• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidedant ketvirtam nėštumo mėnesiui komplikacijų rizika ryškiai sumažėja. Šiuo periodu iš visų priešlaikinių nėštumo nutraukimo atvejų įvyksta mažiausiai – apie 25 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Savijauta, pasikeitimai organizme

Artėjant antrajam trimestrui jūsų talija staigiai plečiasi. Netrukus išaus diena, kai nebetilpsite į daugelį savo drabužių. Būtent šiuo periodu aplinkiniai pastebi ryškėjantį nėštumą – niekas jūsų tikrai nesumaišys su storuliuke. Šiuo periodu vyksta kraujotakos sistemos permainos. Padidėja kraujo cirkuliacija, kaulų čiulpai gamina vis daugiau kraujo kūnelių, širdis keičia padėtį ir po truputį didėja. Augant pilvo apimčiai gali atsirasti strijų – rausvų arba raudonų dryžių ant pilvo.

REKLAMA

Šiuo etapu paprastai nebevargina pykinimas, tačiau rytiniai nemalonūs pojūčiai gali dar išlikti ir antrame trimestre. Vis dėlto,  net jei rytinis pykinimas nepraeis, jausitės daug geriau.

Gali imti sausėti oda arba varginti prakaitavimas. Tikėtini įvairūs kiti nemalonumai, pvz. anemija, kurią sukelia geležies trūkumas. Kiekviena moteris individuali, tad ir galimos problemos individualios.

REKLAMA
REKLAMA

Antrame trimestre (maždaug 20-tą savaitę) pajusite vaisiaus judesius.

Nėštumo viduryje krūtys persitvarko ir ruošiasi pirminei savo misijai. Maždaug 19–20 savaitėmis gali atsirasti gelsvų išskyrų iš krūtų – tai priešpienis, skirtas maitinti vaiką iš karto po gimdymo, kol atsiras visaverčio pieno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didėjant nėštumui vis labiau užkietėja viduriai. Tai atsitinka todėl, kad vaisius auga gimdoje, o skrandis spaudžiamas prie diafragmos. Vidurių užkietėjimas gali tapti rimta problema. Išspręsti šią problemą padėtų speciali dieta su daug ląstelienos – šiuo klausimu reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar dietologu. Deja, net dietos besilaikančioms nėštukėms ne visuomet pavyksta išvengti hemorojaus.

REKLAMA

Rekomenduojama profilaktiškai aukščiau laikyti kojas, tarkime, sėdint jas užkelti ant kėdutės. Taip pat naudoti vazeliną ar tepalus su vitaminu E.

Dėl nėštumo gali imti graužti rėmuo. Tai būdingiau trečiajam trimestrui, tačiau šis nemalonus jausmas gali atsirasti ir bet kuriuo antrojo trimestro metu bei tęstis iki nėštumo pabaigos. Rėmuo – tai deginimo pojūtis, einantis iš skrandžio. Rūgštys, išsiskiriančios skrandyje virškinant maistą, sudirgina stemplę ir sukelia deginimo pojūtį. Trumpai tariant, skrandis dirba ne taip, kaip turėtų dirbti. Štai keletą rekomendacijų, padėsiančių išspręsti šią problemą:

REKLAMA

1. Atsisakykite riebaus maisto, gazuoto vandens, mėsiškų pusgaminių ir sumuštinių. 2. Valgykite lėtai, gerai sukramtykite maistą. Taip geriau išsiskirs fermentai, o sukramtytas maistas nebus našta skrandžiui. 3. Stenkitės nevalgyti vėlai vakare (po 20 val.) 4. Stenkitės negerti valgio metu. „Neskaidydama“ tvirtų substancijų skysčiu, greičiausiai valgysite lėčiau ir nurysite mažiau oro. 5. Venkite kavos, stiprios arbatos, įvairių rūgščių, nerūkykite

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi kraujo apykaita padidėja net 40 proc., o hormonų kiekis taip pat išauga, iš nosies gali imti bėgti kraujas. Nerimauti dėl to nereikėtų. Nosies šnerves sutepkite vazelinu – tai neleis gleivinei išdžiūti.

Antrame trimestre atsiranda neryškių baltų vaginalinių išskyrų. Jos turi silpną kvapą. Kad nejustumėte diskomforto, naudokitės kasdieniais įklotais. Taip pat reikėtų daugiau dėmesio skirti vaginos higienai: gali padažnėti vaginalinės grybelinės infekcijos, kuriuos jus lydės visą nėštumą.

REKLAMA

Padidėjęs estrogeno kiekis kraujyje nėštumo metu priverčia organizme išsilaikyti daugiau skysčių nei įprastai, nes to reikia vaisiaus placentai maitinti ir pienui gaminti. Dėl to gali pabrinkti delnai, pirštai ar net visas kūnas (beje, verta atsisakyti žiedų). Todėl gerkite kuo daugiau vandens, kad jis nesikauptų. Priklausomai nuo išbrinkimo ir tinimo gali atsirasti ir kitos problemos – jas išspręsti visuomet padės gydytojai.

REKLAMA

Venos nėštumo metu taip pat keičiasi – tai normalus nėštumo požymis. Kai kurioms moterims venos tarytum perbraukiamos plonomis kaip voratinkliai linijomis (paviršinių venų išsiplėtimas). Tokios linijos gali atsirasti ant šlaunų ar krūtinės. Visa tai susiję su hormoniniais pakitimais. Po gimdymo šie požymiai gali pradingti. Jei to neįvyks, šios problemos lengvai galima atsikratyti nesudėtingomis kosmetinėmis procedūromis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Varikozės gydymas glaudžiai susijęs su profilaktika: stenkitės palaikyti optimalų svorį, nes antsvoris padidina varikozės riziką; gulėdamos stenkitės kojas laikyti tokiame pat aukštyje kaip visas kūnas (kad geriau pritekėtų kraujo, pakiškite po kojomis pagalvę) dėvėkite specialias pėdkelnes, skatinančias kraujo cirkuliaciją; atsisakykite ankštų drabužių, avalynės, diržų ir pan. Nepamirškite kasdien pasivaikščioti gryname ore (20–30 minučių per dieną).

REKLAMA

Galimos komplikacijos

Komplikacijų galima priskaičiuoti daugybę, tačiau atkreipsime dėmesį tik į dažniausias problemas, kurios kelia didžiausią riziką.

Hipertonija ir diabetas

Visų pirma reikia išsiaiškinti, ar niekas šeimoje nesirgo šiomis ligomis, nes nėštumas gali paskatinti jų atsiradimą. Tokiu atveju būtina nuolatinė medicininė kontrolė. Be kita ko, net jei neturite paveldimo diabeto, antrame trimestre būtina pasidaryti atitinkamus tyrimus ir reguliariai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, mat šioje stadijoje gali atsirasti nėščiųjų diabetas.

REKLAMA

Kraujavimas

Negausus kraujavimas antrame trimestre dažnai atsiranda dėl jautresnio gimdos kaklelio, kuris gali būti pažeistas apžiūros metu arba lytinio akto metu. Apie pasirodžiusį kraujavimą reikėtų pranešti gydytojui.

Vėlyvas persileidimas

Savaime įvykęs persileidimas tarp dvyliktos ir dvidešimtos nėštumo savaitės vadinamas vėlyvu persileidimu. Daugeliu atveju persileidimo priežastis – „neteisinga“ gimdos kaklelio padėtis: kaklelis išsiplečia ir negali sulaikyti vaisiaus. Jei šis procesas išryškėja pačioje pradžioje, kaklelį galima užsiūti ir taip išsaugoti nėštumą. Artėjant gimdymui, siūlės išimamos ir netrukdo natūraliai gimdyti.

REKLAMA
REKLAMA

Priešlaikinis gimdymas

Priešlaikinis gimdymas gali prasidėti tarp dvidešimtos iki trisdešimt septintos savaitės. Priešlaikinio gimdymo simptomai: sąrėmiai,  kraujavimas, skausmas pilvo apačioje, kartais – vėmimas arba virškinimo sutrikimas. Tokia situacija reikalauja staigaus gydytojų įsikišimo: jeigu yra galimybė, gimdymo procesą reikia sustabdyti. Jei priešlaikinio gimdymo sustabdyti neįmanoma, gimusiam neišnešiotam vaikeliui reikia intensyviai gydytis specialiame skyriuje.

Nors netrūksta negalavimų ir gresia įvairios komplikacijos, antrasis trimestras dažniausiai būna pats gražiausias nėštumo laikotarpis. Ne tik žinote, kad po širdimi nešiojate naują gyvybę, bet ir gana puikiai viską jaučiate iš vidaus: mažylis jau pradeda judėti. Jaudintis dėl gimdymo dar neverta, o savijauta, palyginti su nėštumo pradžia, daug geresnė. Visi jumis žavisi ir gerbia: augantis pilvukas neleidžia abejoti, kodėl keičiatės. Motinystės džiaugsmai jums dar priešaky, tad galite mėgautis šiuo palaimingu laikotarpiu!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų