Prieš tai su Sakramento „Kings“, Čikagos „Bulls“ ir Vašingtono „Wizards“ klubais nesėkmingai kopęs į NBA olimpą, iš Marijampolės kilęs 31 metų Darius Songaila šį sezoną pabandys pagaliau iškovoti aukso žiedą.
Pateko į stiprų klubą
D. Songaila, kuris netrukus pradės septintą savo sezoną NBA lygoje, šiais metais vilkės jau ketvirtojo per savo karjerą NBA klubo – Naujojo Orleano „Hornets“ – marškinėlius.
Nors praėjusį sezoną „Hornets“ jau pirmajame atkrintamųjų varžybų rate 1:4 pralaimėjo Denverio „Nuggets“ ekipai su Linu Kleiza, šiemet „Širšės“ ir vėl yra laikomos vienomis iš pagrindinių Vakarų konferencijos favoričių. Ir ne veltui – juk komandoje pirmaisiais smuikais griežia tokios žvaigždės, kaip Chrisas Paulas, Davidas Westas, Peja Stojakovičius ir Emeka Okaforas.
Vis dėlto ne lyderių stoka, o būtent per trumpas atsarginių žaidėjų suolelis ir buvo viena iš pagrindinių ambicingo „Hornets“ klubo nesėkmės priežasčių. Todėl nereikia stebėtis, kad strategas Byronas Scottas tarpsezonį nusprendė sustiprinti šią grandį ir į savo gretas pasikviesti patyrusį bei patikimą sunkųjį krašto puolėją iš Lietuvos D. Songailą.
Į 204 cm ūgio ir 110 kg svorio lietuvį Naujajame Orleane dabar yra nukreiptos didelės viltys ir ne ką mažesnis žurnalistų dėmesys. Štai oficiali „Hornets“ svetainė šią savaitę pristatė D. Songailos istoriją ir paėmė iš jo interviu. Pateikiame įdomiausias šio straipsnio ištraukas.
Plovė kiaulides ir šėrė kiaules
„Žinote, kai tu pluši kiaulių fermoje, nelabai turi iš ko pasirinkti, tačiau net ir toks darbas padeda išsiugdyti savybes, puikiai tinkamas kitur, pavyzdžiui, krepšinyje.
Darius Songaila maždaug 1995 metais Lietuvoje buvo perspektyvus krepšininkas, kuris norėjo imigruoti į JAV ir ten padaryti karjerą. Vienintelė problema, kuri jam trukdė, buvo ta, kad jis neturėjo pakankamai pinigų lėktuvo bilietui. Laimei, jo pažįstami pasiūlė sprendimą, nors ir ne per maloniausiai skambantį,“ – intriguojančiai pradeda savo straipsnį „Hornets“ svetainė.
„Kurį laiką aš dirbau pas savo tėvą, kuris Lietuvoje užsiėmė statybomis. Nešiodavau plytas žemyn ir aukštyn, bet man mokėjo nedaug,“ – prisimena sunkius laikus D. Songaila.
Galiausiai aukštaūgis lietuvis nusprendė išbandyti savo laimę Švedijoje, kur jo giminaičiai dirbo kiaulių fermoje.
„Mano pusbrolis man pasakė, kad aš kiaulių fermoje Švedijoje galėčiau uždirbti šiek tiek daugiau pinigų nei statybose Lietuvoje, todėl pamaniau: „kodėl ne?“ Juk man reikėjo pinigų lėktuvo bilietui į JAV.
Tiesa, Švedijoje išbuvau neilgai. Ten turėjau plauti kiaulides ir šerti kiaules, tačiau jau per mėnesį užsidirbau pakankamai,“ – neįtikėtiną savo istoriją pasakoja NBA žaidėjas.
Svarbiausia – ne pelnomi taškai
Kai „Hornets“ vadovai šį rugsėjį iš Minetosotos „Timberwolves“ ekipos gavo D. Songailą, jie puikiai žinojo, kad šešis sezonus NBA praleidęs lietuvis nebijos juodo darbo.
„Jei pažiūrėsite į mano statistiką, pamatysite, kad pelnyti taškai nėra mano stiprioji pusė“, – iškart išduoda per 410 NBA mačus vidutiniškai po 7 taškus įmetęs D. Songaila. – Bet aš tikiu, kad treneriai į komandą mane pasikvietė neatsitiktinai.“
„Jiems turbūt reikėjo patyrusio veterano, kurio krepšinio IQ (intelekto koeficientas) būtų labai aukštas, kuris tiktų jų pasirinktai taktikai ir darytų tai, ką moka daryti geriausiai, – užsiimti gynyba ir kova po krepšiais,“ – stipriąsias savo savybes išvardino lietuvis.
„Aš mėgstu žaisti kietai ir niekada neatsitraukiu nepasiekęs tikslo. Kad ir kaip sunku būtų, tu negali leisti varžovams lipti tau ant galvos arba tave stumdyti. Taigi aš nebūsiu tas, kuris pelnys daug taškų, bet būsiu tas, kuris kovoja iš visų jėgų ir dėl kiekvieno centimetro,“ – atskleidė buvęs Lietuvos rinktinės narys.
D. Songailai – NBA žvaigždės komplimentai
„Hornets“ svetainės apžvalgininkas pastebi, kad D. Songaila naujajai ekipai gali tapti raktu į sėkmę. Juk „Wake Forest“ universitete studijavęs lietuvis tik kartą per tuos šešerius NBA lygoje praleistus metus nepateko į atkrintamąsias varžybas. Tai atsitiko praėjusį sezoną, kai jis žaidė traumų išretintame Vašingtono „Wizards“ klube.
„D. Songaila pasižymi ne tik atkovotais kamuoliais ir gera gynyba, bet ir puikiu metimu iš vidutinio nuotolio bei puikiu aikštės matymu ir laiku atliekamais perdavimais,“ – tikina ekspertas.
„Jis gali įmesti ir iš vidutinio nuotolio, ir iš po krepšio. Darius supranta žaidimą, jis – protingas krepšininkas. Jis yra vienas iš tų vyrukų, kurie visada yra produktyvūs ir savo komandai neša tik naudą,“ – yra įsitikinęs dukart NBA „Visų žvaigždžių rungtynių“ dalyvis ir vienas iš „Hornets“ lyderių Davidas Westas.
Lietuva – tikras krepšinio rojus
Oficiali „Širšių“ svetainė atkreipia dėmesį ir į tai, kad už žaidimą NBA lygoje D. Songaila turėtų būti dėkingas ne tik savo talentui, bet ir jį išauginusiai šaliai – Lietuvai:
„Nemažą dalį dabartinių savo krepšinio įgūdžių D. Songaila įgijo Lietuvoje, kur žaidėjai dar nuo jaunystės yra mokomi krepšinio paslapčių. Tai turbūt viena ir priežasčių, kodėl mažytė, vos 3,3 milijonų gyventojų turinti šalis, kuri yra mažesnė net už 21-ą JAV valstiją, išaugino jau septynis NBA žaidėjus.“
„Viskas Lietuvoje yra pradedama nuo krepšinio pagrindų. Kartais būna liūdna, kai pamatai, kad kai kur Amerikoje tie pagrindai nėra pirmoje vietoje. Bet jūs turite tiek daug puikių atletų, kad kartais aukštosiose mokyklose tie pagrindai jiems tampa nebe tokie svarbūs.
Amerikiečiams dažnai tų žinių nepritrūksta, nes jie pranoksta daugelį savo varžovų kitomis savybėmis – dydžiu, jėga, ištverme, greičiu, šuoliu ir kt. Jie gali laimėti mačus vien dėl to.
Tačiau, kai tu pradedi žaisti universiteto komandoje, visi ten yra fiziškai stiprūs, todėl į NBA prasimuša tik tie, kas iš tikrųjų turi talentą ir bent šiek košės galvoje bei žino krepšinio pagrindus. Štai kodėl svarbu yra ne tik fizinės, bet ir kitos savybės,“ – tvirtina D. Songaila.
Gyvenimas lyg svajonė
Jei Amerikoje aukštaūgiams liepiama neišeiti iš baudos aikštelės, tai Lietuvoje net ir savo ūgiu iš kitų išsiskiriantys žaidėjai nuo mažumės yra mokomi valdyti kamuolį ir pataikyti iš toliau.
„Tai daug ką lemia. Mūsų šalyje turi būti geras pagal visus aspektus,“ – teigia 31-ų metų puolėjas.
Klausantis D. Songailos pasakojimo, labai greitai supranti, kaip Lietuvoje įgyti krepšinio pagrindai padėjo jam ateityje. Jis ir pats neslepia savo dėkingumo jį išauginusiai šaliai, kuri ir atvėrė D. Songailai duris į NBA ir į gyvenimą, apie kurį galima tik pasvajoti
„Žinodamas, kaip sunkiai tai pasiekei, esi priverstas vertinti tai, ką dabar turi. Mums moka už mūsų hobį, už krepšinį, todėl negaliu niekuo skųstis. Aš gyvenu savo svajonę,“ – prisipažįsta D. Songaila, kuris pirmąją sportbačių porą įsigijo tik būdamas 15 metų.
„Kartais kai žmonės pasiekia labai daug, jie užmiršta tai, nuo ko viskas prasidėjo ir kam už viską turėtų būti dėkingi. Jie priima visą tą prabangą, dėmesį ir laimėjimus kaip savaime suprantamą dalyką. Bet juk kai tu baigsi savo NBA karjerą, viskas dings. Taigi geriau iš anksto tam ruoštis ir nepamesti galvos.
Aš vis dar atlieku visus juodus darbus savo namuose pats. Nesvarbu, ar reikia keisti lemputes, filtrus, ar ką nors valyti. Juk negali visiškai priklausyti nuo kitų ir laukti, kol jie ateis ir padės tau. Taigi aš visai mėgstu kartais susitepti rankas ir pats, kad neprarasčiau realybės pojūčio,“ – baigė pokalbį D. Songaila.
AFP/ELTA/Reuters/Scanpix nuotr.