Panevėžiečiai jau iš anksto žinojo, kad Lietuvos rinktinės rungtynės Europos krepšinio čempionate vyks miesto arenoje ir sportininkų priėmimu pasirūpinta. O štai sirgaliams teks patiems spręsti galvosūkį, kur prisiglausti, mat čempionato organizatoriai nelabai ką gali jiems pasiūlyti.Tarptautinės krepšinio federacijos „FIBA Europe“ komisija ne kartą lankėsi Aukštaitijos sostinėje ir vertino ne tik „Cido“ areną bei treniruočių salę Aukštaitijos sporto rūmuose, bet ir viešbučius, kuriuose čempionato metu panevėžiečiai planavo apgyvendinti jo dalyvius.
Jau dabar aišku, kad „Bistrampolio“ viešbutyje gyvens „FIBA Europe“ teisėjai, instruktoriai, komisarai, „FIBA Europe“ ir Lietuvos vietinio organizacinio komiteto personalas. Lietuvos rinktinė turėtų apsistoti „Smėlynės sodyboje“, o likusios penkios komandos – viešbutyje „Romantic“.
Netoli miesto esantis viešbutis „Šermutas“ priglaus žiniasklaidos atstovus.
Mieste ir rajone yra keturiolika įvairių dydžių viešbučių, kuriuose grupės varžybų metu rugpjūčio 31-ąją – rugsėjo 5-ąją galėtų apsigyventi krepšinio aistruoliai – iš viso apie 600 žmonių. Antra tiek svečių, panorusių stebėti krepšinio rungtynes „Cido“ arenoje, galėtų apsigyventi kaimo turizmo sodybose. Tik neaišku, kokias apgyvendinimo paslaugų kainas krepšinio aistruoliams nustatys viešbučių ir kaimo turizmo sodybų savininkai ir ar atvykusiems krepšinio aistruoliams užteks viešbučių.
Nekvailioti su kainomis
„Romantic“ viešbučio savininkė Dalia Kuklierienė „Panevėžio balsui“ vakar sakė, jog rūpesčių bandant spėti iki Europos vyrų krepšinio čempionato pradžios atlikti visus viešbučio rekonstrukcijos darbus pakanka.
„Įsipareigojimai didžiuliai, – prisipažino verslininkė, – bet juos įvykdysime. Be to, jau žinome, kokių rinktinių krepšininkai gyvens viešbutyje ir kiek uždirbsime.“
Nors viešbutis, pasak jo šeimininkės, bus užimtas daugiau kaip savaitę, didelio uždarbio nesitikima, nes Lietuvos krepšinio federacija nustatė apgyvendinimo paslaugų kainas. Nepaisant to, D. Kuklierienė įsitikinusi, jog Panevėžiui, priimsiančiam Ispanijos, Turkijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos rinktines, labai pasisekė.
„Rungtyniaus pasaulyje gerai žinomos komandos, todėl turėtų atvykti nemažai sirgalių stebėti rungtynių. Siūlyčiau viešbučių savininkams nekvailioti dėl kainų ir jų nepakelti, nes gali likti prie suskilusios geldos“, – įspėjo verslininkė. Pasak jos, kainos turėtų būti realios.
„Praturtėti per savaitę neįmanoma, – įsitikinusi D. Kuklierienė, – o jeigu apgyvendinimo paslauga bus per brangi, krepšinio gerbėjai važiuos į kitus miestus, kuriuose pigiau.“
Verslininkė taip pat teigė pasiūliusi miesto valdžiai, siekiant išvengti galvos skausmo ateityje, jau dabar tartis su viešbučių savininkais, kad pastarieji nekeltų paslaugų kainų krepšinio aistruoliams.
Kad viešbučių savininkai planuoja dvigubai ar net trigubai kelti kainas, paaiškėjo pernai. Neoficialiomis žiniomis, „Smėlynės“ viešbučio, kuriame turėta apgyvendinti teisėjus, savininkai Europos krepšinio čempionato metu ketino už gyvenimą viešbutyje užsiprašyti nei daug nei mažai – 1 400 litų už parą. Todėl 2011 metų Europos krepšinio čempionato organizacinio komiteto vadovas Mindaugas Špokas „Panevėžio balsui“ aiškino, kad, sužinojus tokius verslininkų planus, teisėjus nuspręsta apgyvendinti kitame viešbutyje.
Išlaidos lieka neaiškios
Kad ir kaip būtų smalsu, pasakyti, kiek Aukštaitijos sostinei kainuos šiųmetė krepšinio fiesta, dar sudėtinga, mat iki šiol neaišku, kiek krepšinio čempionatas Lietuvai kainuos apskritai – tikslios sumos Lietuvos krepšinio federacija nėra įvardijusi iki šiol. Pernai spalį federacijos vadovai skaičiavo išleisiantys 200 mln. eurų. Tačiau netrukus po Kalėdų atsirado visai kiti skaičiai – esą čempionatas kainuos 22 mln. litų. Aiškinta, kad LKF vadovai, įvardiję vos ne ketvirtį milijono eurų siekusią pradinę sumą, norėjo pabrėžti, jog Lietuva labai daug lėšų investavo į modernių sporto arenų statybas. Iš viso į šešių sporto arenų statybas investuota per 500 mln. litų. Iš jų 216 mln. litų gauta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.
Panevėžyje 2008-aisiais iškilusi universalioji arena kainavo 108 mln. litų. ES struktūriniai fondai tam skyrė 70 mln. litų, 20 mln. litų investavo valstybė, o iš miesto biudžeto buvo skirta 17,5 mln. litų.
Dar pustrečio milijono litų miesto Savivaldybės tarybos 2010 metų birželio 10 dienos sprendimu skirta Europos vyrų krepšinio čempionato varžybų organizavimo ir krepšinio populiarinimo bei plėtros Panevėžio mieste programai įgyvendinti. Iš minėtos 2,5 mln. litų sumos milijonas litų jau pervesta į LKF sąskaitą. Dar pusantro milijono federacijai bus pervesta šiais metais.
Beje, miestui krepšinio čempionatas galėjo kainuoti dar 220 tūkst. litų daugiau. Tačiau miesto vadovams pavyko suderėti su „Cido“ arenos valdytojais, kad iš miesto biudžeto nereikės skirti papildomų pinigų arenos infrastruktūrai, reikalingai Europos vyrų krepšinio čempionatui. Tuos tūkstančius arenos infrastruktūrai pagerinti investuos arenos valdytojai.
Taigi susumavus visas išlaidas išeina, jog miesto biudžetui Europos vyrų krepšinio čempionatas jau kainavo 20 mln. litų. Tačiau tai, žinoma, nėra galutinė suma. Neišvengiamai atsiras ir nenumatytų išlaidų. Jas teks finansuoti iš miesto biudžeto.
Jei norės, pagyvens ir palapinėse
Panevėžio krepšinio komandos „Techasas“ vyriausiasis treneris Gintaras Leonavičius pripažino, kad A pogrupis, kuriame rungtyniaus lietuvaičiai, – neabejotinai stiprus.
„Bus daug vargo Lietuvos komandai... Nors burti iš anksto nesu mėgėjas, bet, mano galva, net trys komandos iš šitos grupės gali kovoti dėl medalių, – atsargiai rinkdamas žodžius sakė jis. – Be to, dar neaišku, kokia šeštoji komanda pateks į A grupę. Lietuviams būtų lengviau, jeigu ne tokios stiprios komandos būtų čempionato pradžioje. Tačiau nieko nepakeisi.“
G. Leonavičius sakė būtinai eisiąs žiūrėti rungtynių, jeigu tik pavyks įsigyti bilietus. „Visiškai neaišku dėl bilietų. Jie dar nepardavinėjami, o kai prasidės pardavimas, neaišku, ar jų liks ir ar spėsime juos nusipirkti“, – išsakė abejones „Techaso“ ekipos strategas.
Abejoja krepšinio treneris ir dėl to, ar užsienio komandų sirgaliai veršis į Panevėžį. „Nemanau, kad jų bus daug, nors iš anksto sunku nuspėti. Tačiau jau dabar tų šalių, kurių komandos rungtyniaus Panevėžyje, sirgaliai naršo internete ir aiškinasi, kokiuose viešbučiuose galės apsigyventi. Didelio pasirinkimo nėra. Kita vertus, galima ir palapinėse apsigyventi – kad ir ant Nevėžio kranto, Berčiūnų link, vietos surasti bus įmanoma“, – siūlė G. Leonavičius gyvenamuosius plotus krepšinio gerbėjams.
Pinigai
Organizaciniams Europos vyrų krepšinio čempionato reikalams Vilnius yra įsipareigojęs skirti 3 mln. litų, Klaipėda – 2,6 mln., Kaunas – 1,1 mln. litų, Šiauliai ir Alytus – po 800 tūkst. litų.
Panevėžio indėlis bus 2,5 mln. litų.
2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatas vyks šešiose sporto arenose:
„Žalgirio“ arena Kaune (bus atidaryta 2011 metais). Vietų – 14,5 tūkst. Statyboms jau išleista 210 mln. litų.
„Siemens“ arena Vilniuje (atidaryta 2004 metais). Vietų – 11 tūkst. Statyboms išleista 67,4 mln. litų.
Šiaulių arena (atidaryta 2007 metais). Vietų – 5,7 tūkst. Statyboms išleista 75,5 mln. litų.
Klaipėdos arena (bus atidaryta 2011 metais). Vietų – 5,5 tūkst. Statyboms išleisti planuojama 62 mln. litų.
„Cido“ arena Panevėžyje (atidaryta 2008 metais). Vietų – 5,6 tūkst. Statyboms išleista 108 mln. litų.
Alytaus sporto rūmai (bus atidaryta 2011 metais). Vietų – 5,5 tūkst. Statyboms išleisti planuojama 26 mln. litų.