liks ekipoje ir ateinančiais metais, o pirmąjį permainingą jo sezoną Balkanų pusiasalyje galima vertinti stipriu septynetu.
Rokas Jokubaitis žaidė žemiau savo galimybių ribos
Trejus metus „Barcelona“ klube praleidęs Rokas Jokubaitis per šį laiką dėl didžiulės konkurencijos neišaugino nei savo žaidimo laiko, nei pelnomų taškų vidurkių.
Šiame Eurolygos reguliariajame sezone 23-ejų mažeikiškis aikštėje vidutiniškai praleisdavo po 16 minučių, per kurias spėdavo pelnyti po 5,3 taško ir atlikdavo po 2,8 rezultatyvius perdavimus.
Eurolygos atkrintamosiose R. Grimau lietuviu rėmėsi dar mažiau ir jam aikštėje suteikdavo po 12,1 minutės, per kurias lietuvis spėdavo pelnyti po 3,2 taško ir atlikdavo po 2 rezultatyvius perdavimus.
Kalnų atkrintamosiose nenuvertė ir skambiai į katalonų klubą sezono viduryje sugrįžęs Ricky Rubio, kuris serijoje prieš „Olympiakos“ žaidė po 18 minučių ir pelnydavo po 3,8 taško bei atlikdavo po 4,8 perdavimo.
Dabartinė jo sutartis su „Barcelona“ baigiasi 2025 metais, tačiau jis turi išlygą dėl pasitraukimo į NBA, o taip pat reali ir išpirkos opcija.
Sustojusi vieno ryškiausių Lietuvos krepšinio talentų kreivė verčia tikėti, kad jau kitame sezone gynėjui pavyks pakeisti aplinką ir gauti jo tobulėjimui itin svarbaus žaidybinio laiko, o krepšininko pasirodymą Eurolygoje nesinorėtų vertinti aukščiau nei šešiais balais.
Trenerio pasitikėjimą praradęs Ignas Brazdeikis skendi nežinomybėje
Kaip ir buvo galima tikėtis, Ignas Brazdeikis Graikijos grandų klube sužaidė gerokai prastesnį statistiškai sezoną nei pernai metais Kauno „Žalgiryje“.
Tačiau, kad lietuvio situacija po pirmojo sezono bus tokia prasta buvo sunkiai įsivaizduojama. 500 tūkst. eurų išpirką Kauno klubui sumokėjęs Pirėjo klubas prieš sezoną atrodė itin motyvuotas dėl šio Kanadoje užaugusio krepšininko įsigijimo ir jam pasiūlė 3 metų kontraktą.
Visgi žaidėjų judėjimą be kamuolio mėgstantis išnaudoti Georgios Bartzokas taip ir nerado vietos lietuviui savo komandos schemose viso sezono metu, o būtent didžiąją dalį taškų K. Maksvyčio ekipoje Iggy rinko žaisdamas situacijose vienas prieš vieną.
Reguliariajame sezone I. Brazdeikio rezultatyvumas sumenko nuo 11,4 pelnomų taškų Kaune, iki 3,7 taškų Pirėjuje. Drastiškai krito ir minutės, kritusios nuo 22 min. Kaune iki 11 min. Graikijos sostinėje.
Nors OLY klube krepšininkas uždirba net po 800 tūkst. eurų per sezoną, tačiau savo situacija laimingas būti negali. Lietuvos krepšinio sirgaliai vylėsi, kad Iggy paslaugų G. Bartzokui prireiks ketvirtfinalio serijoje su „Barcelona“, nes pirmose rungtynėse žaisti negalėjo Kostas Papanikolaou, vidurio puolėjas Nikola Milutinovas, o Thomasas Walkupas nesijautė gerai.
Visgi į aikštę lietuvis išbėgo tik pirmosiose ketvirtfinalio rungtynėse Barselonoje, kurias „Olympiakos“ laimėjo 77:75, o I. Brazdeikis žaidė vos septynias minutes, per kurias spėjo pelnyti 2 taškus.
Antrose rungtynėse krepšininkas vėl nepakilo nuo suolo, o vilčių jį išvysti finalo ketverte turbūt irgi nėra daug. Tokį antrąjį krepšininko sezoną Eurolygoje norisi užmiršti kuo greičiau, tad galima vertinti tik ketvertu.