Lietuvos vadovai atsakingą sprendimą dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo turėtų priimti tik vadovaudamiesi oficialiu ES atsakymu, o ne remdamiesi neoficialiomis eurobiurokratų kalbomis.
Ignalinos AE klausimo blokavimas atspindi ES senbuvių polinkį dėl savo problemų kaltinti bloko šalis naujokes.
Komisijos atstovo Ferrano Espuny teigimas, kad ES pareiškė, jog neleisianti Lietuvai atidėti sovietiniais laikais statytos Ignalinos atominės elektrinės antrojo bloko uždarymo, primena istoriją su Lietuvos stojimo į euro zoną išankstiniais vertinimais, teigiančiais, kad neturtingos šalys negali tapti euro zonos narėmis ir su Komisijos teiginiais, jog naujosios ES valstybės narės nėra pasirengusios įstoti į Šengeno erdvę.
Dabar jau atvirai ES pareiškė apie ES plėtros sustabdymą, o dėl lėto ekonomikos augimo, nedarbo, konkurencingumo mažėjimo senosios valstybės kaltina naująsias.
Europos Taryba į mano 2006 metų rugsėjo 20 dienos užklausimą dėl galimo Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo atsakė, jog tokia galimybė yra suteikiama pagal Lietuvos Stojimo į ES sutarties protokolą Nr. 4. Būtina kreiptis į Komisiją su tokiu prašymu, pateikiant reikiamą dokumentaciją.
Ar Lietuva kreipėsi į Komisiją su prašymu pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą?
Tik gavusi iš Komisijos oficialų atsakymą, Lietuva galės teigti, kad padarėme viską savo žmonių gerovės labui.
Priimti tokius atsakingus sprendimus Lietuva negali remdamasi atskirų ES pareigūnų neoficialiais pasisakymais.
Pavyzdžiu galėtų būti Bulgarija, kuri ruošiasi kreiptis į Komisiją dėl dviejų Kazloduj atominės jėgainės, uždarytos 2006m. gruodžio 31 d. atidarymo, arba kompensacijos už uždarymą padidinimo beveik tris kartus.
Europos Komisijos pareigūno pasisakymas matyt atitinka kai kurių Lietuvos institucijų poziciją uždaryti IAE, nevargstant su kreipimusi į Komisiją ir tų interesų grupių, kurios jau skaičiuoja pelnus iš užsakymų naujų elektrinių statybai.
Ypač jaudina tai, kad iki šiol Lietuvos visuomenei nėra pateiktas oficialus išaiškinimas, ar po IAE uždarymo turėsime pakankamą ir pastovų elektros energijos tiekimą ir kiek ji kainuos eiliniams vartotojams.
Pasigesdama Lietuvos valdžios ryžtingumo ir veiksmų koordinavimo šių metų sausio 10 d kreipiausi į LR Prezidentą Valdą Adamkų su prašymu suvienyti politikų ir pareigūnų jėgas siekiant pratęsti IAE eksploataciją, kol mūsų šalis galės tinkamai apsirūpinti elektros energija.
Dr. Danutė Budreikaitė yra Europos Parlamento, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos narė.
Daugiau informacijos internete www.budreikaite.lt
„Balsas.lt“ redakcija rubrikoje „Politikų tribūna“ publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.