Didžiojoje Britanijoje labai trūksta spermos donorų, todėl anglės, norinčios susilaukti vaikų, turi važiuoti į užsienį arba rinktis spermą internete.
2005 metais pasikeitus įstatymams, kurie iš spermos donorų atėmė anonimiškumą, spermos donorų smarkiai sumažėjo ir tai paveikė gimstamumą.
„Didžioji Britanija atsidūrė nelabai patogioje padėtyje“, – sako Šefordo universiteto Medicinos mokyklos daktaras Alanas Peisi.
Kai kuriose klinikose norint gauti spermos eilėje reikia laukti net metus, o remiantis HEFA (Žmogaus fertilizacijos ir embriologijos komisija) duomenimis, nuolat mažėja norinčiųjų pasinaudoti neanoniminių donorų sperma – 1992 metais skaičius siekė apie 9000 žmonių, kai tuo tarpu šiandien tik 2000.
A. Peisi teigimu, kritimas atsirado tik dėl internacionalinių technologijų ir naujos „spermos injekcijos“ technologijos, kai vienas spermatozoidas yra tiesiogiai įvedamas į kiaušialąstę.
Mokslininkai mano, jog dėl visko kaltas didelis spermos donorų sumažėjimas Didžiojoje Britanijoje. Dėl to kai kurios apvaisinimu užsiimančios klinikos paprasčiausiai turėjo užsidaryti.
„Didžiausią rūpestį kelia tai, jog britės važiuoja į užsienį arba, kad ir kaip juokingai skamba, perka spermą internetu“, – sako A. Peisi.
Apvaisinimo klinikos „Midland Fertility Services“ direktorius Džilianas Lokvudas mano, jog tyrimai aiškiai pademonstruoja esamą probleminę situaciją, kuri kyla tarp pacientų ir klinikos personalo.
„Pas mus vyksta tas pats, ką parodė ir tyrimai. Donorų trūkumas gadina gydymo kokybę, kurią mes siūlome, ne tik dėl to, jog spermos reikia laukti labai ilgai, bet ir dėl donorų charakteristikų trūkumo.“
HEFA pirmininkė Liza Džardin sako, jog labai greitai bitų valdžiai teks panaikinti įstatymą, kuris neleidžia mokėti už spermą ir kiaušialąstes, o tai gali paskatinti žmones donorystei ir užkirsti kelią poroms gydytis užsienyje.