Slaptų CŽV kalėjimų Lietuvoje tema kol kas per daug neišsiskiria spalvingoje mūsų šalies skandalų puokštėje. Gandai pasklido, Lietuvos pareigūnai juos paneigė.
Kaip galima spręsti iš kitų žiniasklaidą drebinančių skandalų, visuomenės daugumos tikėjimas arba netikėjimas paskleistais teiginiais priklauso nuo skandalo dalyvių keliamų simpatijų ar antipatijų. Kadangi tiesos niekas nežino, įsitvirtina populiarios nuomonės. Laikui bėgant jos imamos laikyti tiesa.
Spėju, kad CŽV kalėjimų klausimas Lietuvoje niekada netaps toks aktualus kaip VSD karininko Vytauto Pociūno tragiška mirtis kaimyninėje valstybėje. CŽV veiklos teisėtumas svarbus visų pirma Amerikos piliečiams. Yra tikimybė, kad slaptų kalėjimų reikalus ištirs pati JAV teisėsauga. Tokiu atveju JAV turės rimtą priežastį laikyti save labiau visaverte teisine valstybe nei Lietuva, kur daugybė vadinamųjų rezonansinių bylų tuščiai sau rezonuoja, ir galo tam nematyti.
JAV generalinis prokuroras (t. y. teisingumo ministras) neseniai paskyrė specialų tyrėją, kuris aiškinsis, ar JAV slaptuose kalėjimuose užsienyje buvo pažeisti JAV įstatymai. Generalinio prokuroro paskirti tyrėjai Amerikoje kartais nepaiso jokių ribų. Juk būtent per tokį pareigūną visas pasaulis sužinojo apie prezidento Billo Clintono išdaigas su jį įsimylėjusia Baltųjų Rūmų stažuotoja. Įtariu, kad CŽV veiklą naršantis tyrėjas jau dabar žino, ar miške prie Rūdininkų būta slapto Amerikos kalėjimo.
Pamokoma yra priežastis, dėl kurios JAV teisėsauga ėmė kratyti savą specialiąją tarnybą. Viena JAV pilietinė organizacija per teismą pasiekė, kad būtų išviešinta 2004 metais atlikto CŽV vidaus tarnybinio patikrinimo medžiaga. Ji atskleidė nemalonių dalykų. Pavyzdžiui, tardant asmenis, įtariamus dėl 2001-jų rugsėjo 11-osios teroro aktų organizavimo, vienu atveju buvo grasinama susidoroti su tardomojo vaikais, kitu atveju – su jo motina. Įtariamieji buvo gąsdinami elektriniu grąžtu, imituojamos mirties bausmės. Po šios tarnybinės medžiagos paskelbimo ir buvo paskirtas specialusis tyrėjas, kuris, beje, jau buvo apsikrovęs darbu – aiškinosi, kur dingo arti šimto vaizdajuosčių su įtariamųjų teroristų tardymo vaizdais.
Būtent šiuos dalykus komentavusio Amerikos televizijos kanalo „ABC News“ laidoje ir buvo paminėti neįvardyti CŽV šaltiniai, kurie neva išplepėjo, jog Lietuvoje būta slapto kalėjimo.
Pakartosiu, kad šįkart triukšmas Amerikoje kilo dėl to, kad nevalstybinė organizacija per teismą išsireikalavo paskelbti slaptą CŽV medžiagą. Lietuvos Seimas, kuriame jau sklando įdėjos, jog reikia įsteigti parlamentinę komisiją, ištirsiančią JAV kalėjimų Lietuvoje klausimą, turi ne mažiau galimybių nei Amerikos pilietinių teisių aktyvistai.
Pagal JAV Informacijos laisvės įstatymą (Freedom of Information Act) ne vien JAV piliečiai gali reikalauti JAV valstybinių dokumentų paviešinimo. Tai galiu padaryti ir aš, Lietuvos pilietis. Nežinau, kiek laiko laukčiau, kol man pateiktų prašomą dokumentą, bet atsakymą į savo pageidavimą, tikiuosi, gaučiau JAV įstatymų numatyta tvarka. Ištikimos Amerikos sąjungininkės Lietuvos Seimas galėtų reikalauti iš JAV pareigūnų daugiau neformalaus dėmesio. Taigi oficialus Lietuvos paklausimas tėra tiktai procedūros dalykas.
Amerikos kaip pavyzdinės demokratinės valstybės įvaizdis tiktai sustiprėtų, jeigu JAV valdžia viešai atsakytų į klausimą dėl kalėjimų Lietuvoje anksčiau nei Seimui būtų pateiktos Lietuvos Valstybės saugumo departamento pažymos, dėl kurių jau keleri metai kaunasi mūsų parlamentas ir VSD.
---
Susijęs rašinys: CŽV 666