Gonorėja (geriau žinoma kaip „triperis“) yra liaukų uždegimas, sukeltas Neisseria Gonorrhea bakterijų. Bakterijos pirmiausia paveikia vyrų šlaplę ir moterų kaklelį.
Klasifikacija
1. Šviežia gonorėja - gonorrhea recens ( iki 2 mėnesių) :
- Ūminė (gonorrhea recens acuta)
- Poūmė (gonorrhea recens subacuta).
- Torpidinė (gonorrhea recens torpida).
Šviežia, ūminė ir poūmė gonorėja skiriasi klinikinių reiškinių intensyvumu. Torpidinės, kitaip dar asimptominės, gonorėjos metu subjektyvūs simptomai ir klinikiniai reiškiniai būna labai neryškūs arba jų visai nėra.
2. Lėtinė gonorėja - gonorrhea chronica ( ilgiau kaip 2 mėnesiai)
Simptomai
Simptomai priklauso nuo to, kokia genitalijų sritis yra užkrėsta, o kartais jų iš viso nebūna.
Šlaplės infekcija vyrams ir moterims
Jei gonorėja užkrėtė šlaplę, vyras ar moteris gali patirti deginantį jausmą šlapinantis. Deginimas gali būti šiek tiek skausmingas ir yra komplikuotas dėl to, kad žmogui gali padidėti poreikis šlapintis. Taip pat galimos ir permatomos arba pieniškos išskyros. Kai kuriais atvejais kirkšnis bus patinusi ir skaudanti.
Kaklelio infekcija moterims
Gonorėja taip pat gali užkrėsti kaklelį ir dažniausiai nebus jokių simptomų. Todėl daugelis moterų patiria su infekcija susijusias komplikacijas prieš suvokdamos, kad yra užsikrėtusios. Kitais atvejais, moterys gali pastebėti padidėjusį išskyrų kiekį iš makšties ir nedidelį vulvos dirginimą.
Burnos ir išangės infekcija vyrams ir moterims
Tiek oralinės, tiek analinės gonorėjos infekcijos dažniausiai pasireiškia pastebimais simptomais. Kai kuriais oralinės infekcijos atvejais individams gali skaudėti gerklę, o kai kurios analinės infekcijos gali sukelti diskomfortą arba niežulį, taip pat pūlių ar kraujo išskyrimą iš išangės.
Negydomos gonorėjos pasekmės vyrams
Vyrams bakterijos gali išplisti iki šlaplės. Tai sukelia neigiamą poveikį prostatai, sėklinių pūslelėms, Kuperio liaukoms ir prielipui. Dažniausiai susiformuoja pūlinys, sukeliantis skausmą, karščiavimą ir drebulį. Šis pūlinys galiausiai nutekės ir išskirs pūlius į šlaplę ar išangę. Jei prielipas dėl infekcijos yra randuotas, vyrai gali likti nevaisingi.
Negydomos gonorėjos pasekmės moterims
Moterims gali išsivystyti problemos dėl užkrėstų Bartolinio liaukų. Jei tinimas užkerta makšties kanalą, susiformuos opa, o žemesnioji vulvos dalis ant užkrėstos pusės paraudonuos. Jei ši infekcija išplinta iš Bartolinio liaukų į gimdą, tikėtina, kad moteris susirgs dubens uždegimine liga (DUL).
Plitimas
Gonorėja yra lengvai užkrečiama liga. Bet kokia lytinės sueities forma (oralinė, analinė ar makšties) galima ją perduoti. Kiti ligos užsikrėtimo būdai taip pat galimi, tačiau nėra tokie dažni. Žmogus, užsikrėtęs gonorėja, gali užkrėsti kitą savo kūno dalį liesdamas užkrėstą sritį ir perduodamas išskyras. Gonorėja taip pat gali persimesti į drabužius ar rankšluosčius.
Analinė infekcija gali atsirasti moterims ne tik dėl analinių, bet ir dėl vaginalinių santykių. Kartais užkrėstos išskyros iš makšties susitelkia aplink išangę, sukeldamos infekciją. Latekso prezervatyvų naudojimas gali apsaugoti nuo šios ligos perdavimo.
Gydymas
Receptiniai antibiotikai (pvz. penicilinas ir tetraciklinas) yra efektyvus gonorėjos gydymo būdas. Deja, kai kurios gonorėjos padermės išsivysto atsparumą vaistams, todėl turi būti vartojami kiti antibiotikai. Visada pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl geriausiai jums tinkančio gydymo būdo.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2009 metais Lietuvoje užregistruotas 391 gonorėjos atvejis. Rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių, bei naudoti apsaugos priemones. Prezervatyvai reikšmingai sumažina užsikrėtimo riziką.