Pirmaisiais mokslo metais neretai pasislepia vaikų gabumai, tai ypač būdinga berniukams, sako Gabių ir talentingų vaikų ugdymo programą kuruojanti Švietimo ir mokslo ministerijos specialistė Marytė Skakauskienė.
„Bendrasis ugdymas dažniausiai būna orientuotas į vidutinius mokinius, dėl to išskirtinai gabūs vaikai dar pradinėse klasėse ima nuobodžiauti, nusivilia mokymusi, stengiasi kitokiais būdais atkreipti mokytojo dėmesį“, – teigia M. Skakauskienė.
Pasak specialistės, ugdymo tvarka pradinėse klasėse gabiam mokinukui leidžia peršokti klase aukščiau, bet šiuo atveju pedagoginės psichologijos tarnyba turi nustatyti, kad vaikas tikrai gabus ir sugebės prisitaikyti prie didesnių reikalavimų ir vyresnių už jį mokinių.
„Mokinuko talentui skleistis padeda individualus darbas su pedagogu, specialios užduotys, tačiau reikia ir tam tikro mokytojo pasirengimo bei nusiteikimo“, – teigia M. Skakauskienė.
Kitais metais keliose mokyklose bus išbandoma Lietuvai pritaikyta metodika, kaip anksti atpažinti gabius vaikus, lavinti ir skatinti jų išskirtinius gebėjimus.
Šiame procese galės dalyvauti ir tėvai – jie gaus rekomendacijas, kur turi kreiptis, jei norės pasitikrinti vaiko gabumus. Vaikų gabumų įvertinimo, atpažinimo ir ugdymo psichologinės metodikos adaptavimas bus finansuojamas iš Europos Sąjungos paramos fondų lėšų.
Iki šiol populiariausiais būdas atskleisti mokinių gabumus – daugelį metų vykstančios rajoninės ir tarptautinės olimpiados, sutraukiančios nemažai dalyvių.
Spalio pabaigoje švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius patvirtino 2010-2011 mokslo metų Lietuvos mokinių dalykinių olimpiadų, konkursų ir kitų renginių grafiką. Toks grafikas sudaromas kiekvieną rudenį, kad mokyklos iš anksto žinotų visų metų olimpiadas ir kitus konkursinius renginius.
Pasak M. Skakauskienės, yra derinama, kad vienu metu nevyktų įvairių sričių olimpiados, jos nesutaptų su egzaminais.
Pirmasis olimpiadinis renginys šiais mokslo metais – Lietuvos mokinių debatų turnyras anglų kalba jau įvyko lapkričio viduryje. Gruodžio 3-iąją vyks 22-asis Lietuvos mokinių fizikos čempionatas.
Respublikinių olimpiadų nugalėtojai pakviečiami į komandas, kurios vyksta į tarptautines olimpiadas. Prie mokinių rengimo šiuo etapu intensyviai prisideda ir mokslininkai.
M. Skakauskienė pažymi, kad geriausių rezultatų tarptautinėse olimpiadose pasiekia tie mokiniai, su kuriais kryptingai dirba universitetų ar mokslo institutų mokslininkai, sekantys ir pasaulio mokslo tendencijas.
Aukštus apdovanojimus kasmet parsiveža jaunieji chemikai, gerų rezultatų pasiekia informatikai, matematikai ir fizikai. Neseniai įvykęs Lietuvos mokinių debiutas biologijos tarptautinėse olimpiadose taip pat buvo pažymėtas gerais įvertinimais.