Kinijos plaukimo pasididžiavimui Sun Yangui skirtas draudimas yra penas tiems, kurie jau seniai turėjo įtarimų dėl šalies programos ir dopingo vartojimo.
Kinijos plaukimo programos reputaciją sugadino daugybė skandalų. Pavyzdžiui, kai prieš 1998 m. pasaulio čempionatą Perte viena plaukikė moteris Sidnėjaus oro uoste buvo pagauta su 13 buteliukų žmogaus augimo hormono.
Nuo to laiko Pekinas pasižadėjo pašalinti sukčiavimą vaistais, o Kinijos plaukimo asociacija (CSA) reguliariai pareiškia ryžtingą prieštaravimą draudžiamų medžiagų vartojimui.
CSA neatsakė į prašymus pakomentuoti.
Dėl skandalų kinų plaukikai turėdavo atsakyti nemažai klausimų apie savo pasirodymus.
Vos iš Londono baseino išlipus paauglei Ye Shiwen, pradėjo kilti įtarimai. Mergina pagerino pasaulio rekordą ir laimėjo aukso medalį 2012-ųjų olimpinėse žaidynėse.
Tuo metu Ye Shawn tebuvo 16 metų, o jos visi dopingo testai buvo neigiami, tačiau mergina buvo priversta atremti klausimus ir užuominas apie sukčiavimą. Ji apkaltino savo kritikus šališkumu prieš Kinijos sportininkus.
„Rezultatus pasiekiau sunkiai dirbdama ir treniruodamasi, niekada nevartočiau jokių draudžiamų medžiagų, – sakė ji žurnalistams Londone. – Kinijos žmonių rankos švarios.“
Ji neatsakė į prašymus pakomentuoti šį straipsnį.
Daugkartinio olimpinio ir pasaulio čempiono Sun Yango kraujyje nebuvo rasta uždraustos medžiagos, tačiau Sporto arbitražo teismas jį suspendavo birželį, kai buvo nustatyta, kad jis ir jo palyda sudaužė buteliukus su kraujo mėginiais, paimtais ne varžybų metu, 2018 m. rugsėjo mėn.
Sun Yangas, kuris 2014 m. taip pat buvo gavęs trijų mėnesių draudimą už dopingo pažeidimą, visada abejojo testuotojų kvalifikacija ir tapatybėmis bei nuolat aiškino esąs nekaltas. Jis galės plaukti kitose olimpinėse žaidynėse Paryžiuje, 2024 metais.
Sun Yango advokatas Zhangas Qihui teigė, kad plaukikas tapo „politinės pozicijos tarptautinėje kovoje“ auka, rašoma jo socialinio tinklo „Weibo“ puslapyje esančiame pranešime.
„Kinijai ir net visam pasauliui gaila, kad toks nepaprastai talentingas sportininkas pateko į kai kurių žmonių kontroliuojamos tarptautinės organizacijos rankas“, – sakė jis.
Z. Qihui nenurodė, apie kurią organizaciją jis kalbėjo.
Sun Yangas ir Z. Qihui neatsakė į prašymus pakomentuoti.
Buvęs olimpinis plaukikas, išėjęs į pensiją po Rio žaidynių ir nenorėjęs būti įvardytas, teigė, kad dėl skandalų sunku pakeisti požiūrį į šalies plaukimo programą.
„Kinai yra tikrai šmeižiami. Kitų šalių sportininkų niekas taip nekaltina dopingo vartojimu“, – sakė jis ir pridūrė, kad dopingas yra itin paplitęs daugelyje skirtingų šalių.
Interviu metu penki buvę olimpiečiai teigė, kad Kinijos plaukikai, besiruošiantys Tokijo olimpinėms žaidynėms, dėl Sun Yango draudimo sulauks daugiau žvilgsnių ir kruopštaus nagrinėjimo.
Jie taip pat teigė, kad Sun Yangas buvo vaizduojamas mažiau palankiai atsižvelgiant į įtarimus dėl dopingo vartojimo, palyginti su panašių pozicijų sportininkais iš tokių šalių kaip Australija ir JAV.
Kai kurie plaukikai, pavyzdžiui, Adamas Peaty iš JK, ragino uždrausti Sun Yangui varžytis visam likusiam gyvenimui, o australas Mackas Hortonas atsisakė dalintis su juo podiumu po to, kai Kinijos plaukikas 2019 m. pasaulio čempionate laimėjo 400 metrų laisvuoju stiliumi.
Buvęs olimpinis čempionas Mattas Biondi teigė netikintis, kad sporte visi nusistatę prieš kinus, tačiau kultūra buvo labai kitokia ir oficialesnė.
„Manau, kad kinai patys sau kiša koją, – sakė amerikietis, dabar ką tik įsteigto Tarptautinio plaukikų aljanso vadovas. – Jie izoliuoja save nuo kitų, todėl tai tarsi atspindi išorinio pasaulio nuomonę. Manau, kad iš esmės žmonės jaučiasi taip, tarsi kinai bandė įveikti sistemą su neleistinom medžiagom, ir todėl tai nėra teisinga.“
Kinijos internautai daugiausia palaikė Sun Yangą ir gyrė tris kartus olimpinį ir 11 kartų pasaulio čempioną už visus jo pasiekimus, nes 29-erių vyras pažadėjo tęsti savo karjerą.