naudotis prezervatyvais.Beje, neretai šias pamokas veda kitų dalykų mokytojai, kurie paprasčiausiai nėra pasirengę dalintis savo asmenine patirtimi, todėl vargu ar geba sudominti paauglius savo paskaitomis. Dauguma paauglių vis dėlto labiau vertina kitų paauglių patirtį, kuria jie dalinasi internete, taigi gali papasakoti ne tik apie prezervatyvus, bet ir apie aspiriną į makštį ar „Postinor“ tabletę kitą rytą. Nuo nėštumo, be abejo, pastarasis apsaugos, tačiau naudojant dažniau gali gerokai pagadinti sveikatą ateityje. Ką daryti? Akivaizdu – atriboti vaiką nuo interneto ne išeitis. Taigi lieka vienintelis pasirinkimas – pačiai tapti informacijos šaltiniu vaikui. Tokiu šaltiniu, kuriuo galima pasikliauti.Paauglystės periodas pats savaime labai sunkus – ir vaikams, ir tėvams. Mama ir tėtis tampa nebe autoritetais, paauglys nori viską daryti savaip ir netgi tyčia elgiasi atvirkščiai, nei jį moko tėvai. Seksas dažnai tampa priemone įrodyti savo „brandumą“.
Kaip likti autoritetu
Kartais net nesvarbu, kiek pasitikėjimo jūsų santykiuose su vaiku būta iki šiol – paauglystės periode vaikas jau pradeda po truputėlį tolti nuo tėvų, ir tai... gerai. Juk žmogus, kuris sulaukęs 40-ties, vis dar klauso tėčio ir mamos, kažin ar gali būti laikomas suaugusiu. Todėl tapimą suaugusiu reikia priimti ir išmokti jį vertinti naujai ir iš naujo kurti santykius jau nebe su vaiku, o su suaugusiu žmogumi.Nepamirškite: jūsų žodis vaikui jau nėra neginčytina tiesa ir paskutinė instancija. Be abejo, idealiu atveju jau nuo pirmųjų metų reikėtų vaikui ne tik aiškinti, kas teisinga, o kas – ne, bet ir pagrįsti, kodėl.
Kalbant apie seksualinį gyvenimą akivaizdu, kad grasinimais, draudimais ir moralais nieko nepasieksite. Šiuo atveju save geriau priešpastatyti kaip lygiavertė pašnekovą, o ne tą, kuris turi daugiau patirties.Gerai jei jūs sugebėsite būti su savo dukra atvira, papasakoti apie savo seksualinę patirtį nesigėdydama ir nepalikdama įspūdžio, kad sekso klausimais esate menkiau išprususi už jos drauges. Be abejo, į smulkmenas ir detales leistis nereikėtų, tačiau būkite pasirengusi atsakyti į klausimus, kurių būtinai kils kai tik pelnysite jos pasitikėjimą.Į kokius momentus vertėtų atkreipti dėmesį kalbantis su dukra? Tam reikia suprasti, kokios priežastys pažadina paauglei norą imtis sekso, juk akivaizdu, kad ne visada tai vyksta iš tyros ir didelės meilės.
1. Noras būti kaip visi. Ypač aštriai tai pasireiškia paaugliams, priklausantiems kokiai nors jaunimo grupuotei, kur vartojamas alkoholis. Seksas jų požiūriu – madingas, taigi kone privalomas. Beje, netvarkingi lytiniai kontaktai paauglystėje apskritai glaudžiai susiję su ankstyvu alkoholio vartojimu. Todėl labai svarbu kalbėtis ne tik apie seksą, bet ir apie alkoholį, narkotikus. Tačiau visų pirma būtina paaiškinti vaikui, kaip svarbu būti individualybe, asmenybe ir pačiam priimti sprendimus apsvarsčius faktus, patikrinus informaciją, o ne ištirpti minioje. Jei blogos kompanijos įtaka labai stipri, vienintelis dalykas, ką galima padaryti – tai sutelkti paauglio dėmesį į ką nors kita. Pavyzdžiui, jei dukra domisi šokiais, galima skatinti ją dažniau lankytis šokių studijoje, ieškotojai patinkančios šokio krypties – taip liks mažiau laiko mintims apie seksą.
2. Noras išsiskirti. Kartu su noru būti kaip visi, paauglystėje atsiranda ir noras išsiskirti, parodyti, ką sugebi. Ir tai taip pat gerai, svarbiausia – nukreipti šį norą teisinga linkme. Taigi ir vėl būtina paaiškinti, kad be sekso egzistuoja dar ir kitų būdų pasirodyti „kietu“ – pavyzdžiui, pasirinkus įdomų hobį, pasiekus sėkmės užklasinėje veikloje.
3. Smalsumas. Žiniasklaida aktyviai palaiko šiandieninio jaunimo susidomėjimą seksu. Filmai, knygos, muzika nuolat eksploatuoja sekso temą. Beviltiška drausti paaugliui domėtis ta sfera ir sukurti dirbtinius tabu. Verčiau tegul šeimoje sekso, vyro ir moters santykių klausimai būna aptariami pakankamai laisvai. Ir pasistenkite vengti pamokomo tono. Matomoje vietoje padėkite seksualinio auklėjimo knygelių, filmų. Nesiūlykite vaikui įkyriai pasiskaityti sekso enciklopediją, bet tegul ši enciklopedija būna lengvai pasiekiama – paauglys būtinai pasidomės, kas ten parašyta, nors veikiausiai tai darys paslapčia, kai jūs nematote.
4. Noras tapti suaugusiu. Daugelis paauglių mano, kad praradus nekaltybę iš karto tampama suaugusiu. Todėl būtina nuo ankstyvo amžiaus ugdyti supratimą, kad suaugusiųjų gyvenimas – tai ne tik suaugusiųjų malonumai, bet ir suaugusiųjų pareigos, atsakomybė už savo poelgius bei jų pasekmes. Psichologai rekomenduoja jau nuo 5-7 metų „įtraukti“ vaiką į suaugusiųjų gyvenimą, neatriboti jo nuo namų reikalų, pasakoti apie viską, aks vyksta šeimoje, kad nuo pat pradžių formuotųsi pilnavertis suaugusiųjų gyvenimo vaizdas:1. Pasakokite apie tinkamas ir, ne mažiau svarbu, netinkamas kontracepcijos priemones. Apklausos rodo, kad dauguma paauglių yra įsitikinę, jog kalendorinis metodas arba nutrauktas lytinis aktas ir kito ryto tabletė – tai normalios kontracepcijos priemonės.
1. Taigi pasakokite, kuo jos nusileidžia kitoms. Kitas tarp paauglių gajus mitas – esą oralinis seksas visiškai saugus ir jo metu neužsikrečiama LPL. Neseniai atliktas tyrimas, kad paaugliai oralinį seksą kaip tik ir vertina manydami, jog jis – visiškai saugus.
2. Parodykite, kad nesmerkiate vaiko susidomėjimo seksu ir este pasirengusi kalbėti šia tema. Nėštumas ir LPL – ne vienintelės galimos ankstyvo lytinio gyvenimo pasekmės. Yra dar ir prichologinių pasekmių. Būtent todėl taip svarbu nebarti ir nebausti paauglio dėl to, kad jis jau užsiėmė seksu. Kaip tik pas jus jis turėtų ateiti susidūręs su problemomis ar kai jam kils svarbių klausimų.
3. Nupirkite keletą knygų, kur rašoma seksualinio švietimo tematika. Tebūnie jos paaugliui visada po ranka.
4. Pasirūpinkite kad dukra ar sūnus žinotų, kur ir kaip įsigyti prezervatyvų.
5. Nedrauskite dukrai susitikinėti su berniukais, parodykite, kad esate pasirengusi padėti jai kurti savus santykius su priešinga lytimi. Jai bus įdomi ir jūsų patirtis, ir jūsų patarimai apie vyrų ir moterų tarpusavio santykius. Ir jei jums pavyks pelnyti dukros pasitikėjimą, sekso klausimais ji eis konsultuotis būtent su jumis.Be abejo, greta visos su seksu susijusios informacijos ne mažiau svarbu ir pertekti dukrai supratimą apie tai, kad seksas nepadarys jos nei labiau suaugusia, nei „kietesne“, kad tai – meilės aktas. Jau suaugusių žmonių.
Per vieną dieną, savaitę ar mėnesį to padaryti nepavyks. Todėl pradėkite jau dabar. Kuo anksčiau įskiepysite vaikui tokias vertybes, kaip meilė, ištikimybė, nuoširdumas, kuo dažniau savo santykius kursite dialogo principu, tuo labiau vaikas jumis pasitikės, tuo mažiau problemų kils paauglystėje.
Jei spręstume pagal amerikiečių filmus, tai kiekvienos paauglės svajonė – atsikratyti nekaltybės su gražiausiu mokyklos berniuku per išleistuves. Ir nors mūsų šalyje tokios „tradicijos“ nėra, daugumą mamų nukrato šiurpas pagalvojus, kada gi dukra pagaliau padarys TAI.
Seksualinė patirtis jaunėja
Visi tėvai supranta, kad mergaitės suauga ir anksčiau ar vėliau virsta moterimis. Bet vis tiek ši akimirka baugina. Ir, žinoma, kyla klausimas: kaip susikurti tokius santykius, kad dukrai ne pakenktumėte, o padėtumėte, užkirstumėte kelią negatyvioms psichologinėms ir fiziologinėms ankstyvos seksualinės patirties pasekmėms? Kaip įdiegti teisingą suvokimą ir tinkamą požiūrį į seksą?Taip, jei žvilgtelėsime tiesai į akis, įsitikinsime, kad dauguma paauglių baigdami mokyklą jau turi seksualinės patirties, o ir statistika teigia, kad vidutinis amžius, kada pradedamas seksualinis gyvenimas – 15,5-16 metų. Gydytojai taip pat pastebi, kad paauglių seksas pastebimai jaunėja, o susidomėjimas juo ima reikštis jau sulaukus 11-12 metų.Šį faktą galima vertinti įvairiai: būgštauti, apgailestauti ar tiesiog turėti omeny ir daryti viską, kas įmanoma, kad šį žingsnį į suaugusiųjų gyvenimą, kad ir kaip jis būtų žengtas, dukra žengtų be nemalonių pasekmių. Todėl labai svarbu paauglei suteikti visą reikiamą informaciją.
Informacijos ieško internete
Pasak statistikos, daugiau nei 80 procentų paauglių informaciją apie seksą gauna ne iš tėvų, o iš draugų arba interneto. Akivaizdu, kad tai – ne pats patikimiausias šaltinis. Maža to, Didžiojoje Britanijoje atlikus tyrimą išsiaiškinta, kad kai kurie paaugliai yra visiškai tikri, jog pirmą kartą santykiaujant prezervatyvai nebūtini, nes jokios rizikos pastoti nėra.Tai išties kelia nuostabą, nes tame pačiame internete apstu žinučių, kaip reikia saugotis lytiniu keliu plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo. Suaugę žmonės beveik 100 procentų tikri, kad paaugliai žino, kaip vertinti tokią informaciją.
Daugumoje mokyklų vyksta vienokios ar kitokios seksualinio švietimo pamokėlės, tačiau ne paslaptis, kaip į jas reaguoja patys paaugliai. Juk viena – kai internete anoniminė paauglė dalinasi patirtimi, kaip po savo pirmo karto į makštį įsikišo tabletę aspirino ir nepastojo, ir visai kas kita, kai nuobodi mokytoje skaito moralą apie tai, kad seksu reikia užsiimti tik iš meilės ir
Jei spręstume pagal amerikiečių filmus, tai kiekvienos paauglės svajonė – atsikratyti nekaltybės su gražiausiu mokyklos berniuku per išleistuves. Ir nors mūsų šalyje tokios „tradicijos“ nėra, daugumą mamų nukrato šiurpas pagalvojus, kada gi dukra pagaliau padarys TAI.
Seksualinė patirtis jaunėja
Visi tėvai supranta, kad mergaitės suauga ir anksčiau ar vėliau virsta moterimis. Bet vis tiek ši akimirka baugina. Ir, žinoma, kyla klausimas: kaip susikurti tokius santykius, kad dukrai ne pakenktumėte, o padėtumėte, užkirstumėte kelią negatyvioms psichologinėms ir fiziologinėms ankstyvos seksualinės patirties pasekmėms? Kaip įdiegti teisingą suvokimą ir tinkamą požiūrį į seksą?Taip, jei žvilgtelėsime tiesai į akis, įsitikinsime, kad dauguma paauglių baigdami mokyklą jau turi seksualinės patirties, o ir statistika teigia, kad vidutinis amžius, kada pradedamas seksualinis gyvenimas – 15,5-16 metų. Gydytojai taip pat pastebi, kad paauglių seksas pastebimai jaunėja, o susidomėjimas juo ima reikštis jau sulaukus 11-12 metų.Šį faktą galima vertinti įvairiai: būgštauti, apgailestauti ar tiesiog turėti omeny ir daryti viską, kas įmanoma, kad šį žingsnį į suaugusiųjų gyvenimą, kad ir kaip jis būtų žengtas, dukra žengtų be nemalonių pasekmių. Todėl labai svarbu paauglei suteikti visą reikiamą informaciją.
Informacijos ieško internete
Pasak statistikos, daugiau nei 80 procentų paauglių informaciją apie seksą gauna ne iš tėvų, o iš draugų arba interneto. Akivaizdu, kad tai – ne pats patikimiausias šaltinis. Maža to, Didžiojoje Britanijoje atlikus tyrimą išsiaiškinta, kad kai kurie paaugliai yra visiškai tikri, jog pirmą kartą santykiaujant prezervatyvai nebūtini, nes jokios rizikos pastoti nėra.Tai išties kelia nuostabą, nes tame pačiame internete apstu žinučių, kaip reikia saugotis lytiniu keliu plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo. Suaugę žmonės beveik 100 procentų tikri, kad paaugliai žino, kaip vertinti tokią informaciją.
Daugumoje mokyklų vyksta vienokios ar kitokios seksualinio švietimo pamokėlės, tačiau ne paslaptis, kaip į jas reaguoja patys paaugliai. Juk viena – kai internete anoniminė paauglė dalinasi patirtimi, kaip po savo pirmo karto į makštį įsikišo tabletę aspirino ir nepastojo, ir visai kas kita, kai nuobodi mokytoje skaito moralą apie tai, kad seksu reikia užsiimti tik iš meilės ir