Kai viena garsaus BBC projekto „Angelėliai“ (kur veiksmas sukasi apie vaikų auklėjimą) dalyvė, lydima „Angelėlių“ komandos pirmąsyk su sūnumi išėjo į žaidimų aikštelę, ji gavo kelias paprastas instrukcijas: stebėti sūnų ir girti jį už visus gerus poelgius, kuo dažniau jį apkabinti.
Sūnui, nepratusiam prie mamos apkabinimų ir pagyrimų, visa tai buvo gana neįprasta. Tačiau motinai tai tapo persilaužimu – ji pradėjo džiaugtis savo sūnaus gyvu, linksmu charakteriu, o ne kęsti jo nepaklusnumą, dėl kurio anksčiau pykdavo. Tai buvo naujo, teigiamo tarpsnio pradžia.
Teigiamas dėmesys
Tai gali atrodyti akivaizdu, bet pagalvokite patys, kaip pagyros ir teigiami atsiliepimai, o ne priekabės ar priekaištai, išsakomi jums, sukelia norą elgtis geriau. Tie patys dalykai veikia ir vaikus. Teigiamai vertindami savo vaiką, jūs tikrai stipriai veikiate jo norą gerai elgtis.
Jei dabar pastebėsite, kad jūsų vaikas sulaukia daugiau dėmesio, kai elgiasi blogai, o ne kai gerai, jūs supratote paprastą, bet labai svarbią elgsenos kitimo poveikio taisyklę. Kitas žingsnis būtų jūsų pačių elgsenos pasikeitimas, tai yra dėmesio sutelkimas ne į neigiamus, o į teigiamus dalykus.
Pagrindinė taisyklė yra tai, kad jūs turite skatinti savo vaiko gerą elgesį girdami ir kitaip jį remdami, o blogą elgesį ignoruodami. Kai kurie žmonės tai interpretuoja kaip galimybę vaiką išpaikinti. Tačiau mes nesakome, kad vaiką reikia girti už blogus darbus, muštynes, spjaudymąsi ar keikimąsi.
Buvimas pozityviam reiškia ramų ir ryžtingą savo vaiko auklėjimą. Nuo dabar nepamirškite, kad jūs – suaugę. Jūs privalėsite nustatyti aiškias ribas tarp to, kas jums priimtina ir kas ne, ir paaiškinti tai savo vaikui. Tačiau šiuo metu jūsų tikslas yra vaiko motyvavimas ir skatinimas, keičiant savo elgesį su juo.
Taisyklė Nr. 1: nusiraminkite
Tiesa yra ta, kad daugybė žmonių rėkia ant savo vaikų. Daliai mūsų tai – automatiškas atsakas, ypač jei ant jūsų pačių buvo rėkiama vaikystėje. Tačiau tai nėra pats geriausias auklėjimo būdas, ir abi pusės, tėvai ir vaikai, tampa įsitempę ir be reikalo pykstasi.
Viena pora nuolat skundėsi, kad jų šešiametis sūnus virsta įžūliu ir nepaklusniu monstru. Labiau įsigilinus į šeimos gyvenimo epizodus paaiškėjo, kad kaltas ne sūnaus, bet mamos rėkimas, o sūnus tik atkartodavo mamos elgseną, kuri dažnai buvo karštakošiška ir lengvai išprovokuojama.
Kai sūnus netyčia išpylė apelsinų sultis, mama jau rėkė visu balsu. Taigi kai sūnus supyko ant savo jaunesniojo brolio už tai, kad šis išterliojo jo piešinį, jis rėkė lygiai taip pat garsiai ir tokiu pat tonu kaip jo mama. Taigi strategija, kuria naudojosi mama, tik blogino sūnaus elgesį.
Jei norite, kad jūsų vaikai apsiramintų, būkite ramūs patys. Jei jūs rėksite, rėks ir jie. Mušite juos, ir jie išmoks muštis. Pabandykite atsitraukti.
Taisyklė Nr. 2: neįsitraukite
Žinoma, vaikai moka sunervinti suaugusiuosius, tačiau kuo daugiau kreipsite į tai dėmesio, tuo dažniau jie jus provokuos. Suprantama, nė vienas nenori sudėjęs rankas leistis savo vaiko įžeidinėjamas, tačiau svarbu nustatyti ribas, kada į tokį elgesį būtina reaguoti, o kada ne.
Mes visi trokštame, kad mūsų žodis būtų lemiamas, bet kartais priminkite sau, kad vis dėlto jūs esate suaugęs žmogus visose situacijose. Dažnai įsiveliame į vaikiškus ginčus su savo vaikais, apsikeisdami vienodo, vaikiško lygio argumentais. Jei tiesiog ignoruotumėm tą vaikiškumą, jų ginčai būtų buvę daug ramesni ir retesni.
Visas dėmesys, kurį jūs skiriate savo vaikui su juo ginčydamiesi ir derėdamiesi, skatins jį dar daugiau ginčytis ir derėtis. Pablogėjęs vaiko elgesys jus įtikins, kad atžala nori jus išerzinti, ir tam nebus galo.
Neįsitraukite į ginčus su savo vaiku net manydami, kad jis jus provokuoja. Nepamirškite, kad jūs – suaugęs.
Taisyklė Nr. 3: girkite ir dar kartą girkite
Ne veltui sakoma, kad pagirtam žmogui labiau viskas sekasi. Gal tai akivaizdu, tačiau girdami savo vaikus jūs pasieksite daug daugiau nei peikdami. Pagrindinė tiesa, kurią reikia atsiminti giriant vaiką, yra tai, kad tai reikia daryti nuolat.
Girkite vaikus už tai, ką jie padaro, ko yra prašomi, taip pat už tai, ką patys prisimena, kad reikia padaryti. Jei jie tyliai sau žaidžia, pagirkite už tai, kad žaidžia gražiai. Kelis kartus per dieną be jokios priežasties apsikabinkite savo vaikus ir pasakykite jiems, kokie jie nuostabūs, – tai vadinama pozityviomis pratybomis.
Pagirkite, kai vaikas elgiasi taip, kaip jūs norite, ir jis taip elgsis dažniau. Ignoruokite tai, kas nepatinka, ir blogas elgesys kartosis rečiau.
Kitoje dalyje aprašysime dar keturias taisykles, kaip elgtis su savo vaikais, turėdami pozityvų požiūrį į juos.