Visgi atsiranda žmonių, kurie mano, jog kėdutės ne visada yra būtinos, tad apie tai kalbiname ekspertus. „Jono Jasučio” vairavimo mokyklos vadovas Jonas Jasutis mano, jog pagrindinė priežastis, kodėl kartais vengiama kėdučių yra ta, kad žmonės nepagalvoja apie pasekmes ir kol tai nenutinka, nesitiki nelaimės. Jis ragina pamąstyti, jog važiavimas ekstremaliomis sąlygomis gali baisiai baigtis ir pateikia pavyzdį, jog kai įvyksta staigus stabdymas, vaiko masė kone prilygta begemoto svoriui. Jei jis neprisegtas saugos diržu specialioje kėdutėje, vaikas iškrenta iš automobilio arba labai susižaloja ir traumuoja keleivius salone.
Tokiu atveju savo vietoje smūgio metu išlikti neįmanoma. ,,Pavyzdžiui, išmanus telefonas prie 70 km/h greičio įgauna 5 kg. masę, o vaiko svoris dar didesnis ekstremalaus stabdymo metu. Kol nepakliūname į ekstremalią situaciją, galvojame, kad tai nenutiks, tačiau reikia mąstyti iš anksto“ – sako J. Jasutis. Klaipėdos vairavimo mokyklos ,,Pirma pavara“ direktorius, instruktorius Antanas Jurkšaitis pabrėžia, jog svarbu, kad kėdutė tiktų vaiko ūgiui, būtų tinkamai užsegta. Kodėl vaikui netinka paprasti diržai? Jo teigimu, standartiniu diržu vaiką galima užsegti nebent per pilvą, tačiau tuomet nebūtų laikomas visas kūnas ir smūgio metu galva atsitrenktų į sėdynę, galima net išslysti, o verčiantis iškristi.
Instruktorius pataria kėdutę tvirtinti gale už vairuotojo, nes savąją pusę vairuojantysis labiausiai saugo pasąmoningai. Tačiau J. Jasučio nuomone, saugiausia kėdutę įtvirtinti per vidurį, nes smūgio metu vaikas gali traumuotis į atlošus, o sėdint per vidurį tokia tikimybė mažėja ir jei jis tvarkingai prisegtas, diržai prilaiko, tad liekama kėdutėje. Jo manymu, vairuotojo pusėje labiau tikėtinas smūgis su priešais prasilenkiančiu automobiliu.
Renkantis kėdutę, J. Jasutis pataria netaupyti, atsižvelgti į rekomendacijas, gamintojus. Geriausia, kad būtų sertifikuota prekybvietė ir kėdutės atitiktų saugos reikalavimus.
Automobilio kėdučių grupės:
0 - nuo gimimo iki 10 kg. 0 plius - nuo gimimo iki 13 kg. 1 - tinkama 9-18 kg. vaikams. 2 - skirta 15 -36 kg vaikams. 3 - skirta 22 - 36 kg. vaikams (kėdutės, paaukštinimai).
Instruktorius A. Jurkšaitis akcentuoja, jog kiekvienas vaikas yra indivialus ir, ar jam vis dar reikia kėdutės, ar užtenka paaukštinimo, sužinoti galima tiesiog pabandžius, ar diržas tinkamai užsisega ir prilaikomas visas kūnas: ,,Iš pradžių, kai vaikas labai mažas, reikia kėdutės, o kai jau diržas užsisega tinkamai, tada dedame tik paaukštinimą. Reikia vertinti pagal kiekvieną vaiką individualiai ir jei jis jau netelpa į kėdutę, įsigijame paauštinimą“, - pataria A. Jurkšaitis. J. Jasutis yra įsitikinęs, jog šioje situacijoje negali būti atlaidumo ir jei pasitaiko atvejų, kai vaikas verkia, nenoriai sėdi kėdutėje, reikia pratinti jį tol, kol pripras be jokių nuolaidų. Jei vaikas jau vyresnis, galima jam paaiškinti, kad tai svarbu, kodėl ir kuo tai gali baigtis.
A. Jurkštaitis nurodo, jog be kėdutės, dar vienas būtinas dalykas yra sureguliuoti, jog galinės durelės neatsidarytų iš vidaus. Taip pat pasakyti ir stebėti, kad vaikas neatsiseginėtų saugos diržo.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pateikia praktinius patarimus, kaip tinkamai vežti vaikus automobilyje:
· Tvirtindami kėdutę, visada tiksliai laikykitės gamintojo nurodymų.
· Visuomet patikrinkite, ar diržai ne per daug įtempti, ar ne per daug laisvi.
· Vaiką į automobilinę kėdutę sodinkite ir prisekite net ir per trumpą kelionę.
· Jei turite du ar daugiau automobilių, stenkitės vaiką visada vežti saugos kėdutėje, nepatingėkite perkelti jos iš vieno automobilio į kitą arba įsigykite po kėdutę kiekvienam automobiliui.
· Jei patyrėte eismo įvykį, kėdutę po jo pakeiskite. Nenaudokite pasenusios ar panaudotos saugos kėdutės.
· Visada patikrinkite, kad automobilio saugos diržai būtų teisingai prigludę, nesusisukę.
· Kai nenaudojate automobilinės kėdutės automobilio viduje, vis tiek privalote ją tinkamai pritvirtinti prie automobilio sėdynės arba patalpinti į automobilio bagažinę.
· Įsitikinkite, kad automobilio sėdynė nemaišo kėdutės galvos atramai – pastaroji neturi atsiremti ir būti pastumta į priekį. Jeigu kėdutės galvos atlošas yra įremtas į automobilio sėdynę, nuimkite automobilio sėdynės galvos atlošą.