• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šventinis metas daugeliui reiškė ne tik ištuštėjusias pinigines, bet ir pūpsančius kalnus gautų dovanų. Kai kurios dovanos galėjo netikti ar šiaip nepatikti. Liaudies išmintis byloja, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. O jei tos išminties nesinorėtų paisyti?

Šventinis metas daugeliui reiškė ne tik ištuštėjusias pinigines, bet ir pūpsančius kalnus gautų dovanų. Kai kurios dovanos galėjo netikti ar šiaip nepatikti. Liaudies išmintis byloja, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. O jei tos išminties nesinorėtų paisyti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai ne žvejui brukama meškerė…

Greičiausiai retas lietuvis savo spintose ar giliausiuose savo būsto užkaboriuose neslepia nepatikusių, nenaudojamų dovanų. Gali būti, kad taip dažnai nutinka ne tik dėl nuomonės, kad gauta dovana negražu atsikratyti. Lietuvoje vis dar neįprasta prie dovanos palikti pirkimo kvitus. O ką daryti tuomet, jei ta dovana – dovanų čekis?

REKLAMA

Daugelis psichologų nerekomenduoja artimiems žmonėms dovanoti kuponų, nes esą tokia dovana išduoda, kad dovanotojas nepakankamai pažįsta tą, kuriam ji skirta. Panašiai šiemet greičiausiai pasijuto ne vienas. Taip nutiko ir šiauliečiui Jonui P.,

kuris gavo čekį apsipirkti žvejybos reikmenų parduotuvėje. Jo žmona sulaukė dovanų kupono, suteikiančio galimybę už nemenką sumą šturmuoti seksualinių prekių parduotuvę.

REKLAMA
REKLAMA

Nei vienas, nei kitas gautomis dovanomis nesidžiaugia. Jonas dūsauja seniai susipykęs su meškere, o jo sutuoktinė jaučiasi patenkinta santuokiniu gyvenimu. Kaip porai derėtų pasielgti su šiais kuponais? Į po švenčių daugeliui aktualius klausimus atsakė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) atstovas Vitas Jonas Ūsas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar įmanoma dovanų kuponą „paversti“ grynaisiais pinigais ir jį grąžinti pardavėjui ar paslaugų teikėjui?

Dovanų kuponas – tai tam tikro pobūdžio sutartis, turinti sąlygas. Kuponas panaudojamas laikantis jame nurodytų sąlygų. Jeigu kupone nurodyta, kad jis į pinigus nekeičiamas, vadinasi, išgryninti jo nėra galimybės. Bet vartotojas, įsigijęs prekę ir ja nusivylęs, turi teisę ją grąžinti vadovaujantis Mažmeninės prekybos taisyklėse nustatytais reikalavimais, tačiau pardavėjas neprivalo kupono išgryninti, bet turi atstatyti buvusią padėtį iki pirkimo, t. y. jeigu buvo atsiskaityta dovanų kuponu – pirkėjui grąžinamas dovanų kuponas. Grynieji pinigai gali būti grąžinami vietoj kupono tik šalims geranoriškai susitarus.

REKLAMA

Ar galima pasinaudoti dovanų kuponu, kai jo galiojimo terminas yra pasibaigęs?

Praleidus dovanų kupono galiojimo terminą ne dėl pardavėjo, paslaugų teikėjo kaltės, kupone nurodytas pardavėjas paslaugų teikėjas nebeprivalo vykdyti vartotojo reikalavimo dėl prekių, paslaugų įsigijimo dovanų kupono pagrindu. Pasibaigus dovanų kupono galiojimo terminui, visos vartotojo ir pardavėjo, paslaugos teikėjo teisės ir pareigos baigiasi, todėl vartotojo reikalavimas gali būti tenkinamas tik pardavėjui, paslaugų teikėjui geranoriškai sutikus.

REKLAMA

Kokia informacija turėtų būti ant dovanų čekio?

Ant dovanų čekio turėtų būti nurodytas paslaugos teikėjas, paslaugos pavadinimas, paslaugos kaina (ta, kurią pirkėjas sumoka čekio įsigijimo metu), čekio galiojimo laikas (arba nuoroda, kad dovanų čekis galioja tol, kol suteikiamos paslaugos). Taip pat rekomenduotina ant dovanų čekio nurodyti su čekio keitimu ir grąžinimu susijusią informaciją. Kai išsamios informacijos ant dovanų kupono nematyti arba ant jo šmėžuoja klaidinanti informacija, paslaugos teikėjui kyla atsakomybė atlyginti pirkėjo patirtą žalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas VVTAT atstovams ginčų dėl per praėjusias šventes gautų dovanų grąžinimo dar neteko spręsti. Neatmetama, kad skundų dėl paslaugų teikėjų gali būti sulaukta.

Kitų prekių grąžinimas

Bet kokią prekę, pirktą internetu, galima grąžinti per 7 dienas po jos pristatymo, jei prekė nekokybiška ar neatitinka pirkėjo lūkesčių (pavyzdžiui, atrodo kitaip, nei yra pavaizduota paveikslėlyje). Kai kurias prekes galima grąžinti ir kai jos yra kokybiškos. Jei pirkėjui nepatinka nusipirktos parduotuvėje prekės forma, dydis, spalva, modelis ar kompleksiškumas, jis turi teisę per keturiolika dienų nuo pardavimo dienos ją pakeisti tokia pačia preke.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų