• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seksologų teigimu, pastaraisiais 15 metų, padaugėjo žmonių, turinčių lytinio potraukio sutrikimų, tačiau nėra aišku, ar taip yra iš tikrųjų. Galbūt tiesiog padidėjo visuomenės sąmojingumas ir daugiau žmonių kreipiasi į specialistus tam, jog išspręstų savo problemas ir gyventų pilnavertį lytinį gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Lytinio jausmingumo sutrikimas – tai susilpnėjęs seksualinis potraukis. Jei sutrikimas yra visiškas, žmogus visai nejaučia lytinio potraukio, nesidomi nei savo partneriu, nei kitais. Jei sutrikimai yra specifiški, potraukis dingsta tik savam partneriui.

REKLAMA

Natūralu, jog potraukis dažniausiai sumažėja, ilgą laiką būnant su tuo pačiu partneriu, tačiau tai neretai yra laikoma normaliu reiškiniu. Dar sunkiau būna suprasti, kai potraukis dingsta apskritai. Ir šiuo atveju posakis „meilė gydo“ turi šiokią tokią vertę...

Yra pastebėta, jog vyrams, turintiems tam tikrų nukrypimų, pavyzdžiui, fetišitams įsimylėjus – jo potraukis nyksta.

REKLAMA
REKLAMA

Visuomenėje populiaru manyti, jog moterims labiau būdingi fiziologiniai, o vyrams – psichologiniai sutrikimai, kalbant apie seksą, tačiau taip yra tik dėl to, jog vyrų sutrikimai pasireiškia erekcijos nebuvimu, kai tuo tarpu moterys gali tiesiog simuliuoti orgamzą.

Vyrų lytinio potraukio sutrikimai

Jie dažniausiai būdingi jauniems, neryžtingiems vyrams, o to šaknys dažniausiai būna vaikystėje. Be abejonės, labai svarbus tampa tėvų požiūris į nuogumą, lytiškumą, seksualumą. Vyrai, taip pat kaip ir moterys slapčia gali gėdytis savo nuogo kūno, o jautrūs vyrai, kurie buvo mokomi prisiimti visas kaltes, tiesiog naikina lytinį potraukį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seksologo kabinete lankosi  25 metų vyriškis, kuris, po dviejų santykių metų, nebejaučia potraukio, o partnerė artumas jį tiesiog erzina ir atstumia.  Vyrus, tokie jausmai kaip reikiant glumina, nes jie suvokia, jog jų partnerė dažniausiai buvo ta, kurios jie labai troško.

Vyriškis, visada labai gėdijosi visko, kas  yra susiję su seksu. Jis nemėgo savęs lytiškai susijaudinusio ir norėdavo, kad tai kuo greičiau baigtųsi. Bėgant laikui ir partneriams vis geriau pažįstant vienas kitą, vyriškis jautė tik priešiškumą.

REKLAMA

Pavyzdys rodo, jog neigiamas požiūris ryškėja vis labiau pažįstant partnerį. Taip pat neretai vyrų potraukis sumažėja, kai partnerė laukiasi kūdikio ar po gimdymo. Vyrai yra linkę savo mylimą moterį ir laukiamą vaikutį priimti kaip kažką švento, nesutepto, dėl to dažnai seksas su nėščia ar tik ką gimdžiusia moterimi jiems atrodo negalimas, gėdingas.

REKLAMA

Vienas seksologo pacientas pasakoja, jog mylėtis su savo nėščia žmona jam būdavo itin nemalonu. Ji, aišku, norėdavo sekso, kai hormonai pradėjo kelti audras, tačiau jam atrodė, jog jis suterš savo sperma vaisių ar kitaip užgaus besiformuojantį kūdikėlį.

Tokie sutrikimai gydomi partnerių terapijos būdu. Moterims, aišku, būna labai sunku ir skaudu suvokti, kad vyras ją tapatina su kūdikiu ir gimdymu, tačiau nors tai ir nelengva užduotis nėščiajai, tačiau su moters pagalba gydymas vyksta greičiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, kurių lytinis potraukis yra sumažėjęs, jaučia tarsi juos verstų santykiauti, prievartautų, išnaudotų. Kai kuriems vyrams potraukis dingsta tik savai partneriai Daugelis pacientų mano, jog tai yra susiję su jausmais motinai.

„Kai mes su žmona tapome artimesni, bėgant metams ji man darėsi vis panašesnė į mano mamą, o kartu vis mažiau seksuali. Mūsų santuokinio gyvenimo pradžioje, aš labai aiškiai supratau, kad kai mylimosios elgesys man primena mamos – mano seksualinis susijaudinimas dingsta. Juk mama seksualiai nejaudina. Sugrįžta kažkokie vaikystės prisiminimai, ir ypač, kai partnerė pradeda kalbėti mamos žodžiais, tai atstumia.“

REKLAMA

Moterų lytinio potraukio sutrikimai

Jie būna panašūs, kaip ir vyrų. Kai kurios moterys lytiškai būna visiškai nejautrios. Taip pat kartais moterims dingsta potraukis savam partneriui, tačiau joms patinka masturbuotis.

Lytinio potraukio sutrikimus sunkiau gydyti nei daugelį kitų funkcinių sutrikimų. Kai kurie partneriai visus santykius paverčia seksu, todėl vienas iš jų galiausiai pasijunta išnaudojamas. Kartais moterys visus santykius vertina kaip seksą, nors vyras to visai neturėjo galvoje.

REKLAMA

Taip gali atsitikti dėl keleto priežasčių. Taip dažnai būna moterims, kurias vaikystėje seksualiai išnaudojo, arba dažniau moterims, kurios yra kilusios iš „šaltų“ šeimų, kuriose visi kūniški ryšiai buvo vertinami kaip seksas ar nešvankybė.

Iškėlus lytinio potraukio sutrikimų kilmės hipotezę, svarbu, kad nebūtų ieškoma vien tik konkrečių neigiamų seksualinių išgyvenimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugeliui partnerių asmeninių problemų neiškyla, kol nebūna tikro artumo. Kai ryšiai tampa artimesni, žmonės pradeda elgtis taip, kaip reaguodavo į konfliktus su tėvais. Vargu, ar dar didesnis artumas gali tas problemas išspręsti.

Tokie sutrikimai dažniausiai būna vertinami kaip natūralus meilės išblėsimas, tačiau sveikose šeimose aprašyti atvejai yra sutrikimai, o ne norma. Bijodami kreiptis į seksologą, ar bent jau psichologą, žmonės patys tempte tempia savo santykius prie skyrybų ribos.

 

Skaitykite įdomiausias naujienas pirmieji prisijungę prie Balsas.lt gerbėjų rato „Facebook“!

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų