Žemdirbių atstovai, penktadienį (04.25) susitikę su prezidentu Rolandu Paksu, pareikalavo, kad jiems kuo greičiau būtų suteikta Vyriausybės pažadėta parama, priešingu atveju grasindami vėl pradėti protesto akcijas.
Po susitikimo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos pirmininkas Algirdas Ražauskas sakė, kad žemdirbiai džiaugiasi, jog šią savaitę Seime buvo priimta Kaimo reikalų komiteto parengta rezoliucija, kurioje Vyriausybei pasiūlyta iki birželio 10 dienos rasti galimybę skirti žemdirbiams 140 mln. litų.
A. Ražausko teigimu, žemdirbiai nenori laukti iki birželio 10 dienos ir reikalaus, kad dalis tų lėšų būtų skirta kuo greičiau.
"Mes prašėme prezidentą daryti įtaką Vyriausybei, kad kuo greičiau šitie dalykai būtų judinami. Prezidentas pažadėjo artimiausiame susitikime su šalies vadovu perduoti mūsų poziciją", - sakė A. Ražauskas.
Pirmadieniais vyksta tradiciniai prezidento, premjero Algirdo Brazausko ir Seimo pirmininko Artūro Paulausko susitikimai.
Prezidento konsultantas Jonas Ramonas sakė, kad iki gegužės mėnesio žemdirbiams reikėtų skirti 30-40 mln. litų.
"Jau per keturis mėnesius žemdirbių pajamos, palyginti su praėjusiais metais, dėl kainų nuosmukio sumažėjo maždaug 50 mln. litų. Laukti ir toliau žiūrėti į tą mažėjimą nėra galimybių", - sakė A. Ražauskas.
Šių metų biudžete žemės ūkiui numatyta skirti 288 mln. litų, dar papildomai 52 mln. litų šiemet skirti žemdirbiams jau yra pažadėjusi Vyriausybė.
Tačiau finansų ministrė Dalia Grybauskaitė bei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Butkevičius, viešai yra pareiškę, kad norint žemdirbiams skirti šias lėšas, jas reikėtų nuraukti nuo kitų valstybės finansuojamų sričių - švietimo, sveikatos apsaugos, socialinės sistemos.
Tokias kalbas žemdirbių atstovai vadina "politine demagogija".
"Mes iš nieko neprašome pinigų. Pieno sektorius yra gamybinis sektorius, tai yra ne koks nors biudžetinis ar socialinis sektorius, o gamybininkai moka mokesčius. Gamyboje pinigai nežlunga", - sakė A. Ražauskas.
Tačiau jis teigė suprantantis, kad biudžete nėra 140 mln. litų, ir mano, kad galima tuos pinigus paimti iš kitų šaltinių arba pasiskolinti.
Paklausta, ar žemdirbiai rengs naujas protesto akcijas, jei nepasieks norimų rezultatų, Ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Stasiūnienė žurnalistams teigė, kad žemdirbiai rankų nesudės ir niekada nepasiduos.
"Geriausiai būtų, kad visos problemos būtų taikiai išspręstos ir mes tikimės, kad mums nereikės imtis agresyvesnių priemonių. Bet jei mūsų prašymas nebus įvykdytas mes tikimės, kad žemdirbiai bus ir "ant kelių išėję", - sakė G. Stasiūnienė.
Žemdirbių atstovai negalėjo pasakyti, ar naujas protesto akcijas ketinama rengti prieš ar po referendumo dėl Lietuvos narystės ES, kuris vyks gegužės 10-11 dieną.
"Mes dar kartą norim jums visiems pareikšti, kad visos žemdirbiškos organizacijos pasisako už Europos Sąjungą. Ir labai norėtumėm, kad nebūtų sakoma, kad žemdirbiai yra prieš Europos Sąjungą", - sakė G. Stasiūnienė.
Dėl galimų akcijų bus tariamasi kitą antradienį vyksiančiame išplėstiniame Pieno asociacijos tarybos posėdyje.
Pastarasis mitingas, į kurį prie Seimo rūmų susirinko maždaug 6 tūkst. šalies žemdirbių, vyko balandžio pradžioje. Žemdirbiai protestavo prieš valdžios vykdomą žemės ūkio politiką.
BNS