Niekas nesiginčys, kad berniukai ir mergaitės yra skirtingi. Pakanka vien į juos pažiūrėti. Bet be išorės, ar viską žinome, kuo dar jie skiriasi?
Juk net stebint naujagimius, nuo keleto valandų iki kelių mėnesių amžiaus, galima drąsiai daryti išvadą: berniukai mėgsta daiktus, mergaitės – žmones.
1. Pasirodo, silpnosios (?) lyties atstovės girdi ir skiria artimus aukštam dažnumui garsus daug geriau nei vyriškoji pusė.
Tuo paaiškinamas toks faktas, kad mama per miegus išgirsta vaiko verksmą, o tėtis toliau ramiai miega. Bet vyrai, savo ruožtu, greičiau supras, iš kurios pusės sklinda garsas. Toks sugebėjimas medžiotojui padeda nustatyti būsimo grobio vietą.
2. Naujagimes mergaites traukia veidai. Akių kontaktą jos išlaiko du tris kartus ilgiau nei berniukai. Be to, mergaičių periferinis matymas yra platesnis.
Jos sugeba matyti aplinką 45 laipsnių kampu į viršų, žemyn, į dešinę ir į kairę. Gamta taip jas surėdė ne veltui, juk turėdama tokį sugebėjimą patelė gali lengviau stebėti, kad jos mažyliai neišsibėgiotų ir kad jiems niekas negrėstų.
Naujagimiai berniukai labiausiai domisi chaotišku netaisyklingų formų objektų judėjimu, berniukai apdovanoti sugebėjimu geriau matyti į priekį, į tolį, net o tai senoviniame pasaulyje jiems padėdavo medžiojant.
Mergaitės, kurių amžius iki 12 savaičių, paveikslėlyje gali atskirti savo šeimą nuo svetimų žmonių, o berniukai, kurie šito nesugeba, greičiau atras pamestą žaisliuką.
3. Tarp lyčių yra ir kalbos skirtumai. Už ją mergaičių smegenyse atsako tiek kairiojo, tiek ir dešiniojo pusrutulių sritys, o berniukų kalbą valdo tik vienas pusrutulis. Ir dar, mažieji vyrai kalboje naudoja tik tris tonus, tuomet, kai mažosios moterys aktyviai pritaiko penkis.
Būtent dėl šios priežasties mergaitės yra plepesnės, o tai padeda patelėms nukreipti mažylių dėmesį, juos nuraminti ir pralinksminti, o jaunuoliai kalba mažiau, kas vėlgi jiems tik į naudą būdavo medžioklėje.
4. Nuo 2 iki 3 metų amžiaus vaikai pradeda sąmoningai jausti savo priklausomybę vienai ar kitai lyčiai. Jie, stebėdami tėvų pavyzdį, įsisavina rolių vaidmenis.
Todėl berniukai pradeda, kaip tėtis, „darbuotis“ su mašinomis ir ką nors remontuoti, o mergaitės, kaip mama, gaminti maistą ir žaisti su lėlėmis, kas aiškinama dar ir motinystės instinktu.
Berniukai labiau siekia nepriklausomybės ir individualumo, o mergaitėms būdingesnė tarpusavio priklausomybė. Berniukams mielesnė grupinė veikla, o mergaitės teikia pirmenybę žaidimams mažose grupelėse.
5. Dėl galvosenos skirtumų stipriosios ir gražiosios lyties atstovų pasiekimai mokykloje taip pat skiriasi. Mergaitės nuo pat pirmųjų mokslo dienų mokosi geriau, nes jų kalba geriau išvystyta, o berniukai, šalių jų besijausdami kvailesniais, tampa triukšmingesni ir neramūs.
Tačiau vėliau daugelis mergaičių pradeda atsilikti tuose dalykuose, kur reikia erdvinės vaizduotės, o berniukai kaip tik tokiose pamokose gauna geresnius pažymius. Berniukai ir mergaitės rašo taip pat skirtingai. Berniukų rašiniai, stilius yra labiau pasitikintis ir ambicingas, dažniau sunkiau skaitomas. Mergaičių rašymo įgūdžiai geriau išlavinti, jos labiau sugeba bendrauti su skaitytoju. Skiriasi ir skaitymo interesai.
Mergaitės labiau mėgsta romantinio pobūdžio literatūrą. Berniukai renkasi veiksmą, jų knygos yra apie narsius poelgius, nuotykius, fantastinės, be to jie labiau linkę mesti vieną knygą ir pradėti skaityti kitą. Dauguma tėvų, nežinodami tokių subtilybių, bara savo vaiką, pavyzdžiu jam rodydami brolį arba seserį, ko daryti jokiu būdu negalima.
Tačiau ir berniukas, ir mergaitė turi turėti tokių savybių, kaip dėmesingumas, paslaugumas, jautrumas, pakantumas kitam ir pasitikėjimas savimi.
Šios žmogiškos savybės negali būti priskiriamos tik vienai lyčiai. Ir nereikia galvoti, kad būti aktyviam ir drąsiam, logiškai mąstyti, suprasti ir dalykiškai spręsti būdinga tik vyrams, lygiai kaip kad būti jausmingoms ir jautrioms – tik moterims.
Todėl negalima vaiko auklėti atsižvelgiant į tariamas normas, tai yra į „mergaitės“ ar „berniuko“ stereotipus. Auklėjimas, juo labiau vaikystėje, neturi kaip nors skirtis. Kiekvienam vaikui – ir mergaitei, ir berniukui – reikia ir švelnumo, ir šilumos.