Kas laimės aukso žiedus? Kam atiteks naudingiausio žaidėjo (MVP) titulas? Ką parodys NBA lygos naujokai? Kaip seksis Lietuvos atstovams?
Bent į kelis iš šių klausimų bus atsakyta iki 2010 metų balandžio14 dienos, kai baigsis reguliarusis sezonas, o galutinai viskas paaiškės dar po maždaug dviejų mėnesių – birželio viduryje, kai ir bus karūnuoti naujieji NBA čempionai.
O kol kas visų 30 ekipų laukia ilgas ir sunkus kelias – net 82 reguliariojo sezono rungtynės, po kurių kvietimus į atkrintamąsias varžybas gaus tik po aštuonis stipriausius Rytų ir Vakarų konferencijų klubus.
D. Songaila ir „Širšės“ bandys nustebinti
Linui Kleizai nusprendus pasitikrinti savo vertę Europoje, šiemet NBA čempionato arenose galėsime išvysti tik du Lietuvos krepšininkus – lygos veteranus Žydrūną Ilgauską ir Darių Songailą.
34 metų Ž. Ilgauskui su „Cavs“ apranga tai bus jau dvyliktas bandymas užlipti į NBA sostą, o 31 metų D. Songailai – septintas. Tiesa, skirtingai nuo savo aukštaūgio tautiečio iš Kauno, marijampolietis šiemet gins jau ketvirto per savo karjerą klubo – Naujojo Orleano „Hornets“ – garbę.
Prieš tai D. Songailai užkopti į NBA olimpą nepavyko nei su su Sakramento „Kings“, nei su Čikagos „Bulls“, nei su Vašingtono „Wizards“ marškinėliais. Gal šis sezonas bus lemtingas?
Galbūt, tačiau, nors „Širšės“ ir yra priskiriamos prie stipresniųjų lygos ekipų grupės, niekas rimtai nevertina jų galimybių pasimatuoti aukso žiedus. Pernai „Hornets“ suklupo jau pirmajame atkrintamųjų varžybų rate, kai 1:4 pralaimėjo Denverio „Nuggets“ klubui su Linu Kleiza, kažko panašaus ekspertai tikisi ir iš šio sezono.
Taip, komandoje pirmaisiais smuikais griežia tokios žvaigždės, kaip Chrisas Paulas, Davidas Westas, Peja Stojakovičius ir Emeka Okaforas, bet ne lyderių stoka, o per trumpas atsarginių žaidėjų suolelis yra viena iš pagrindinių stratego Byrono Scotto auklėtinių silpnųjų pusių.
204 cm ūgio ir 110 kg svorio patyręs ir patikimas sunkusis krašto puolėjas iš Lietuvos D. Songaila pabandys šią spragą užlopyti, bet vien jo pastangų tam, kad „Hornets“ vyrai visą sezoną galėtų kaip lygūs su lygiais kautis su NBA grandais, gali būti maža:
„Jei pažiūrėsite į mano statistiką, pamatysite, kad pelnyti taškai nėra mano stiprioji pusė. Bet aš mėgstu žaisti kietai ir niekada neatsitraukiu nepasiekęs tikslo. Aš nebūsiu tas, kuris pelnys daug taškų, bet būsiu tas, kuris kovoja iš visų jėgų ir dėl kiekvieno centimetro.“
Ar L. Jameso ir Shaqo tandemas atneš titulą?
Ž. Ilgausko šansai prieš išeinant į pensiją iškelti NBA trofėjų virš savo galvos yra kur kas didesni nei D. Songailos. Juk po praėjusių metų fiasko „Kavalieriai“ šį tarpsezonį įsigijo tikrą monstrą – keturiskart lygos čempioną 216 cm ūgio ir 147,4 kg svorio milžiną Shaquille'ą O'Nealą.
Nors 37 metų amžiaus Shaqo karjeros saulelė jau ritasi vakarop, niekas neabejoja, kad šį sezoną jis taps tikra paspirtimi „Cavs“ komandai ir gal net padės jai nužygiuoti iki pat NBA finalo. Jau dabar lygos analitikai spėja, kad praėjusio sezono naudingiausio žaidėjo LeBrono Jameso ir Sh. O'Nealo duetas gali būti tiesiog nesustabdomas ir treneriui Mike'ui Brownui skins vieną pergalę po kitos.
Nesikuklina ir pats Shaqas, kuris ne viename interviu pareiškė, kad į Klivlendą atvyko su vienintele užduotimi – „karaliui Jamesui“ padovanoti karūną.
Sh. O'Nealas negaili pagyrų ne tik L. Jamesui, bet ir naujam komandos draugui iš Lietuvos Ž. Ilgauskui:
„Suprantame, kad šį sezoną iš mūsų yra tikimasi labai daug. Vasarą turėjau ilgas atostogas, todėl mano kojos gerai pailsėjo. Taigi, kad ir ko treneriai prašys mane, aš tai atliksiu. Dar vienas geras dalykas yra tai, kad mes turime, kas gali pakeisti mane ir nesugadinti viso reikalo, – Žydrūną Ilgauską. Juk jis 10 metų žaidė startiniame penkete!“.
Tiesa, amerikiečių „Big Z“ „(„Didžiuoju Z“) vadinamam Ž. Ilgauskui Sh. O'Nealo atvykimas sukėlė dvejopus jausmus, nes lietuviui greičiausiai teks pratintis prie naujojo – atsarginio žaidėjo – vaidmens. Visgi „Didysis Z“ dėl to per daug neliūdi:
„Dabartinėje savo karjeros stadijoje aš noriu laimėti. Man jau 34 metai ir aš tikrai labai noriu čempiono titulo. Shaqas yra vienas geriausių pasaulio vidurio puolėjų, todėl jei jis pakeis mane starto penkete, aš tam visiškai neprieštarausiu“.
Ž. Ilgauskas įsitikinęs, kad šiemet „Cavaliers“ klubo šansai užkariauti lygos sostą yra itin dideli, todėl jis yra pasiryžęs aukoti net ir savo asmeninę statistiką bei aikštėje praleidžiamą laiką, kad tik pavyktų Klivlendo miestui padovanoti pirmąjį per visą istoriją NBA čempionų titulą.
Visas būrys žvaigždžių
Nepaisant Shaqo įsigijimo, „Cavs“ krepšininkai šiemet nėra pagrindiniai favoritai laimėti aukso žiedus. Daugiausiai kozirių savo rankose turi Los Andželo „Lakers“ ekipa, kuri gins pernai iškovotą jau 15 titulą per savo gyvavimą.
„Lakers“ ginklai bus ne tik tie patys: alchemiku vadinamas dešimtkart NBA čempionu kaip treneris tapęs Philas Jacksonas, superžvaigždė Kobe Bryantas, Pau Gasolis, Lamaras Odomas ir kiti seni veidai, bet ir naujasis pirkinys iš Hiustono „Rockets“ – Ronas Artestas.
Pasipildę dar vienu pajėgiu žaidėju „Lakers“ ne tik mėgins apginti nugalėtojų titulą, bet galbūt ir pagerinti legendinį 1995-96 metais Čikagos „Bulls“ ekipos, kurioje žaidė tokios žvaigždės, kaip Michaelas Jordanas, Scottie Pippenas, Toni Kukočas, Dennisas Rodmanas, pasiektą rekordą – 72 pergalės ir 10 pralaimėjimų.
Savo gretas kaip reikiant sustiprino ir Bostono „Celtics“, San Antonijaus „Spurs“, Orlando „Magic“ klubai: „Celtics“ iš Detroito „Pistons“ prisiviliojo Rasheedą Wallace'ą, „Spurs“ iš Milvokio „Bucks“ – Richardą Jeffersoną, o „Magic“ iš Naujojo Džersio „Nets“ – Vince'ą Carterį. Tiesa, praėjusio sezono NBA finalininkai atsisveikino su vienu iš savo lyderių turku Hedo Turkoglu, kuris išvyko į Toronto „Raptors“.
Būtent šios penkios išvardytos komandos ir yra šių metų NBA sezono favoritės. Joms įkąsti gali Denverio „Nuggets“, Portlando „Trail Blazers“, Dalaso „Mavericks“, Jutos „Jazz“, Majamio „Heat“ ir, žinoma, Naujojo Orleano „Hornets“ su D. Songaila.
Tuo tarpu šio sezono akivaizdžiomis autsaiderėmis yra laikomos trys ekipos: Sakramento „Kings“, Minesotos „Timberwolves“ ir Milvokio „Bucks“. Joms teks ne tik paneigti skeptiškas prognozes, bet ir pasistengti išvengti visų laikų lygos antirekordo – vos 9 pergalės ir 73 pralaimėjimai – kurį 1972-1973 metais užfiksavo Filadelfijos „Sixers“.
Specialistai teigia, kad laimėti naudingiausio žaidėjo (MVP) titulą šiais metais pretenduos Dwyane'as Wade'as, Dwightas Howardas, Chrisas Paulas, Timas Duncanas ir kitos pirmojo ryškumo lygos žvaigždės, tačiau pagrindinė kova ir vėl turėtų vykti tarp LeBrono Jameso ir Kobes Bryanto.
Laikas perrašyti NBA rekordus?
Kylant jau 64-ojo NBA sezono uždangai daugelio žvilgsnis nukrypsta į lygos metraščius, fiksuojančius visus svarbiausius ir skambiausius atskirų krepšininkų bei komandų rekordus.
Galima net neabejoti, kad naujų įspūdingų pasiekimų bus ir šiemet. Tuo labiau, kad pavyzdžių toli ieškoti nereikia: pernai Denverio „Nuggets“ puolėjas Carmelo Anthony per mačo su Minesotos „Timberwolves“ trečiąjį kėlinį pelnė net 33 taškus ir pakartojo absoliutų NBA rekordą.
Taigi siūlome prisiminti kelis įdomiausius NBA lygos, įkurtos 1964 metais, rekordus ir pasvarstyti, ar juos šį sezoną kas nors pagerins.
Komandos:
Ilgiausios rungtynės: 1951 m. sausio 6 d. Indianapolio „Olympians“ ir Ročesterio „Royals“ mačą tik po šešių pratęsimų 75:73 laimėjo šeimininkai.
Daugiausiai taškų per rungtynes: 1983 gruodžio 13 d. Detroito „Pistons“ krepšininkai po trijų pratęsimų palaužė Denverio „Nuggets“ ekipą rezultatu 186:184.
Daugiausiai taškų per pirmą rungtynių pusę: 1990 m. lapkričio 10 d. Fynikso „Suns“ per pirmus du dvikovos su Denverio „Nuggets“ klubu kėlinius surinko net 107 taškus.
Mažiausiai taškų per rungtynes: 1999 m. balandžio 10 d. Čikagos „Bulls“ per akistatą su Majamio „Heat“ pelnė vos 49 taškus.
Mažiausiai taškų per kėlinį: 1997 m. balandžio 6 d. Dalaso „Mavericks“ į Los Andželo „Lakers“ krepšį ir 2004 m. vasario 8 d. „Golden State Warriors“ į Toronto „Raptors“ krepšį sukrapštė vos po 2 taškus.
Mažiausia taškų per pratęsimą: 0. Taškų per papildomas 5 min. per visą NBA istoriją nepavyko surinkti net aštuoniems skirtingiems klubams („Rockets“, „Lakers“, „Sonics“, „Pacers“, „Nuggets“, „Bullets“, „Pacers“, „Clippers“).
Didžiausia pergalė per pratęsimą: 1983 metų sausio 22 d. Portlando „Trail Blazers“ žaidėjai pranoko Hiustono „Rockets“ net 17:0 (bendras rezultatas – 113:96).
Pergalė didžiausiu skirtumu: 1991 m. gruodžio 17. Klivlendo „Cavaliers“ nušlavė Majamio „Heat“ ekipą net 68 taškais – 148:80.
Mažiausiai klaidų per rungtynes: 2006 m. balandžio 1 d. Milvokio „Bucks“ prieš Indianos „Pacers“ ir 2009 m. kovo 19 d. Klivlendo „Cavaliers“ prieš Portlando „Trail Blazers“ per 48 min. suklydo tik po 2 kartus.
Didžiausio deficito panaikinimas 4 kėlinyje: 1977 m. lapkričio 25 d. Milvokio „Bucks“ krepšininkai mače su Atlanta „Hawks“ likus 8 min. 43 sek. atsiliko net 29 taškais, bet spurtavo 35:4 ir išplėšė pergalę rezultatu 117:115.
Geriausias pergalių balansas namų rungtynėse: 1985-1986 m. sezone Bostono „Celtics“ savo aikštėje laimėjo net 40 mačų, o suklupo tik vieną kartą.
Ilgiausiai nenutrūkusi pergalių serija: nuo 1971 m. lapkričio 5 d. iki 1972 m. sausio 7 d. Los Andželo „Lakers“ žaidėjai žygiavo pergalingai net 33 mačus iš eilės.
Ilgiausia pralaimėjimų serija: 1982 m. Klivlendo „Cavaliers“ iš eilės pralaimėjo net 24 rungtynes.
Geriausias sezono startas: 1948 m. Vašingtono „Capitols“ ir 1993 m. Hiustono „Rockets“ klubai laimėjo net po 15 pirmų sezono rungtynių.
Blogiausias sezono startas: 1988 m. Majamio „Heat“ ir 1998 m. Los Andželo „Clippers“ ekipos pralaimėjo net po 17 pirmų sezono rungtynių.
Daugiausiai kartų NBA čempionais tapo Bostono „Celtics“ krepšininkai. Jie triumfavo net 17 kartų.
Daugiausiai kartų NBA finale žaidė Los Andželo „Lakers“. Jie tai darė net 30 kartų.
Žaidėjai:
Daugiausia taškų per vienas rungtynes: 1962 m. kovo 2 d. Filadelfijos „Warriors“ vidurio puolėjas Wiltas Chamberleinas dvikovoje su Niujorko „Knicks“pelnė net 100 taškų.
Daugiausiai rezultatyvių perdavimų: 1990 m. gruodžio 30 d. Scottas Skilesas iš Orlando „Magic“ per dvikovą su Denverio „Nuggets“ atliko net 30 rezultatyvių perdavimų.
Daugiausiai blokuotų metimų: 1973 m. spalio 28 d. Elmore'as Smithas iš Los Andželo „Lakers“ blokavo net 17 varžovų iš Portlando „Trail Blazers“ metimų.
Daugiausiai atkovotų kamuolių: 1960 m. lapkričio 24 d. Wiltas Chamberleinas („Filadelfijos „Warriors“ ) mače su Bostono „Celtics“ sugriebė net 55 atšokusius kamuolius.
Daugiausiai taškų per kėlinį: 1978 m. balandžio 9d. George'as Gervinas „(San Antonijaus „Spurs“) ir 2009 m. gruodžio 10 d. Carmelo Anthony (Denverio „Nuggets“ ) per kėlinį įmetė net po 33 taškus.
Daugiausiai taškų per pratęsimą: 2006 m. gruodžio 17 d. Gilbertas Arenas (Vašingtono „Wizards“) per pratęsimą su Los Andželo „Lakers“ klubu surinko net 16 taškų.
Daugiausiai tritaškių per rungtynes: 2003 m. sausio 7 d. Kobe Bryantas („Los Andželo „Lakers“) ir 2005 m. kovo 13 d. Donyellas Marshellas (Toronto „Raptors“) pataikė net po 12 tritaškių.
Greičiausia diskvalifikacija: 1997 m. gruodžio 29 d. Bubba Wellsas iš Dalaso „Mavericks“ mače su Čikagos „Bulls“ aikštėje išbuvo vos 3 minutes ir buvo nubaustas diskvalifikacine pražanga.
AFP/Reuters/Scanpix nuotr.