• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeitoje dalyje aptarėme pieno produktus, vitaminus, mineralines medžiagas. Šioje, deja, jau paskutinėje, dalyje aptarsime, ar verta vartoti vitaminų papildus, kiek ir ko reikėtų gerti bei amžiną klausimą – alkoholis nėštumo metu.

REKLAMA
REKLAMA

 Ar vartoti vitaminų papildų?

Vienintelis vitaminas, kurio reikėtų nėštumo laikotarpiu nuolat vartoti, yra folio rūgštis – vienas iš B grupės vitaminų. Ji ypač svarbi per pirmąjį nėštumo trimestrą, nes smarkiai sumažina gemalo stuburo ir nugaros smegenų defektų, pavyzdžiui, stuburo įskilos, riziką.

REKLAMA

Vos sužinojusi, kad esate nėščia, pradėkite gerti 400 µg folio rūgšties tabletes (jų nusipirkite vaistinėse). Jeigu nėštumą planuojate, vitaminą galite pradėti gerti prieš tris mėnesius ar net anksčiau. Jeigu sveikai maitinatės, su folio rūgšties turinčiu maistu jos gaunate dar maždaug 200 µg per dieną, todėl bendras folio rūgšties kiekis bus apie 600 µg per parą.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu per ankstesnį jūsų nėštumą buvo nustatyta vaisiaus stuburo defektų ar sergate epilepsija, ruošiantis pastoti ir per pirmąsias 12 nėštumo savaičių jums per parą reikėtų didesnės dozės – apie 5 mg. folio rūgšties. Tokią jos dozę gali skirti tik gydytojas.

Jums gali būti naudinga vartoti dar dviejų rūšių papildų – kalcio ir geležies, tačiau dėl to pasitarkite su gydytoju. Jokiu būdu sužinojusi apie nėštumą neturėtumėte bėgti į vaistinę, pirkti ir „dėl šventos ramybės“ vartoti kitokių vitaminų ir mineralinių medžiagų papildų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu sveikai maitinatės, su maistu gaunate visko, ko reikia jums ir būsimam kūdikiui. Noriu priminti, kad nėščiosios organizmas daug geriau pasisavina vitaminus ir mineralines medžiagas nei įprastai, vienintelė išimtis yra folio rūgštis. Be to, gerdama vitaminų papildų galite gauti per daug vitaminų, pavyzdžiui, vitamino A, o jo per didelis kiekis gali pakenkti vaisiui.

REKLAMA

 Ką reikėtų gerti?

Nėščiajai kiekvieną dieną reikėtų išgerti aštuonias dideles stiklines arba maždaug 1 litrą vandens. Jeigu nenorite gerti tiek daug vandens, jį galite pakeisti žolelių arbatomis. Puikiai tinka vaisių sultys ir pienas, tačiau jie neatstoja vandens.

Kuo daugiau gersite vandens, tuo mažiau jus kankins nuovargis, nes kai stinga organizme vandens, greičiau pavargsta raumenys ir juntamas viso organizmo nuovargis. Geriant daug vandens mažesnė vidurių užkietėjimo tikimybė. Įsivaizduokite, kad jūsų inkstai yra krioklys – kuo daugiau vandens pro juos pratekės, tuo bus geriau.

REKLAMA

Kofeinas, kurio yra arbatoje, kavoje ir kai kuriuose gaiviuosiuose gėrimuose, dabar yra įtrauktas į nėščiosioms nerekomenduojamą medžiagų sąrašą, nors tyrimų rezultatai apie kofeino, ypač vartojimo saikingai, neigiamą poveikį nėščiosios ir vaisiaus organizmui neįtikinami.

Neseniai Italijoje atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad per parą išgeriant daugiau kaip šešis puodelius kavos padidėja persileidimo tikimybė. Daug moterų, ypač per pirmąjį trimestrą, eina į kavines, todėl reikėtų jas paraginti riboti išgeriamos kavos kiekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kofeinas yra šlapimo skyrimąsi skatinanti medžiaga, todėl iš organizmo pasišalina daug reikalingo vandens. Kofeinas taip pat slopina geležies, kalcio ir vitamino C pasisavinimą, todėl sumažina jūsų sveikos mitybos naudą. Kofeino taip pat esama šokolade. Jame yra daug smegenų veiklai reikalingo magnio, tačiau ir labai daug cukraus, riebalų. Dėl to šokoladas yra iš tų produktų, kurio reikėtų valgyti po nedaug.

REKLAMA

 Kiek gerti alkoholio?

Daugelis iš mūsų geriame alkoholinių gėrimų, kad ir po labai mažai. Dėl to vieni iš dažniausių nėščiųjų užduodamų klausimų yra tokie: ar saugu gerti alkoholinių gėrimų laukiantis ir kiek galima.

Nėra patikimų duomenų, kad kartais išgeriama taurė vyno padidintų persileidimo pavojų ar pakenktų vaisiui. Patarčiau alkoholinių gėrimų vartojimą pirmaisiais nėštumo mėnesiais kiek galima apriboti arba visai jo nevartoti.

REKLAMA

Nėra jokių abejonių, kad daug ir dažnai geriant svaigiųjų gėrimų nėštumo metu gali sutrikti vaisiaus vystymasis ir būti apsigimimų. Alkoholikės moterys rizikuoja, kad jų vaisiui gali išsivystyti alkoholiko sindromas. Dėl jo vaisius prastai auga, o gimęs kūdikis būna silpnas ir lėtai vystosi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kūdikis paauga, gali išryškėti neurologinių ir elgsenos sutrikimų. Vaisiaus alkoholinis sindromas yra daug dažnesnis, nei žmonės mano, ir yra aiškus įrodymas, kad alkoholis ir nėštumas (ypač jo pirmasis trimestras) – nesuderinami dalykai. Nieko keista, kad daugelis nėščiųjų pirmaisiais nėštumo mėnesiais alkoholio kvapo ir skonio negali pakęsti.

Šis straipsnių ciklas buvo paremtas Leslė Regan (Lesley Regan) knyga "Nėščiosios knyga kiekvienai dienai", kurią išleido "Alma Littera" leidykla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų