Naujienų portalas tv3.lt kviečia pasižvalgyti į visų 32 Pasaulio taurės dalyvių sudėtis.
Kurią rinktinę pagal žaidėjų turimas kontraktus klubiniame krepšinyje galima vadinti prabangiausia, o kuri į čempionatą atvyksta tik su „traškučių pakeliu ir atsuktuvu“?
Reiktų pabrėžti, kad oficialiai žaidėjų atlyginimai skelbiami tik NBA lygoje, o štai Europoje ir kituose žemynuose klubams žaidėjų uždarbių pateikti nebūtina, todėl skaičiuojant krepšininkų finansus tenka pasitelkti įvairius šaltinius ir prognozes, kurios gali truputį skirtis.
Plebėjų aštuntukas
Į šį plebėjų „luomą“, kalbant Senovės Romos terminais, patenka Egiptas, Jordanija, Pietų Sudanas, Dramblio Kaulo Krantas, Iranas, Žaliasis Kyšulys, Angola ir Libanas.
Šioje vietoje reiktų išskirti Pietų Sudaną. Vos 2011 m. įkurta valstybė, kuri atsiskyrė nuo Sudano, FIBA nare tapo 2013 m. gruodį. Vien patekimas į FIBA Pasaulio taurę Afrikos atstovams yra istorinis įvykis, o žinomiausias žmogus Pietų Sudano rinktinėje ilgą laiką buvo komandos treneris.
Tai – Luolas Dengas, buvęs NBA krepšininkas ir Didžiosios Britanijos rinktinės lyderis 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse. Pietų Sudane gimęs L. Dengas net 2004–2019 m. žaidė NBA lygoje ir visose komandose turėjo svarbų vaidmenį bei dukart dalyvavo „Visų žvaigždžių rungtynėse“.
Tiesa, Pietų Sudano komandos žaidėjų atlyginimus smarkiai koreguoja Wenyenas Gabrielis. Vien praėjusį sezoną jis Los Andželo „Lakers“ jis uždirbo beveik 2 mln eurų.
Apie šio žaidėjo prisijungimą buvo pranešta tik rugpjūčio 10 d.
Lieka neaišku, kokį natūralizuotą amerikietį į galutinį dvyliktuką pasikvies L. Dengas. Pietų Sudanas į legionieriaus vietą surengė savotišką konkursą ir į Aziją vešis tą, kuris treniruočių stovykloje pasirodys geriausiai.
Dėl vietos dvyliktuke varžosi Čikagos „Bulls“ naujokas Carlikas Jonesas. Jis artėjantį sezoną Ilinojaus valstijoje taip pat uždirbs 2 mln. JAV dolerių.
Į natūralizuoto žaidėjo vietą taikosi kanadietis Marialas Shayokas, epizodiškai žaidęs NBA ir Eurolygos klubuose, o praėjusį sezoną leidęs NBA Plėtojimosi lygoje.
Mažai kam girdėtas Pietų Sudano lyderių trejetas
Vos baigęs karjerą, būdamas 35-erių, L. Dengas tapo Pietų Sudano rinktinės vyr. treneriu ir atvedė šią komandą į Pasaulio taurės finalinį etapą. Tai tas atvejis, kai treneris komandoje iš tiesų ir svarbiausias asmuo ir autoritetas. Dengas Acuothas, Kuany Ngoras Kuany ir Nuni Omotas – retam krepšinio sirgaliui girdėtos pavardės, o būtent šie rinktinės žaidėjai buvo komandos lyderiai Pasaulio taurės atrankoje.
Pietų Sudano rinktinės sudėtyje nėra aiškiai išsiskiriančio lyderio – visi trys žaidėjai rinko dviženklį balų skaičių, o kiti krepšininkai atlieka pagalbininkų vaidmenis.
208 cm ūgio vidurio puolėjas D. Acuothas ne mažą savo karjeros dalį rungtyniavo Australijoje, o pastarąjį sezoną žaidė Tuniso krepšinio lygoje.
Kiek tiksliai uždirba mūsų aptariamas D. Acuoathas – neaišku, tačiau 26-erių Pietų Sudano lyderis yra įsipainiojęs į lažybų skandalo istoriją. 2022 m. Australijos krepšinio lyga išplatino pranešimą, kuriame pasmerkė D. Acuoatho, kuris lažinosi dėl čempionato, kuriame pats žaidžia, rungtynių baigčių. Australijos lyga krepšininką nubaudė 10 rungtynių diskvalifikacija ir skyrė 2300 JAV dolerių nuobaudą. Po šio skandalo krepšininko reputacija buvo sutepta ir žaidėjas nusprendė grįžti į Afriką.
Kitas Pietų Sudano rinktinės lyderis Kuany Ngoras Kuany pastarąjį sezoną praleido aukščiausioje Suomijos lygoje, kur gynė Kauhajoeno „Karhu“ garbę. Šis klubas pasiekė FIBA Europe taurės pusfinalį, o K. Ngoras Kuany buvo vienas komandos lyderių – puolėjas vidutiniškai rinkdavo 11,5 taško ir 11,1 efektyvumo balo.
Turint omenyje Suomijos pragyvenimo lygį ir krepšinio plėtrą šioje šalyje, K. Ngoras Kuany yra vienas brangiausiai apmokamų Pietų Sudano krepšininkas.
Šioje kategorijoje su juo galėtų varžytis nebent N. Omotas šią vasarą pasirašė sutartį su Taivano lygoje žaidžiančiu Taichungo „Suns“. Prieš tai puolėjas kelis mėnesius praleido Egipto krepšinio lygoje, dar seniau nesėkmingai bandė prasiskinti kelią į NBA Plėtojimosi lygoje.
N. Omotas yra tikras krepšinio piligrimas – 28-erių krepšininkas nuo 2018 m. buvo sudaręs sutartis su net 11 klubų. Europoje jis trumpai rungtyniavo Lenkijoje, Makedonijoje, Turkijoje, Vokietijoje.
Palyginimui, kitos šioje kategorijoje esančios rinktinės turi aiškiai išsiskiriantį lyderį, kuris turi neblogą, o kai kuriais atvejais ir labai puikų kontraktą klubiniame krepšinyje, kuris automatiškai kilsteli visos rinktinės atlyginimų vidurkį.
Taigi, nors oficialiai šių šalių žaidėjų atlyginimai nėra skelbiami, galima daryti prielaidą, kad „pigiausiai“ šioje FIBA Pasaulio taurėje „kainuoja“ Pietų Sudano rinktinė.
NBA žaidėjai potencialių autsaiderių komandose
Žaliojo Kyšulio rinktinėje toks yra Walteris Tavaresas, kuris per metus Madrido „Real“ klube „į rankas“ uždirba maždaug 2 milijonus eurų.
Angoloje NBA lygoje nuo 2019 m. rungtyniaujantis Bruno Fernando pastarąjį sezoną vilkėdamas Atlantos „Hawks“ marškinėlius uždirbo 2,7 mln. JAV dolerių.
Jordanija turi natūralizuotą krepšininką Rondae Hollis-Jeffersoną, kuris praėjusį sezoną žaidė Puerto Rike ir jo alga nėra skelbiama. Puolėjui dar tik 28-eri, tačiau jis per šešerius metus NBA lygoje užsidirbo solidžią sumą. Paskutinį sezoną (2020–2021 m.) Portlando „Trail Blazers“ gretose jo atlyginimas siekė daugiau nei 500 000 JAV dolerių. Finansiškai geriausias natūralizuoto amerikiečio sezonas buvo 2019–2020 m. Tuomet jis iš Toronto „Raptors“ susižėrė net 2,5 mln. JAV dolerių.
Akivaizdus Libano rinktinės lyderis yra Waelas Arakji. Atrankoje į Pasaulio taurę gynėjas rinko po 26 taškus ir pagal šį rodiklį buvo nepralenkiamas tarp visų atrankoje dalyvavusių komandų žaidėjų.
Vis tik didžiųjų Europos ar NBA klubų W. Arakji nesudomino – 28-erių krepšininkas iki šiol savo karjerą leido Libane, Katare, Kinijoje, Kuveite ir Tunise. Praėjusį sezoną jis žaidė gimtojo Beiruto „Al Riyadi“ klube ir duomenų apie finansines sąlygas rasti nepavyko.
Egipto veidas – 38-erių Hamedas Haddadi. Būtent su Egipto rinktine Lietuvai teks žaisti jau pirmąsias Pasaulio taurės rungtynes. Tiesa, H. Haddadi dalyvavimas pasaulio čempionate skendi migloje. Veteranas gydosi pėdos traumą ir netgi suspėjęs pasveikti veikiausiai nebus geriausia savo versija.
Vis tik tai nekeičia fakto, kad H. Haddadi išlieka geriausiai apmokamu Egipto krepšininku. Geriausiais savo metais krepšininkas Fynikso „Suns“ ir Memfio „Grizzlies“ klube kasmet uždirbdavo po 1,3 mln. JAV dolerių.
Pastarąjį sezoną jis praleido Šichuano „Blue Whales“ (Kinija) ekipoje.
Egipto rinktinėje atskiro paminėjimo vertas Assemas Marei. 31-erių „centras“ atrankoje pelnė po 13 taškų, yra rungtyniavęs garsiuose „Galatasaray“, „Karšiyaka“, „Brose Baskets“ klubuose, o 2015–2016 m. praleido „Šiaulių“ klube. Pastrąjį sezoną A. Marei žaidė Kinijoje.
Dramblio Kaulo krantas turi natūralizuotą amerikietį ir Eurolygoje įsitvirtinusį aukštaūgį Alexą Poythressą. Praėjusį sezoną jis rungtyniavo Tel Avivo „Macabi“ gretose, o šią vasarą pasirašė kontraktą su Milano „Emporio Armani“.
Tarp daugiausiai uždirbančių Eurolygos krepšininkų A. Poythressas nepatenka, tačiau pikiniame savo sezone Indianos „Pacers“ klube jo alga siekė 1,6 mln. JAV dolerių (2017–2018 m.).
Vidutiniokų lentynoje – penkios valstybės
Šią apatinę lentyną sudaro Kinija, Venesuela, Filipinai, Puerto Rikas, Meksika. Galbūt keista čia matyti Kiniją, kuri daug investuoja į lygos matomumą ir žinomumą ir būtent dėl šios priežasties į savo šalies lygą nuolat vilioja garsius NBA ir Europos krepšinio veidus. Bėda ta, kad būtent legionieriams kinai ir moka daugiausiai, o vietiniams žaidėjams nuo gausaus finansų puotos stalo lieka trupiniai.
Absoliuti dauguma Kinijos krepšininkų rungtyniauja savo šalyje, o atlyginimų vidurkį į viršų tempia natūralizuotas amerikietis Kyle‘as Andersonas. Minesotos „Timberwolves“ puolėjas praėjusį sezoną uždirbo apie 800 000 JAV dolerių, o artėjantį sezoną jo alga turėtų būti artima 1 mln.
Filipinų žvaigždė ir Jutos „Jazz“ veidas Jordanas Clarksonas praėjusį sezoną uždirbo 13,340,000 JAV dolerių.
Pagrindine Puerto Riko žvaigžde turėjęs būti Jose Alvarado patyrė traumą ir šį čempionatą praleis. Jo atlyginimas praėjusį sezoną Naujojo Orleano „Pelicans“ gretose siekė 1,563,518 JAV dolerių.
Dabar Puerto Riko sirgalių akys krypsta į NBA patirties turintį Tremontą Watersą ir Johną Hollandą, kuris praėjusį sezoną gynė Jeruzalės „Hapoel“ garbę.
Venesuela NBA žaidėjų šioje Pasaulio taurėje neturės, o tarp daugiausiai uždirbančiųjų rinktinės žaidėjų yra Michaelis Carrerra (Madrido „Estudiantes“) ir Nestoras Colmenaresas (Klužo-Napokos „Cluj“).
Ryškiausia ir daugiausiai uždirbanti Meksikos žvaigždė – Juanas Toscano-Andersonas. Jis praėjusį sezoną Jutos „Jazz“ gretose uždirbo 2,133,278 mln. JAV dolerių.
Turtingųjų papėdėje – ir Lietuvos krepšininkai
Į šią kategoriją grubiu skirstymu patektų Naujoji Zelandija, Japonija, Sakartvelas, Juodkalnija, Latvija, Suomija, Dominikos Respublika, Brazilija ir Lietuva.
N. Zelandijos krepšinio žvaigžde sąlyginai galėtume laikyti Finną Delany. 27-erių krepšininkas praėjusį sezoną su Bonos „Telekom Basket“ tapo FIBA Čempionų lygos nugalėtoju.
Dauguma N. Zelandijos krepšininkų rungtyniauja savo šalyje, kurioje pragyvenimo lygis yra pakankamai aukštas ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl N. Zelandija šiame reitinge atsidūrė aukštesnėje nei vidutinėje kategorijoje.
Japonijos turtingiausias krepšininkas – puolėjas Yuta Watanabe. 28-erių krepšininkas vien praėjusį sezoną Bruklino „Nets“ ekipoje uždirbo beveik 2 000 000 mln. JAV dolerių, o artėjantį sezoną jo alga Fynikso „Suns“ klube sieks 2,3 mln. JAV dolerių.
Sakartvelas tradiciškai žymių žaidėjų NBA ir Eurolygos arenose. Turtingiausi iš jų – Goga Bitadze (Orlando „Magic“), Sandro Mamukelashvili (San Antonio „Spurs“) ir Tornike Shengelia (Bolonijos „Virtus“).
G. Bitadze praėjusį sezoną dar rungtyniavo „Pacers“ klube ir susižėrė net 4,7 mln,. JAV dolerių.
S. Mamukelashvili praėjusį sezoną rungtyniavo „Spurs“ ir Mivokio „Bucks“ klubuose bei uždirbo daugiau nei 1 mln. JAV dolerių.
Tuo metu T. Shengelia praėjusį sezoną pateko į brangiausių Eurolygos žaidėjų dešimtuką. Italijos klubas už kartvelo paslaugas atsilygino 2 mln. JAV dolerių.
Juodkalnijos žvaigždė Nikola Vučevičius (Čikagos „Bulls“) praėjusį sezoną uždirbo 22 000 000 JAV dolerių. Latvijos žvaigždė Kristapas Porzingis praėjusį sezoną uždirbo 34 mln. JAV dolerių, o Davis Bertanis – 16 mln.
Suomijos rintinės veidas Lauri Markkanenas – 16,5 mln. JAV dolerių.
Dominikos Respublika taip pat turi du NBA krepšininkus – Karlas-Anthony Townsas vien praėjusį sezoną uždirbo beveik 34 mln. JAV dolerių, o Lesteris Quinones – 129,405 JAV dolerių.
Brazilijos žvaigždė Raulis Neto praėjusį sezoną uždirbo beveik 2,5 mln. JAV dolerių.
Lietuvos vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas 2022–2023 m. NBA lygoje uždirbo 14,7 mln. JAV dolerių.
Antrasis pagal savo rinkos kainą yra Donatas Motiejūnas, kuris praėjusį sezoną uždirbo apie 750 tūkstančių eurų. Trečias – Ignas Brazdeikis, kuris Kauno „Žalgiryje“ uždirbo apie 700 tūkstančių eurų.
Vėliau seka Tadas Sedekerskis (apie 400 tūkst.), M. Kuzminskas ir R. Jokubaitis (abu maždaug po 350 tūkst. Eur).
Tarp turtingiausių – Šiaurės Amerika, Okeanija ir Europa
Turtingiausiųjų kastoje – nieko naujo. Čia pirmauja iš NBA žaidėjų sudaryta JAV rinktinė, stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje atitinkamai net 10 ir 8 žaidėjus turinti Australija ir Kanada bei aukščiausio lygio žaidėjų į NBA rinką nuolat pasiūlančios Prancūzija, Serbija, Ispanija, Graikija, Vokietija, Italija.
Prancūzija, Vokietija ir Serbija Pasaulio taurėje turės po 4 NBA krepšininkus, Ispanija – 2, Graikija – 2, Italija – 1.
Slovėnijos krepšinio šviesulį iš esmės aukštumoje laiko vienintelis Luka Dončičius. Vien jis praėjusį sezoną uždirbo 37 mln. JAV dolerių, o kitąmet ši suma viršys 40 mln.
Giannis Antetokounmpo praėjusi sezoną uždirbo 42,5 mln. Tiesa, penktadienį buvo paskelbta, kad superžvaigždė šį čempionatą praleis. Nepaisant to, Graikijos rinktinės žaidėjai išlieka vienais turtingiausių.
Stulbinančios takoskyros
Kitaip tariant, L. Dončičius uždirba lygiai tiek, kiek net dešimt NBA lygoje australų kartu sudėjus, o G. Antetokounmpo savo metiniu atlygiu australų dešimtuką netgi lenkia.
Būtent Slovėnijos ir Graikijos supertalentai praėjusiame sezone ir buvo geriausiai apmokami krepšininkai iš tų, kas šį rudenį dalyvaus Pasaulio taurėje.
Dešimties NBA australų vertė – 37, 64 mln. JAV dolerių.
Australijos NBA žaidėjų atlyginimai 2022–2023 m. sezone neatskaičius mokesčių: Patty Millsas (6,5 mln.), Joe Inglesas (6,5 mln.), Joshas Giddey (6,3 mln.), Dysonas Danielsas (5,5 mln.), Matisseas Thybulle (4,4 mln.), Joshas Greenas (3,1 mln.), Dante Exumas (3 mln. – nurodomas būsimo sezono atlyginimas), Jockas Landale‘as (1,6 mln.), Jackas White‘as (500 tūkst.), Xavieras Cooksas (140 tūkst.),
NBA vokiečių algos atrodo taip: Franzas Wagneris (5,26 mln.), Dennisas Schroderis (2,6 mln.), Moritzas Wagneris (1,9 mln.),
Kadangi Nikola Jokičiaus Serbijos rinktinėje šiemet nebus, brangiausiai apmokamu serbų žaidėju tapo Bogdanas Bogdanovičius (18 mln.).
Ispanijos rinktinėje šiemet bus du NBA žaidėjai – Usmanas Garuba praėjusį sezoną uždirbo 2,5 mln., o Santi Aldama – 2 mln.
Italijos NBA krepšininkas Simone Fontecchio uždirbo 3,2 mln.
Žemiau pateikiame turtingiausių rinktinių (JAV ir Kanados) žaidėjų atlyginimus.
Pastaba: nurodoma suma, kurią krepšininkai uždirbo 2022–2023 m. sezone. Išimtis – Dante Exumas (nurodomas 2023–2024 m. atlyginimas). Australas gydėsi traumą, buvo trumpai žaidė Europoje, o artėjantį sezoną Dalaso „Mavericks“ klube uždirbs 3 mln. JAV dolerių.
Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad algos nurodomos „ant popieriaus“. Tai reiškia, kad norint sužinoti, kiek krepšininkas gauna „į rankas“, vadovaujantis JAV mokesčių sistema, nuo pateiktos sumos reiktų atimti 40 proc. atlygio.
JAV: Brandonas Ingramas (31 mln.), Jarenas Jacksonas jaunesnysis (28 mln.), Jalenas Brunsonas (27,7 mln.), Mikalis Bridgesas (20 mln), Joshas Hartas (12,96 mln.), Paolo Banchero (11 mln. JAV dolerių), Bobby Portisas (10,8 mln.), Anthony Edwardsas (10,7 mln.), Cameronas Johnsonas (5,9 mln.), Tyrese‘as Haliburtonas (4,2 mln.), Walkeris Kessleris (2,7 mln.), Austinas Reavesas (1,5 mln).
JAV dvyliktuko vertė: 166,46 milijonų JAV dolerių.
Kanada: Jamalas Murray (31,65 mln.), Shai Gilgeous-Alexanderis (30,9 mln.), Lu Dortas (15,3 mln.), Kelly Olynykas (12,8 mln), Dwightas Powellas (11,1 mln), Dillonas Brooksas (11,4 mln), RJ Barrettas (10,9 mln.), Nickeilis Alexanderis-Walkeris (5 mln.).
Aštuonių NBA kanadiečių vertė: 129,5 mln. JAV dolerių.
Apibendrinant, galima tik įsivaizduoti, kokia milžiniška finansinė takoskyra tvyro tarp Pietų Sudano, Kanados ir JAV rinktinių.
Tačiau krepšinis tuo ir žavus, kad aikštėje žaidžia ne kontraktai, o charakteriai. Įdomu, kas paneigs prognozes ir artėjančioje Pasaulio taurėje nustebins labiausiai?
Visas rugpjūčio 25–rugsėjo 10 d. vyksiančio čempionato rungtynes galėsite stebėti „Go3“ kanalu, o visas Lietuvos rinktinės rungtynes tiesiogiai transliuos TV3 televizija ir naujienų portalas tv3.lt.