Įtakinga britų verslo organizacija “Institute of Directors” (IoD) aiškina, jog žaibiškas pergalingas karas su Iraku JAV ekonomikai yra naudingesnis nei visiškas karo išvengimas.
IoD parengtoje ataskaitoje analizuojami keli Irako krizės scenarijai, taip pat galimas šių scenarijų poveikis Jungtinių Amerikos Valstijų ūkiui.
Paaiškėjo, kad ilgalaikis karas išprovokuos naftos kainų augimą iki 80 JAV dolerių už barelį ir nulems JAV vertybinių popierių rinkos kritimą per 30 proc. Šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) šiuo atveju smuks 2 proc. Tačiau, kaip pažymi IoD, tikimybė, kad įvykiai klostytis pagal tokį scenarijų, yra nedidelė.
Kita vertus, tuo atveju, jei karinė kampanija bus žaibiška ir sėkminga, naftos kainos turėtų kristi per 30 proc. - iki 20 JAV dolerių už barelį, ir šiuo atveju JAV ūkio augimas šiais metais sudarys 2,9 proc.
"Ekonominiu požiūriu žaibiškas karas yra naudingesnis nei karo išvengimas ar Bagdado režimo išsaugojimas, nes toks karas padės atsikratyti neužtikrintumo", - teigiama ataskaitoje.
Dokumento autorius, IoD vyriausiasis ekonomistas Grahamas Leachas (Gremas Lyčas), interviu BBC pareiškė, kad jo žodžių nederėtų laikyti karo pateisinimu, tačiau pridūrė, kad "ekonominės išvados yra tokios: šiais metais JAV ūkio augimas bus spartesnis, jei įvyks greitasis karas".
Ekonomisto teigimu, to priežastis yra spartaus naftos kainų kritimo galimybė, nes žaibiško konflikto atveju JAV Kongresas bus labiau linkęs pritarti neseniai JAV prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) paskelbtam mokesčių mažinimo planui.
Be to, naftos kainų kritimas leistų JAV Federaliniam rezervų bankui dar kartą sumažinti bazines palūkanų normas.
Tačiau didžiausios Didžiosios Britanijos profesinės sąjungos GMB generalinis sekretorius Johnas Edmondsas (Džonas Edmondsas) pareiškė, jog ataskaitos duomenys jį šokiravo.
"Aš suprantu, ką Direktorių institutas turi omenyje, tačiau ar tai humaniška, - pareiškė jis interviu BBC. - Tereikia šaltakraujiškai pažvelgti į karą ir viskas - jūs esate šėtono rankose".
J. Edmondso nuomone, geriausia išeitimi ekonomikai taptų demobilizacija. "Tuomet pasaulis galėtų atsikvėpti su palengvėjimu", - sako jis. O tuomet, kai aiškina, kad "ekonomiškai būtų geriau, jei įvyktų žaibiškas karas", tai reiškia, jog "mes žengiame keliu į pražūtį".
ELTA