Pagal statistiką, Žemės planetoje gyvena nuo 2 iki 8 proc. (skirtingų autorių duomenimis) kairiarankių, 90–91proc. dešiniarankių, o likusieji – ambidekstrai, tai yra tie, kurie vienodai valdo abi rankas. Tokio žmonijos pasiskirstymo į kairius ir dešiniarankius priežastys tiksliai nežinomos.
Įvairios nuomonės
Kuo kairiarankis skiriasi nuo dešiniarankio? Tyrimų gausu ir autorių nuomonės skiriasi: vieni įrodinėja, kad kairiarankiams būdingi tam tikri ypatumai, kurie liudija apie jų žemesnius sugebėjimus ir menkesnes galimybes prisitaikyti dešiniarankių pasaulyje, polinkius į įvairias specifines ligas. Žinoma, kad kairiarankiais dažniau būna vyrai, kairius dažniau vargina tam tikros ligos, pavyzdžiui, šizofrenija, ir jie dažniau nei dešiniarankiai tampa alkoholikais.
Kiti autoriai, priešingai, gina nuomonę, kad kairiarankiai žmonės yra išskirtinai gabūs, nestandartiniai.
Yra ir trečias požiūris, kuris sieja kairiarankių ir dešiniarankių ypatumus su dominuojančiu smegenų pusrutuliu, kurių specializacija skiriasi. Žinoma, kad pusrutuliai atlieka skirtingas funkcijas: kairysis verbalinę simbolinę, dešinysis – erdvinę sintetinę.
Problemos prasideda kartu su prievarta
Bet kokiu atveju, statistika sako, kad, jei bet kuriame Žemės kampelyje susirinktų apie trisdešimt žmonių, tarp jų būtinai bus kairiarankis, todėl neanalizuodami požiūrių į kairiarankiškumą, pasidomėjome Ąžuolyno“ klinikos psichologės Daivos Balčiūnienės, kaip jie jaučiasi tarp mūsų.
Pasak psichologės, ypatingo skirtumo tarp kairiarankių ir dešiniarankių nėra. Problemos prasideda tada, kai stipriai išreikštas kairiarankis vaikas buvo bandomas perdaryti į dešiniarankį. Tai dažniau paliečia berniukus. Kodėl?
Specialistė aiškina: už kairumą atsako kitas, kairysis smegenų pusrutulis, o verčiant vaiką daryti viską priešingai nei jam įgimta, smegenys sujaukiamos. Moterys, mergaitės tokius dalykus pakelia lengviau, nes pas jas tarp smegenų yra daugiau jungčių nei pas vyrus, todėl tokie procesai praeina be didesnių pasekmių psichikai, o berniukai gali imti mikčioti, šlapintis į lovą, tampa dirglūs, irzlūs, blogiau rašo.
Daiva Balčiūnienė prisimena, kad savo praktikoje su vaikais iki 2000 metų pastebėjusi daug tokių pacientų, ypač atvykusių iš mažų miestelių, kaimo. Dar prisimename, kad sovietmečiu kairiarankiai vaikai buvo verčiami rašyti dešine ranka. Dabar pasak, specialistės viskas pasikeitė į gerąją pusę. „Trauma psichikai bus, kai žmogus verčiamas būti kitokiu prievarta. Jei jis taip daro savo noru, turėdamas motyvaciją, traumuotas nebus. Juk, pvz., jei dešinė ranka amputuota, teks mokytis gyventi valdant kairę, arba jei žmogui reikia perjunginėti mašinos bėgius dešine ranka, jis to ir išmoks“.
Savo pacientų, kuriuos vargina įvairios psichologinės problemos, medikė dažnai paklausia, ar jie nėra „perdaryti“ kairiai, ir žmonės, besiskundžiantys ypatingu jautrumu, irzlumu, dažnai pasirodo tokie ir buvę. Vienas nepaprastai gabus menams, talentingas pacientas net pajuto palengvėjimą, supratęs, kad jo ilgalaikė gyvenimo problema – mikčiojimas, buvo ne tik jo paties atsakomybė ar kaltė. Dabar viską dešine darantis vyras, pasirodo, taip pat vaikystėje buvo kairys.
Kalbant apie sugebėjimus, psichologė pripažįsta, kad tarp kairiarankių iš tiesų daugiau ypač gabių, linkusių į kūrybiškumą žmonių.
Pasaulį valdo kairiarankiai
Austrijos Nacionalinio universiteto darbuotojų nuomone, kairiarankiai gali įsisavinti didesnes informacijos apimtis nei dešiniarankiai. Mokslininkai atliko tyrimus tarp kompiuterinių žaidimų mėgėjų ir išsiaiškino, kad kairiarankiai žaidžia geriau nei dešiniarankiai, nes greičiau sugeba analizuoti vykstančią situaciją ir į ją reaguoja adekvačiau. Tyrėjų nuomone, tokie žmonės būtų geri vairuotojai, pilotai ar panašaus pobūdžio profesijų atstovai.
Apie kairiarankių pranašumus lyginant su dešiniarankiais mokslininkai kalba ne pirmą kartą. Nacionalinis ekonominių tyrimų biuras atliko tyrimus ir išsiaiškino, kad aukštųjų mokyklų absolventai, kurie daug ką atlieka kairiąja ranka, baigę mokslus uždirba 13–21 proc. (priklausomai nuo studijų trukmės) daugiau nei jų bendrakursiai dešiniarankiai.
Tačiau, kaip pastebi mokslininkai, ši tendencija stebima tik tarp vyrų, kairiarankių ir dešiniarankių moterų rezultatai panašūs.
Dar mokslininkai paskaičiavo, kad kairiai, dažniau nei dešiniarankiai, tampa aukšto meistriškumo specialistais (53 proc. prieš 38 proc.). Neproporcingai daug kairiarankių tarp dailininkų, muzikantų ir kai kurių sričių sportininkų (pavyzdžiui, beisbolininkų, golfo žaidėjų ir boksininkų). 2004 metai šv. Laurentijaus universitetas publikavo ataskaitą, kurioje buvo įrodyta, kad kairiarankių IQ lygis pastebimai aukštesnis nei dešiniarankių.
Žymiausi kairiai: Aleksandras Makedonietis, Mekelandželas, Bendžaminas Franklinas, Ronaldas Reiganas, Džordžas Bušas vyresnysis, Bilas Klintonas, Fidelis Kastro, markas tvenas, Džimis Hendriksas, Polas Makkartnis, Kurtas Kobeinas, Čarlis Čaplinas, Merilyn Monro, Kianu Ryvsas, Isaakas Niutonas, Albertas Einšteinas ir Bilas Geitsas.
Beje, senovės Romoje kairius vadino „blogiu“ (sinister), senovės germanai vadino juos „nemokšomis“, o viduramžių bažnyčios tarnai kairiarankiškumą vertino kaip polinkį burti ir neretai dėl to inkvizicijos laikais kairiai buvo deginami ant laužo. Rusijoje kairiams drausdavo duoti parodymus teisme – buvo laikoma, kad pats velnias buvo kairys.