Praeitoje dalyje padarėme išvadą, jog reikia būti praktišku svajotoju. Taip pat, aprašėme susitelkimo svarbą ir pateikėme gerų pavyzdžių. Galiausiai, aprašėme “pakankamai gerai“ prakeiksmą, kuris užmigdo ant laurų net didžiausius lyderius.
Šioje, deja, jau paskutinėje dalyje priminsime, jog niekuomet neverta persistengti – daryti kažką vien dėl paties darymo. Priminsime, jog reikia dirbti jums skirtą darbą, kuriam turite nesuvaidintą pašaukimą. Galiausiai, laiką turite naudoti produktyviai.
Suvokti persistengimą
Ir vis dėlto turime prisiminti, kad yra reiškinys, kurį vadiname persistengimu. Jauni žmonės turėtų skirti mokymąsi, kuris teikia išminties, nuo mokymosi, kuris tik perkrauna protą, matyti skirtumą tarp pratimų, kurie naudingi, ir pratimų, kurie pavojingi sveikatai.
Tarp dieviško ir gryno sąžiningumo ir perdėto bei beprotiško sąžiningumo, tarp atsargaus taupumo ir šykštaus taupumo, tarp indusrijos, kuri galią naudoja teisingai, ir industrijos, kuri galią išnaudoja, taip vesdama prie susinaikinimo.
Geriausiai sutvarkytas protas yra tas, kuris gali suvokti žmogui kylančias problemas ir padaryti logiškas išvadas, kaip jas spręsti, kuris greit pamato, kas ką reiškia, nesvarbu, ar tai būtų gėrybių paroda, įvykių sutapimas.
Akys pamato galimybes
Žmogus didžiąja dalimi sudarytas iš kasdienių pastebėjimų. Formalus išsilavinima padeda jam teisingai suprasti, ką mato aplink, išmokti teikiamas pamokas. Žmonės, naudodamiesi vien akimis, yra susikrovę didžiulių turtų.
Prieš kelerius metus Niujorke vakarieniavau su didžiųjų to miesto milijonierių. Jis man papasakojo apie savo vaikystę, kaip kišenėje turėdamas vos skatiką susirinko daiktus ir ieškodamas darbo patraukė palei Erio kanalą. Galiausiai darbą rado. Jam mokėjo trisdešimt dolerių per savaitę, kad gamintų minkštą muilą darbininkams.
Sunku sugalvoti menkesnį darbą, bet šis vaikinukas labai stengėsi. Jis suprato, kad minkštas muilas nepatogus ir ėmė galvoti, kaip jį pakeisti kietu atitikmeniu. Galiausiai jam pavyko, sėkmė padėjo susikrauti daugybę milijonų.
Apie jums skirtą darbą
Kiekvienam žmogui skirta dirbti tam tikrą darbą. Jis prieš Dievą turi teisę jį daryti. Jeigu esate puikus ūkvedys, neturėtumėte dirbti prie staklių, jūsų pareiga atlikti tą darbą, kuris jums skirtas.
George'as W. Childsas, kuriam priklausė Filadelfijos laikraštis „Ledger“, kažkada valė batus ir pardavinėjo spaudą priešais „Ledger“ pastatą. Jis man pasakojo, kaip stebėdavo tą pastatą ir vis kartodavo, kad jam kada nors priklausys didingas laikraštis, įsikūręs tame pastate.
Kai apie savo ambicijas prasitarė bendradarbiams, šie tik nusijuokė, bet Childso būdas buvo tvirtas kaip akmuo, ir galiausiai jis iš tiesų įsigijo tą laikraštį, kuris tuo metu buvo vienas geriausių šalyje.
Produktyvaus laiko naudojimas
Dar vienas dalykas, labai reikalingas siekiant sėkmės, – tai produktyvaus laiko naudojimas. Ką veikiate laukdami, kol jums paruoš maistą, kol atvyks traukinys, kol ateis klientas?
Manau, jei vidutinis žmogus šį laiką, kurį dažniausiai leidžia švilpaudamas ir sukdamas nykščius, išnaudotų išmintingai, galiausiai sukauptų pakankamai žinių, kad galėtų pakeisti savo gyvenimą.
1867 metais nuėjau į JAV Senatą ir kiekvieno nario paklausiau, kaip įgijo ankstyvąjį išsilavinimą. Pastebėjau, kad dauguma jų teisingai išnaudojo akimirkas, kai laukė. Net Charlesas Sumneris, universiteto absolventas, sakė, kad daugiau išmoko iš knygų, kurias perskaitė ne koledže, nei iš tų, kurias skaitė paskaitose.
Generolas Burnside'as, tada ėjęs senatoriaus pareigas, sakė, kad toje parduotuvėje, kur tuo metu dirbo, po ranka visada turėjo knygą.
Jūs ir, dar svarbiau, kiti
Prieš palikdamas valios temą ramybėje, norėčiau pasakyti vieną dalyką: tikra valia turi atsižvelgti į kitų žmonių laimę. Pasirūpinkite, kad neatsitiktų taip, jog giliai įniksite į tikslus, pamiršite maloniai elgtis su kitais, jei neįvykdote pareigos būti maloniam, negalite įvykdyti ir kitų pareigų.
Du brangiausiai kainuojantys dalykai žmogaus gyvenime – tai priešai ir neišmanymas. Visada vengiau nebūtinų priešų, nes jie per daug kainuoja.
Visi turi sėkmei formuoti reikalingų įrankių. Atsidėkite gyvenimo misijai, pasirūpinkite, kad ta misija padėtų ne tik jums, bet ir pasauliui. Atminkite, niekas negali atsilaikyti prieš ryžtingos valios jėgą, nebent tos kliūties valia taip pat būtų atkakliai nusiteikusi.
Laikykitės švaros, atkakliai kovokite, kruopščiai rinkitės progas ir nedvejodami žvelkite į aukštumas, kurių link traukiate. Jeigu yra kokia kita sėkmės formulė, nieko apie ją negirdėjau.
Šis straipsnių ciklas yra paremtas didžiausių visų laikų motyvacijos mokytojų bendra knyga „Kaip klestėti sunkiais laikais“, kurią išleido „Obuolio“ leidykla.