Į daugiakovę su triukšmu grįžusi 31 metų lengvaatletė Austra Skujytė tvirtina, kad visose rungtyse dar turi nemažai rezervo.
„Pora metų praėjo, pailsėjau ir kaip žvėris puolu į darbus, noriu grįžti atgal“, – praėjusių metų rudenį paskelbusi apie sugrįžimą į daugiakovę kalbėjo A. Skujytė. 2004 metų Atėnų olimpinė vicečempionė iš iš septynkovės nusprendė pasitraukti po nesėkmės Pekino olimpiadoje, tačiau du metus tik rutulio stūmimo rungtyje besivaržiusi lengvaatletė išskirtinių rezultatų nepasiekė.
Rekordas – ranka pasiekiamas
Klaipėdoje vykusiame Lietuvos uždarų patalpų čempionate A. Skujytės pasirodymas penkiakovėje buvo daugiau nei sėkmingas. 31 metų lengvaatletė pasiekė geriausią sezono rezultatą pasaulyje (4578 taškai) ir buvo netoli nuo jai pačiai priklausančio Lietuvos rekordo (4740).
Pirmoje rungtyje – 60 m barjeriniame bėgime – ji pasiekė asmeninį rekordą (8,66 sek.) Šis rezultatas galėjo būti dar geresnis – Austros starto reakcijos laikas nebuvo pats geriausias. Po keturių rungčių ji lenkė Lietuvos rekordo grafiką ir tik kuklesnis rezultatas bėgant 800 m (2:32.51) leido rekordui išlikti.
„Rezultatai nenustebino, nes jau treniruočių procese mačiau ir rodė mokslinių tyrimų testai, kad sportininkė eina teisinga linkme. Austra labai per trumpą laiką sugebėjo grįžti į daugiakovininkių elitą“, – komentavo daugiakovininkės treneris Aleksas Stanislovaitis.
Su treneriu A. Stanislovaičiu (Fotodiena.lt/Alfredo Pliadžio nuotr.)
Į Paryžių – kautis
Kovo 4-6 dienomis A. Skujytė ketina startuoti Paryžiuje vyksiančiose Europos uždarų patalpų lengvosios atletikos pirmenybėse ir, galbūt, pakovoti dėl pirmojo medalio Lietuvai po Nepriklausomybės atgavimo. 2007 metų Europos uždarų patalpų čempionate Birmingeme Lietuvos penkiakovės rekordą pasiekusi sportininkė liko ketvirta.
– Kokie lūkesčiai prieš startus Paryžiuje? – „Balsas.lt Savaitė“ paklausė A. Skujytę.
– Realizuoti, ko nerealizavau, o prie ko tai prives, matysime.
– Klaipėdoje vykusiose varžybose pasiekei geriausią sezono rezultatą pasaulyje...
– Tai truputį paglostė širdį, tačiau pernelyg nedžiūgauju, nes dar nėra pačių stipriausiųjų rezultatų. Galbūt jos nustebins dar Europos čempionate.
– Ar pasirodymu pirmose oficialiose varžybose po ilgos pertraukos likai patenkinta?
– Taip. Visos rungtys pavyko išskyrus 800 metrų. Rezervo dar yra. Jaučiu, kad dar yra, kur tobulėti.
–Ar seki galimų varžovių rezultatus ar pasiekimus?
– Varžovių rezultatais nesidomiu. Jeigu pradėčiau galvoti, kiek ta ar ana padarė... Geriau nežinoti. Eisiu kautis.
Šuolis į tolį (Fotodiena.lt/Alfredo Pliadžio nuotr.)
Didžiausias progresas – greitis
Treneris A. Stanislovaitis teigė, kad didžiausią progresą A. Skujytė padarė greičio srityje. „Anksčiau jos treniruočių procese viskas vyko per jėgą ir ištvermę, o mes efektyvumo siekiame per greitį. Austra turi puikias greičio savybes, bet jas reikia atskleisti“, – aiškino jis.
Anot trenerio, didžiausias rezervas penkiakovėje – daugiakovininkų siaubu vadinamoje 800 m rungtyje. „Saliamoniškai nusprendėme geriau gerai „sulėkti“ Paryžiuje, nei Klaipėdoje Lietuvos rekordą gerinti“, – teigė A. Stanislovaitis.
Puikiais pirmaisiais rezultatais skeptikus užčiaupę A. Skujytė ir jos treneris nelabai buvo nusiteikę kalbėti apie galimybes Europos čempionate. „Paryžiaus mūsų planuose nebuvo, tad griežtai nesakome, kad ten ji turi iškovoti medalį. Važiuojame labiau kaip į žvalgybą, pažiūrėsime, kas per tuos metus daugiakovėje pasikeitė, kokie nauji veidai, varžovių stipriosios pusės. Tarptautinis krikštas bus į naudą“, – konstatavo A. Stanislovaitis.
Anot jo, Austra – toks žmogus, kuris visuomet kaunasi dėl aukščiausių apdovanojimų, o pagrindinis mūsų tikslas šiais metais – sėkmingai startuoti septynkovėje vasarą. Daugiakovininkei teks pakovoti dėl kelialapių į 2011 metų pasaulio čempionatą ir 2012 metų Londono olimpiadą.
A. Skujytė nuolat gerina savo rezultatus (Fotodiena.lt/Alfredo Pliadžio nuotr.)
Gali būti ir medalis
„Tikimės, kad sportininkai Paryžiuje pakartos savo geriausius rezultatus ir tai gali duoti aukštas vietas“, – vertino Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Jezepčikas.
Anot jo, jei lydės sėkmė, galime pretenduoti net į prizines vietas: „Nenustebčiau, jeigu būtų ir medalis. Realiai žmonės tam pasiruošę – Austra Skujytė, Eglė Balčiūnaitė, Darius Draudvila, Povilas Mykolaitis.“
Rinktinės vyriausiasis treneris pasakojo, kad Lietuvos lengvosios atletikos federacija dar rudenį pativirtino normatyvus, kuriuos pasiekę atletai galėtų pretenduoti į Europos uždarųjų patalpų čempionatą Paryžiuje.
„Normatyvus įvykdė 10, bet važiuoja ne visi, – sakė K. Jezepčikas. – Martynas Jurgilas ir Mantas Šilkauskas Amerikoje ruošiasi pagrindiniams startams vasarą ir į Paryžių nevyks, o pavyzdžiui, L. Grinčikaitei iki normatyvo trūko dviejų šimtųjų sekundės, bet jos sportinė forma kyla, ji – stabili sportininkė ir dėl jos klausimų nekilo.“
TIK FAKTAI
31-ajame Europos uždarų patalpų čempionate Paryžiuje kovo 4-6 dienomis Lietuvai atstovaus Eglė Balčiūnaitė (800 m), Lina Grinčikaitė (60 m), Austra Skujytė (penkiakovė), Airinė Palšytė (šuoliai į aukštį), Povilas Mykolaitis (šuoliai į tolį), Darius Draudvila (septynkovė), Rytis Sakalauskas (60 m), Darius Aučyna (šuoliai į tolį), Vitalijus Kozlovas (800 m).
Europos uždarų patalpų čempionatuose lietuviai iki šiol iškovojo 5 medalius ir visus juos iki Nepriklausomybės atgavimo. Kęstutis Šapka (šuoliai į aukštį, 1974 m.) ir Vladimiras Cepelevas (šuoliai į tolį, 1979 m.) laimėjo aukso medalius, K. Šapka 1972 m. – sidabro, o Remigijus Valiulis (400 m, 1980 m.) ir Regina Čistekova (3000 m, 1986 m.) – pasidabino bronza.
Aukščiausiai po Nepriklausomybės atgavimo Lietuvos lengvaatlečiams Europos uždarų patalpų čempionatuose pavyko pakilti iki 4 vietos. Prizininkų pakylos papėdėje 1996 metais liko šuolininkė į aukštį Nelė Žilinskienė, o 2007 metais penkiakovėje – A. Skujytė.